Stacjonarne kamery termowizyjne Optris PI400 i PI450

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTPI400
Optris
Stacjonarne kamery termowizyjne Optris PI400 i PI450 - najważniejsze informacje:

Profesjonalne, stacjonarne kamery termowizyjne z detektorem o rozdzielczości 382x288 pikseli, mogące sterować pracą zew. urządzeń poprzez wbudowane lub dodatkowe wyjścia analogowe i przekaźnikowe. Wersja PI450 charakteryzuje się podwyższoną czułością termiczną (40 mK), która pozwala na wykorzystanie urządzenia w branży medycznej.


Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Stacjonarna kamera termowizyjna optris PI400 Stacjonarna kamera termowizyjna optris PI400

Stacjonarne kamery termowizyjne Optris z serii PI400 i PI450 są w swojej klasie najmniejszymi urządzeniami, dedykowanymi do bezdotykowego monitoringu temperatury w formie pomiarów termowizyjnych. Detektor o rozdzielczości 382 x 288 pikseli oraz wysoka częstotliwość wykonywania pomiarów (do 80 Hz) pozwala na stosowanie powyższych urządzeń w większości popularnych aplikacji, także do monitorowania procesów szybkozmiennych.

Urządzenia z serii PI400 dostępne są w dwóch wersjach, różniących się przede wszystkim czułością termiczną (w uproszczeniu: 80 mK w przypadku kamery PI400 i 40 mK dla kamery PI450). Wysoka czułość termiczna pozwala na wychwycenie nawet najmniejszych różnic temperatury, co jest szczególnie istotne w aplikacjach związanych z kontrolą jakości a także przy badaniach temperatury np. ludzkiego ciała.

Obraz z kamery o czułości termicznej 80mK Obraz z kamery o czułości termicznej 80mK
Obraz z kamery o czułości termicznej 40mK Obraz z kamery o czułości termicznej 40mK

Podstawowe informacje na temat kamer termowizyjnych Optris PI400 i PI450

 • Najmniejsze rozwiązanie termowizyjne w swojej klasie (tylko 46 x 56 x 90 mm)
 • Dwa modele z czułością termiczną 80 mK (PI400) lub 40 mK (PI450)
 • Rejestracja obrazu termowizyjnego w czasie rzeczywistym z częstotliwością do 80 Hz
 • Kilka wariantów wymiennych obiektywów, do każdej aplikacji
 • Detektor o wysokiej rozdzielczości 382 x 288 pikseli
 • W zestawie bezpłatne oprogramowanie oraz pakietem SDK
Kamera termowizyjna podłączona do tabletu Kamera termowizyjna podłączona do tabletu
Rozkład temperatury na powierzchni paneli solarnych Rozkład temperatury na powierzchni paneli solarnych

Zasada działania

Kamery termowizyjne Optris PI400 i PI450 działają w połączeniu z bezpłatnym oprogramowaniem Optris PI Connect, które jest dostarczane w zestawie z każdym urządzeniem z tej serii (w cenie). Oprogramowanie jest odpowiedzialne za wszelkie funkcje związane z przetwarzaniem obrazu termowizyjnego a także za sterowanie pracą samej kamery, jak również oferowanych przez nią wejść i wyjść analogowych / cyfrowych.

Oprogramowanie PI Connect może być zainstalowane na dowolnym urządzeniu, wyposażonym w port USB minimum 2.0 oraz system Windows od wersji 7 w górę. Może to być zarówno standardowy stacjonarny komputer PC lub laptop, jak również tablet, panel operatorski, komputer przemysłowy czy tzw. mini PC.

Wymiana danych pomiędzy kamerą termowizyjną i komputerem (oprogramowaniem) odbywa się w czasie rzeczywistym, a samo oprogramowanie jest niezbędne do zapewnienia ciągłości pracy urządzenia.

Obiektyw ACPIO13 do kamer termowizyjnych PI400 oraz PI450 Obiektyw ACPIO13 do kamer termowizyjnych PI400 oraz PI450

Wymienne obiektywy

W zestawie z każdą kamerą termowizyjną PI400 lub PI450 dostarczana jest jedna, dowolnie wybrana optyka, która powinna być dobrana w taki sposób, aby obejmowała swoim polem widzenia cały obszar pomiarowy oraz pozwalała na rejestrację temperatury wszystkich istotnych obiektów w przestrzeni. Każdy obiektyw daje możliwość manualnej regulacji ostrości obrazu termowizyjnego, wyświetlanego w oprogramowaniu PI Connect.

Kamery termowizyjne z serii Optris PI400 lub PI450 mogą pracować z następującymi typami obiektywów:

 • obiektyw 13°x10° / f=41 mm
 • obiektyw 29°x22° / f=18,7 mm
 • obiektyw 53°x40° / f=10,5 mm
 • obiektyw 80°x56° / f=7,7 mm

Dodatkowo, kamera termowizyjna w wersji PI450 może być zamówiona w wersji z optyką mikroskopową MO44 o parametrach: 10°x8° / f=44 mm.
Zamówienie kamery termowizyjną z daną optyką, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kalibracji takiego zestawu, standardowo dla 3 podstawowych podzakresów temperaturowych:

 • -20 .. 100°C
 • 0 .. 250°C
 • 150 .. 900°C

Zakres pomiarowy kamer PI400 i PI450 może być rozszerzony o dodatkowy podzakres 200 … 1500°C dla kamery wyposażonej z każdą z powyższych optyk, z wyłączeniem wersji O80.

Po przeprowadzeniu kalibracji zestawu kamery i optyki, użytkownik otrzymuje zestaw plików kalibracyjnych, niezbędnych do zapewnienia poprawnego działania zestawu termowizyjnego. Do każdej nowo zakupionej kamery termowizyjnej, pliki kalibracyjne dostarczane są na płycie CD z oprogramowaniem PI Connect. Dużym ułatwieniem jest możliwość zaimportowania plików kalibracyjnych z serwera producenta, bezpośrednio z poziomu oprogramowania (wystarczy dostęp do Internetu).

Zakup dodatkowej optyki kamery wiąże się z koniecznością odesłania jej do producenta celem kalibracji nowego zestawu (i wydania nowych plików kalibracyjnych).

Właściwości obszaru pomiarowego (wymiary dla danej odległości instalacji) dla każdej kombinacji kamery termowizyjnej i optyki możesz sprawdzić z wykorzystaniem specjalnego kalkulatora optyki kamer termowizyjnych:

Kalkulator optyki dla kamer termowizyjnych

Przykład:
Kamera termowizyjna PI400 z obiektywem O53 (53°x40° / f=10,5 mm), dla pomiarów wykonywanych z odległości 50 cm od powierzchni, będzie zdolna do przeprowadzenia pomiarów temperatury na obszarze o następujących parametrach:

Wymiary obszaru pomiarowego dla optyki O53 Wymiary obszaru pomiarowego dla optyki O53
Zestaw optyki mikroskopowej ACPIMO44AK podłączony do komputera Zestaw optyki mikroskopowej ACPIMO44AK podłączony do komputera

Zestaw optyki mikroskopowej

Nowością w naszej ofercie jest specjalny zestaw optyki mikroskopowej, pozwalający na wykorzystanie kamery termowizyjnej jako zestawu do termowizyjnego monitoringu temperatury obiektów o wymiarach nawet 28 μm. Odległość pomiędzy obiektem pomiarowym i kamerą może być swobodnie regulowana w przedziale od 80 do 100mm. Radiometryczne obrazy termowizyjne, rejestrowane z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania Optris PI Connect, mogą być rejestrowane z częstotliwością nawet 125 Hz.

Zestaw ten jest szczególnie polecany do pomiaru temperatury elementów obwodów drukowanych, np. podczas testów funkcjonalnych (badanie zwarć, rozkładu temperatury, uszkodzonych elementów elektronicznych).

W skład zestawu wchodzi: optyka mikroskopowa MO44, uchwyt kamery regulowany w płaszczyźnie pionowej oraz pozostałe elementy wyposażenia kamery.

Pomiar obiektów będących w ruchu – skaner liniowy

Oprogramowanie Optris PI Connect posiada wbudowaną funkcję skanera liniowego, pozwalającą na wykorzystanie kamer termowizyjnych Optris PI do pomiaru temperatury powierzchni obiektów będących w ruchu (np. piecy obrotowych) lub na liniach (taśmach produkcyjnych) w przypadku których pomiar temperatury każdego z produktów z osobna byłby bardzo utrudniony, a niekiedy – niemożliwy do wykonania.

Kamera jako skaner liniowy w procesie hartowania Pośrednia wizualizacja rozkładu temperatury podczas wygrzewania, zrealizowana za pomocą kamery termowizyjnej, umieszczonej na wyjściu z pieca

Komunikacja cyfrowa i wejścia / wyjścia analogowe

Standardowo, kamera termowizyjna Optris PI komunikuje się z komputerem (lub dowolnym innym urządzeniem, wyposażonym w system Windows) z wykorzystaniem złącza USB 2.0. Poprzez zastosowanie dodatkowego konwertera USB -> Etnernet lub komputera przemysłowego PI NetBox, kamera może łączyć się z oprogramowaniem również poprzez infrastrukturę sieci LAN.

Jeżeli chodzi o wyjścia analogowe, z poziomu dołączanego do kamery interfejsu Standard PIF użytkownik ma do dyspozycji:

 • wejście napięciowe 0-10V
 • wejście cyfrowe (max. 24V)
 • wyjście napięciowe 0-10V
Schemat wyjść interfejsu przemysłowego Standard PIF Schemat wyjść interfejsu przemysłowego Standard PIF

Wyjście napięciowe może posłużyć np. do przekazywania danych o temperaturze pochodzącej z danego obszaru lub punktu obrazu termowizyjnego (zdefiniowanego na stałe lub wykrywanego w sposób automatyczny). Za pomocą wejścia cyfrowego użytkownik może sterować pracą kamery poprzez np. uruchamianie nagrywania sekwencji video lub wykonanie zdjęcia (lub serii zdjęć). Wejście napięciowe może natomiast posłużyć do zewnętrznej regulacji emisyjności, zdefiniowania temperatury otoczenia (lub temperatury referencyjnej) lub np. uruchamiania funkcji skanera liniowego.

Interfejs Standard PIF musi być zasilony z zewnątrz z wykorzystaniem źródła napięcia stałego z przedziału 5-24 V DC. Funkcjonalności kamery mogą być w łatwy sposób rozszerzone z wykorzystaniem opcjonalnego, przemysłowego interfejsu procesowego Industrial PIF.

Interfejs przemysłowy Industrial PIF

Interfejs procesowy Industrial PIF Interfejs procesowy Industrial PIF

Przemysłowy interfejs procesowy Industrial PIF rozszerza funkcjonalności kamery o następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:

 • 2 wejścia napięciowe 0-10 V
 • wejście cyfrowe (max. 24V DC)
 • 3 wyjścia napięciowe 0-10 V
 • 3 wyjścia przekaźnikowe (0-30 V / 400 mA)
 • wyjście Fail-Safe monitorujące pracę systemu

Interfejs Industrial PIF jest stosowany zamiennie za dostarczany domyślnie (wraz z kamerą) moduł Standard PIF i daje takie same możliwości w zakresie konfiguracji.

Przemysłowy interfejs procesowy Industrial PIF do kamer PI i Xi400
Schemat działania wyjścia fail-safe Schemat działania wyjścia fail-safe

Dodatkowo, układ ten jest wyposażony w funkcję monitorowania pracy całego systemu Fail-Safe, która pozwala detekcję:

 1. Awarii źródła zasilania interfejsu PIF
 2. Przerwy w obwodzie bezpieczeństwa
 3. Uszkodzenia przewodu połączeniowego pomiędzy kamerą i interfejsem PIF
 4. Awarii kamery termowizyjnej
 5. Awarii źródła zasilania kamery (lub uszkodzenia przewodu USB)
 6. Awarii oprogramowania

Przemysłowy mini PC PI NetBox

Kamera termowizyjna Optris PI podłączona do komputera PI NexBox Kamera termowizyjna Optris PI podłączona do komputera PI NexBox

W sytuacji, gdy kamera termowizyjna nie może być na stałe podłączona do tradycyjnego komputera PC lub innego urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem PI Connect, do sterowania pracą kamery można wykorzystać miniaturowy PC PI NetBox. Jest to całkowicie niezależne rozwiązanie w formie pełnoprawnego, miniaturowego komputera PC, który można zintegrować z oferowanymi przez nas obudowami ochronnymi lub zainstalować w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej.

NetBox posiada preinstalowane wszystkie niezbędne oprogramowania oraz daje możliwość uzyskania zdalnego dostępu do kamery, z wykorzystaniem funkcji pulpitu zdalnego (podgląd i konfiguracja kamery z dowolnego miejsca na ziemi, z wykorzystaniem infrastruktury LAN). Zintegrowana funkcja Watchdog pozwala na monitorowanie pracy całego systemu: kamery, oprogramowania i procesów pomocniczych.

Mini PC Optris PI NetBox
Komputer przemysłowy PI NexBox - przód Komputer przemysłowy PI NexBox

Najważniejsze informacje na temat mini PC PI NetBox

 • Miniaturowe, niezależne rozwiązanie do obsługi kamer termowizyjnych Optris PI, wyposażone w interfejs GigE
 • Zintegrowana funkcja Watchdog do monitorowania warstwy sprzętowej i oprogramowania
 • Możliwość instalacji własnego oprogramowania pomocniczego
 • Diody LED informujące o statusie urządzenia
 • Procesor: Intel® E3845 Quad Core / 1,91 GHz, 16 GB SSD, 2 GB RAM
 • Komunikacja: 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x Mini USB 2.0, Micro HDMI, Ethernet (Gigabit Ethernet), Micro SDHC / SDXC
 • System operacyjny Windows 7 Professional
 • Zasilanie napięciem 8…48 V DC) lub Power over Ethernet (PoE)
 • Łatwa integracja z obudową chłodzącą CoolingJacket Advanced
Schemat komunikacji z oprogramowaniem Schemat komunikacji kamery z oprogramowaniem i interfejsem procesowym PIF w wykorzystaniem komputera PI NetBox jako urządzenia zdalnego dostępu
Wymiary obudowy i optyki kamer PI400, PI450 i PI640 Wymiary obudowy i optyki kamer PI400, PI450 i PI640

Instalacja i ochrona

Kamera posiada w dolnej części trzy otwory montażowe: dwa z gwintem M4 o głębokości 6mm (moment dokręcenia śrub nie większy niż 2 Nm) oraz otwór 1/4" – 20 UNC (gł. 6 mm), przeznaczony do montażu kamery na statywie (mini statyw stołowy dołączany jest w zestawie wraz z urządzeniem). Regulację kamery w płaszczyźnie pionowej i/lub poziomej może ułatwić uchwyt montażowy ACPIMB, który może być dodatkowo doposażony w osłonę kamery ACPIPH.

Uchwyt montażowy ACPIMB do kamer termowizyjnych Optris Uchwyt montażowy ACPIMB do kamer termowizyjnych Optris
Osłona ochronna ACPIPH preinstalowana na uchwycie montażowym ACPIMB Ochronna ACPIPH preinstalowana na uchwycie montażowym ACPIMB
Wnętrze obudowy CoolingJacket Advanced z preinstalowaną kamerą i konwerterem USB na Ethernet Wnętrze obudowy CoolingJacket Advanced z preinstalowaną kamerą i konwerterem USB na Ethernet

Stacjonarne kamery termowizyjne Optris PI400 i PI450 mogą pracować nieprzerwanie w temperaturze otoczenia do 50°C (wersja PI450 w max. 70°C). Jeżeli środowisko pracy wymaga szerszego zakresu temperatur stosowania istnieje możliwość wyposażenia kamery w dodatkowy płaszcz chłodzący CoolingJacket, rozszerzający zakres temperatur pracy nawet do 315°C.

Płaszcz chłodzący CoolingJacket jest dostępny w 3 wariantach wykonania i różni się przede wszystkim konstrukcją oraz zakresem funkcjonalności o jakie można rozbudować kamerę. Po więcej informacji odsyłamy bezpośrednio na stronę produktu:

Obudowa ochronna CoolingJacket Advanced
Zewnętrzna obudowa ochronna z preinstalowaną kamerą PI i konwerterem Ethernet Zewnętrzna obudowa ochronna z preinstalowaną kamerą PI i konwerterem Ethernet

Jeżeli konieczne jest zastosowanie kamery na zewnątrz (np. w sytuacji, gdy jest ona wykorzystana do termowizyjnego monitoringu mienia) można ją doposażyć w specjalną obudowę ochronną ACPIOPH24, która posiada zintegrowaną funkcję podgrzewania kamery (podgrzewacz utrzymujący jej temperaturę na stałym poziomie). W zależności od wersji, obudowa pozwala na instalację w jej wnętrzu np. interfejsu procesowego Industrial PIF lub konwertera USB -> Ethernet i może być zasilana napięciem przemiennym 230 V AC lub stałym 24 V DC.

Osłona obiektywu jest wyposażona w dyszę do przedmuchu laminarnym strumieniem sprężonego powietrza i może być dostępna w wykonaniu z tworzywa sztucznego, szkła germanowego lub szkła z siarczku cynku (ZnS). Po więcej informacji na temat tego rozwiązania, zapraszamy na dedykowaną stronę obudowy ochronnej:

Zewnętrzna obudowa ochronna do kamer PI

Zawartość zestawu

W zestawie z każdą kamerą termowizyjną Optris PI400 lub PI450 dostarczane jest następujące wyposażenie podstawowe:

 • jedna, dowolnie wybrana optyka
 • przewód połączeniowy USB o dł. 1 metra
 • interfejs procesowy Standard PIF (z przewodem o długości 1 metra)
 • oprogramowanie PI Connect na płycie CD (na której znajdują się również pliki kalibracyjne)
 • statyw stołowy
 • aluminiowa walizka transportowa (PI400) lub walizka z tworzywa (PI450)
 • instrukcja obsługi

Obszary zastosowań kamer termowizyjnych Optris z serii PI400 i PI450

Wysokowydajne kamery termowizyjne PI400 i PI450 znajdują zastosowanie w większości popularnych aplikacji przemysłowych.

Obrazowanie termowizyjne w czasie rzeczywistym zapewnia wiarygodne i dokładne pomiary temperatury w przemyśle motoryzacyjnym (nadzór termowizyjny, kontrola jakości procesu), w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych (monitorowanie temperatury gotowych wyrobów na każdym etapie produkcji, monitoring temperatury części maszyn) a także w dziedzinach związanych z elektroniką i przemysłem półprzewodnikowym.

Połączenie wysokiej częstotliwości wykonywanych pomiarów oraz rozdzielczości detektora pozwala na łatwą aplikację kamer termowizyjnych w procesach szybkozmiennych, gdzie obiekty pomiarowe poruszają się z dużą prędkością.

Zintegrowana funkcja skanera liniowego pozwala na łatwe monitorowanie temperatury powierzchni w procesach ciągłych i powtarzalnych np. pieców obrotowych lub dużej ilości obiektów poruszających się na przenośnikach taśmowych.

Ważnym obszarem zastosowań modelu PI450 jest branża medyczna i służba zdrowia. Wysoka czułość termiczna pozwala na wychwycenie najmniejszych różnic temperaturowych – funkcjonalność ta może znaleźć zastosowanie w monitoringu temperatury pacjenta w kriogenice, detekcji miejsc o podwyższonej temperaturze (spowodowanej np. urazem).

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
DetektorFPA, niechłodzony (25μm x 25μm)
Rozdzielczość detektora382 x 288 pikseli
Zakres spektralny7.5 … 13 μm
Zakres pomiarowy–20°C ... 100°C
0°C ... 250°C
150°C ... 900°C

dodatkowy zakres:
200°C ... 1500°C (opcja) *
Częstotliwość odświeżania80 Hz / przełączalny do 27 Hz
Optyka (FOV)13°x10° FOV / f = 41 mm
29°x22° FOV / f = 18.7 mm
53°x40° FOV / f = 10.5 mm
80°x56° FOV / f = 7.7 (0.30 in) mm
Zoom optyczny-
Czułość termiczna (NETD)0.08 K dla optyki 29°x22° FOV / F = 0.8
0.08 K dla optyki 53°x40° FOV / F = 0.8
0.08 K dla optyki 80°x56° FOV / F = 0.8
0.1 K dla optyki 13°x10° FOV / F = 1.0
Kamera video-
Dokładność±2°C lub ±2% (która większa)
InterfejsUSB 2.0
Interfejs procesowy (PIF)Standard PIF:
wejście 0–10V, wejście cyfrowe (max. 24V),
wyjście 0–10V

Industrial PIF (opcja)
2x wejście 0–10V, wejście cyfrowe (max 24V),
3x wyjście 0–10V, wyjście fail-safe,
3x wyjście przekaźnikowe (0–30V / 400mA)
Temperatura pracyPI400: 0°C ... 50°C
PI450: 0°C ... 70°C
Temperatura przechowywaniaPI 400: – 40°C ... 70°C
PI 450: – 40°C ... 85°C
Wilgotność względna20–80%, bez kondensacji
Obudowa (wymiary / stopień IP)46 mm x 56 mm x 90 mm / IP 67 (NEMA 4)
Waga320 g (z optyką)
Wstrząsy / wibracjeWstrząsy: IEC 60068-2-27 (25g i 50g)
Wibracje:
IEC 60068-2-6 (przebieg sinsoidalny) /
IEC 60068-2-64 (szum szerokopasmowy)
Mocowanie statywu¼ - 20 UNC
ZasilaniePrzez USB
Wyposażenie (standard)Kamera z jedną, dowolnie wybraną optyką
Interfejs USB (przewód 1m)
Interfejs Standard PIF (przewód 1m)
Oprogramowanie optris® PI Connect
Statyw stołowy
Aluminiowa walizka (PI400)
Walizka z tworzywa (PI450)

Pliki do pobrania

Instrukcja obsługi kamer PI

Instrukcja obsługi - kamery termowizyjne Optris PI [EN]

Pliki do pobrania (2.88M)
Katalog kamer termowizyjnych

Katalog stacjonarnych kamer termowizyjnych Optris [EN]

Pliki do pobrania (3.48M)

  
Mini PC Optris PI NetBox, Intel Atom E3845 QuadCore, 1,91 GHz, 16 GB SSD, 2 GB RAM, 8-48 V lub PoE, Micro-HDMI, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, GigE, Windows 7 Pro
OPTPINBW732G

    

 • No products at this time.

  

  

Powiązane produkty z Optris OPTPI400

Numer kat.: OPTPI160 

Uniwersalna kamera termowizyjna z detektorem 160x120 pikseli, odświeżaniem obrazu 120 Hz oraz komunikacją po USB, wyposażona w we/wy 0-10V i wejście cyfrowe z możliwością współpracy z interfejsem przemysłowym Industrial PIF

Numer kat.: OPTPI640 

Stacjonarna kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości VGA (640x480 pikseli) do profesjonalnych zastosowań, związanych z badaniem rozkładu temperatury powierzchni np. na obwodach drukowanych, wyposażona w komunikację cyfrową oraz wbudowane wejścia analogowe (z opcją podłączenia interfejsu Industrial PIF)

Numer kat.: OPTXI80LT 

Miniaturowa, stacjonarna kamera termowizyjna Optris Xi80 z wbudowaną funkcją przetwarzania obrazu termowizyjnego, wyposażona w pirometr oraz funkcję automatycznego wykrywania obszarów pomiarowych (o określonej temperaturze)

Numer kat.: OPTXI400LT 

Miniaturowa, przemysłowa kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości Optris Xi400 z detektorem podczerwieni 38 x288 pikseli, wyposażona w pirometr cyfrowy oraz wejścia/wyjścia analogowe/cyfrowe i komunikację z komputerem