Pirometr stacjonarny do metalu i ceramiki Optris CT 3M

Pirometr stacjonarny do metalu i ceramiki Optris CT 3M

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCT3MHSF
Optris
Pirometr stacjonarny do metalu i ceramiki Optris CT 3M - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometry stacjonarne z serii CT 3M, ze względu na zakres długości fali w oparciu o który dokonywany jest pomiar temperatury (2.3 µm – więcej informacji na temat zależności pomiędzy zakresem pomiarowym i długością fali znajdziesz w tym artykule), zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o pomiarach powierzchni metalicznych i ceramiki o stosunkowo niskiej, zmieniającej się emisyjności i w relatywnie niskim, dolnym przedziale mierzonych temperatur (od 50°C). Wspomniany model pirometru charakteryzuje się również bardzo szybkim czasem reakcji (1 ms), który pozwala na stosowanie go do pomiaru temperatury w procesach szybkozmiennych.

Głowica pirometryczna Optris CTWidok kompletnego pirometru Optris CT 3M - głowicy pirometrycznej połączonej z elektroniką

Pirometry do metalu Optris CT 3M - budowa

Jak każdy pirometr z serii Optris CT, urządzenia CT 3M składają się z dwóch elementów:

  • głowicy pirometrycznej, wyposażonej w standardzie w zintegrowaną soczewkę SF (standard focus)
  • odseparowanej elektroniki, wyposażonej w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD, która steruje pracą głowicy pirometrycznej oraz daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości istotnych parametrów pracy urządzenia, z pominięciem komputera PC

Przewód głowicy pirometrycznej dostępny jest w kilku wariantach długości – standardowo dostarczamy urządzenia z kablem o długości 3 metrów, z możliwością zamówienia opcji 8- lub 15- metrowej. Z uwagi na duży wpływ długości przewodu, jego jakości oraz sposobu łączenia z urządzeniem, nie zalecamy jego przedłużania we własnym zakresie, gdyż prawdopodobnie wpłynie to niekorzystnie na stabilność oraz dokładność uzyskanych wyników pomiarowych.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB
Wymiary głowicy pirometrycznej Optris CTWymiary głowicy pirometrycznej Optris CT

Warianty wykonania

Urządzenia z tej serii są dostępne w 5 różnych kombinacjach, różniących się przede wszystkim zakresem mierzonych temperatur oraz rozdzielczością optyczną głowicy:

  • 3ML – zakres pomiarowy: 50°C do 400°C, rozdzielczość optyczna: 22:1
  • 3MH – zakres pomiarowy: 100°C do 600°C, rozdzielczość optyczna: 33:1
  • 3MH1 – zakres pomiarowy: 150°C do 1000°C, rozdzielczość optyczna: 75:1
  • 3MH2 – zakres pomiarowy: 200°C do 1500°C, rozdzielczość optyczna: 75:1
  • 3MH3 – zakres pomiarowy: 250°C do 1800°C, rozdzielczość optyczna: 75:1

Pozostałe parametry pomiarowe są takie same dla każdego z powyższych modeli pirometrów.

Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Pirometry do metalu Optris CT 3M - optyka

Pirometry stacjonarne Optris CT 3M są dostarczane standardowo z preinstalowaną soczewką SF (standard focus), która charakteryzuje się plamką pomiarową o średnicy wprost proporcjonalnej do odległości głowicy pirometrycznej od obiektu mierzonego.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pirometry mogą być dostarczone w raz z preinstalowaną (w miejsce SF) optyką close focus (CF), która w zależności od modelu urządzenia, pozwala na zmniejszenie średnicy plamki pomiarowej nawet do 1.0 mm.

Alternatywą dla zintegrowanej soczewki CF jest jej odpowiednik, nakręcany na zewnętrzny gwint głowicy pirometrycznej, który może być domówiony w każdym momencie (w zależności od potrzeb).

Korzystając z naszego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej

możesz w łatwy sposób sprawdzić wielkość plamki pomiarowej przy określonej odległości instalacji głowicy od obiektu, dla każdej możliwej kombinacji pirometru i soczewki.

Wskaźnik laserowy ACCTOEMLSTRys.: wskaźnik laserowy ACCTOEMLST, zasilany z elektroniki pirometru CT

Wskaźnik laserowy

Głowica pirometryczna urządzeń z serii Compact nie posiada wbudowanego wskaźnika laserowego, może być jednak w niego doposażona z wykorzystaniem następujących akcesoriów opcjonalnych:

  • wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8)

lub

  • wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA

oraz uchwytu mocującego ACCTFB2, przeznaczonego do jednoczesnego montażu głowicy i lasera.

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Drugim z kolei elementem, charakterystycznym dla dwuczęściowej konstrukcji pirometrów CT z serii Compact, jest odseparowany moduł elektroniki, wyposażony w następujące (w pełni konfigurowalne) wyjścia analogowe:

  • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
  • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

  • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
  • kompensacji temperatury otoczenia
  • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Widok wnętrza elektroniki pirometrów CT LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CT 3M
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Niezależnie od dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów stacjonarnych CT 3M mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

  • USB
  • RS232
  • RS422/485 (z adapterem USB)
  • Ethernet
  • Profibus DP
  • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych

W danej chwili, elektronika może obsłużyć wyłącznie jeden moduł cyfrowy – mogą być one jednak stosowane zamiennie (możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP
Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych CTRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT LT

Akcesoria

Do pirometrów stacjonarnych z serii CT 3M oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

  • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
  • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
  • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
  • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Alternatywne rozwiązania

Szukasz alternatywy dla pirometru stacjonarnego CT 3M? W naszej ofercie posiadamy kilka modeli urządzeń, które są dedykowane do tych samych aplikacji, różnią się jednak zasadniczo konstrukcją i oferowanymi funkcjonalnościami.

Jeżeli poszukujesz urządzenia jednoczęściowego, którego elektronika jest zintegrowana w przewodzie głowicy (redukując tym samym wymiary całego zestawu), najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pirometru CSmicro 3M, który posiada wyjście napięciowe 0-10V lub CSmicro 2W 2M z wyjściem prądowym 4-20mA.

Jeżeli Twoje wymagania spełnią wyłącznie urządzenia z wbudowanym celownikiem laserowym, prawdopodobnie dobrym wyborem okaże się jednoczęściowy pirometr CSlaser 2M lub dwuczęściowy CTlaser w wersji 3M.

A może urządzenie powinno dawać możliwość podglądu elementu mierzonego w formie obrazu video? W tej sytuacji zapoznaj się z kartą katalogową pirometru CSvideo 2M lub CTvideo w wariancie 3M (o analogicznych zakresach pomiarowych).

Aplikacje wykorzystujące pirometry Optris CT 3M

Urządzenia z serii CT 3M charakteryzują się dość specyficznym zakresem spektralnym (wąskim pasmem promieniowania podczerwonego - dla urządzeń z serii 3M są to fale świetlne o długości 2.3 µm), który pozwala na prowadzenie bezdotykowego monitoringu temperatur metali i ceramiki w szerokim zakresie, nawet do 1800°C.

Ze względu na stosunkowo niski, dolny zakres pomiarowy (rozpoczynający się od 50°C), pirometry z serii 3M mogą służyć również do pomiaru temperatury np. narzędzi podczas procesu obróbki skrawaniem czy też form wtryskowych przed ich wypełnieniem.

Jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalnością jest możliwość pomiaru temperatury przez szkło (np. borokrzemianowe) – więcej informacji na ten temat znajdziesz w PORADNIKDOTYCZĄCYPOMIARÓW PRZEZ SZKŁO.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CT3MLPirometr stacjonarny Optris CT 3ML
CT3MHPirometr stacjonarny Optris CT 3MH
CT3MH1Pirometr stacjonarny Optris CT 3MH1
CT3MH2Pirometr stacjonarny Optris CT 3MH2
CT3MH3Pirometr stacjonarny Optris CT 3MH3
+soczewka:
SF-
CFSoczewka CF: 5m @ 110 mm (3ML) / 3,4mm @ 110mm (3MH) / 1,5mm @ 110mm (3MH1 - 3MH3)
CF1Soczewka CF1: 1,5mm @ 30mm (3ML) / 1,0mm @ 30mm (3MH), głowica o długości 32mm
+przewód:
-Przewód standardowy 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
OPTCT3MH3CF1CB8Pirometr stacjonarny Optris CT 3MH3, soczewka CF1: 1,0mm @ 30mm (głowica o długości 32mm), przewód 8m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)50°C ... 400°C (3ML) 1)
100°C ... 600°C (3MH) 1)
150°C ... 1000°C (3MH1) 1)
200°C ... 1500°C (3MH2) 1)
250°C ... 1800°C (3MH3) 1)
Zakres spektralny (90% energii)2.3 µm
Rozdzielczość optyczna22:1 (3ML)
33:1 (3MH)
75:1 (3MH1-H3)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0.3% odczytu + 2°C) 2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0.1% odczytu + 1°C)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:1 ms 3)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 125°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna 40 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) temp. obiektu > temp. głowicy + 25°C
2) Ɛ = 1, czas odpowiedzi 1 s
3) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CT 3M

Karta katalogowa - pirometr Optris CT 3M [EN]

Pliki do pobrania (392.53k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

      

Akcesoria mechaniczne

                                

Akcesoria optyczne

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
      

Powiązane produkty z Optris OPTCT3MHSF

Numer kat.: OPTCSM3M 

Przemysłowy pirometr stacjonarny do metalu Optris CSmicro 3M, dedykowany dla przemysłu metalurgicznego i hutniczego do pomiaru temperatury metalu, ceramiki i innych powierzchni o niskiej emisyjności w wąskim przedziale temperatur, od 50 do 600°C. Pirometr Optris jest wyposażony w wyjście 4-20mA lub 0-10V (do wyboru) oraz może rejestrować dane na komputerze lub smartfonie za pomocą interfejsu USB (jako pirometr USB z rejestracją).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 350°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W2M 

Mały, tani pirometr stacjonarny do metalu w wariancie z elektroniką zintegrowaną w przewodzie, wyposażony w wyjście prądowe 4-20mA lub napięciowe 0-10V (w zależności od wersji pirometru), z programowalnym wyjściem alarmowym i komunikacją z komputerem lub smartfonem po USB (opcja). 2 warianty pirometrów do metalu do wyboru: CSmicro 2ML z zakresem do 800°C oraz CSmicro 2MH z zakresem do 1600°C. Zakres spektralny 1.6µm pozwala również na wykorzystanie pirometrów do pomiaru temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
Zakres spektralny: 1.6 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu +2°C)
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCT1M2M 

Stacjonarne pirometry hutnicze Optris CT, przeznaczone do pomiaru temperatury metalu w różnym stanie skupienia (nawet ciekłego, w formie surówki) w zakresie do 2200°C. Pirometr stacjonarny dostępny w dwóch podgrupach: 1M (modele: CT 1ML, CT 1MH, CT 1MH1) z zakresem spektralnym 1.0μm i 2M (modele: CT 2ML, CT 2MH i CT 2MH1) z zakresem spektralnym 1.6μm. Pirometry umożliwiają również pomiar temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL3M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTV1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, Moduł wyjść przekaźnikowych