Kamera termowizyjna Optris Xi80

Kamera termowizyjna Optris Xi80

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTXI80LT
Optris
Kamera termowizyjna Optris Xi80 - najważniejsze informacje:

Miniaturowa, stacjonarna kamera termowizyjna Optris Xi80 z wbudowaną funkcją przetwarzania obrazu termowizyjnego, wyposażona w pirometr oraz funkcję automatycznego wykrywania obszarów pomiarowych (o określonej temperaturze)


Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Porównanie wymiarów kamery Xi wymiarami tradycyjnych pirometrów Porównanie wymiarów kamery Xi wymiarami tradycyjnych pirometrów

Nasz najnowszy model kamery termowizyjnej Optris Xi 80 łączy w sobie funkcjonalności kamer termowizyjnych oraz niski koszt wdrożenia, charakterystyczny dla pirometrów stacjonarnych.

W pełni radiometryczny obraz wideo o rozdzielczości 80 x 80 pikseli eliminuje problemy związane ze żmudnym i niekiedy czasochłonnym pozycjonowaniem urządzenia względem obiektu, które ma miejsce przy okazji wykonywania punktowych pomiarów temperatury. Kamera posiada zintegrowaną funkcję automatycznego wyszukiwania najcieplejszego i najzimniejszego punktu na obrazie termowizyjnym oraz przekazywania informacji o zmierzonych temperaturach całkowicie z pominięciem komputera PC.

Kamera termowizyjna Optris Xi 80 współpracuje z wieloma różnymi optykami, m.in. najnowszą, szerokokątną optyką o polu widzenia 80°, które pozwalają na zastosowanie urządzenia do akwizycji i analizy danych temperaturowych w szerokim spektrum aplikacji. Niewątpliwą zaletą najnowszej serii oferowanych przez nas stacjonarnych kamer termowizyjnych Optris Xi jest bardzo atrakcyjna cena oraz nieprawdopodobnie korzystny stosunek ceny do jakości i oferowanych funkcjonalności.

Dzięki temu, stacjonarne kamery termowizyjne Optris Xi 80 mogą z powodzeniem stanowić realną alternatywę dla dotychczas stosowanych pirometrów stacjonarnych lub dla urządzeń wykorzystywanych w aplikacjach OEM.

Podstawowe informacje na temat kamery termowizyjnej Optris Xi80

  • Przemysłowe rozwiązanie z detektorem 80 x 80 pikseli do dokładnego pomiaru temperatury w zakresie -20 … 900°C
  • Małe, kompaktowe wymiary
  • Elektronicznie regulowana ostrość obrazu (mechaniczny obiektyw)
  • Rozdzielczość optyczna wbudowanego pirometru 190:1
  • Całkowicie autonomiczna (niezależna od PC) praca urządzenia
  • Funkcja automatycznej detekcji obszarów o zdefiniowanej temperaturze oraz bezpośrednie wyjście analogowe (idealna do zastosowań OEM)
  • Możliwość integracji z max. 3 przemysłowymi interfejsami procesowymi, zapewniającymi do 9 wyjść analogowych lub alarmowych
  • Najlepszy stosunek ceny do jakości i funkcjonalności na rynku
Wymiary kamery termowizyjnej Xi80 Wymiary kamery termowizyjnej Xi80
Elektroniczna regulacja ogniskowej optyki Elektroniczna regulacja ogniskowej optyki

Elektronicznie regulowana ogniskowa

Stacjonarne kamery termowizyjne z serii Optris Xi dostarczane są ze zintegrowaną, niewymienną optyką, która gwarantuje precyzyjny pomiar temperatury z różnych odległości.

Regulacja ogniskowej (ostrości) obrazu termowizyjnego, rejestrowanego za pomocą kamery, może być przeprowadzona w sposób całkowicie automatyczny, z wykorzystaniem oprogramowania PIX Connect (dostarczanego w zestawie z każdą kamerą termowizyjną).

Interfejs procesowy Standard PIF

Kamera termowizyjna Optris Xi jest dostarczana ze zintegrowanym interfejsem procesowym Standard PIF (przewód z terminalem połączeniowym również wchodzi w skład zestawu), który może być skonfigurowany z poziomu oprogramowania jako bezpośrednie wejście (AI) lub wyjście (AO) analogowe (do sterowania procesem) lub jako interfejs komunikacyjny RS485.

Interfejs Standard PIF może działać w trybie napięciowym (0-10V) dla wejścia i prądowym (0/4-20mA) dla wyjścia analogowego. Moduł transmisji danych RS485 może być wykorzystany np. do komunikacji z opcjonalnymi interfejsami procesowymi Industrial PIF.

Schemat komunikacji PIF z kamerą Xi80 Schemat komunikacji PIF z kamerą Xi80
Autonomiczne działanie kamery Xi80 Autonomiczne działanie kamery Xi80

Cechą charakterystyczną kamer termowizyjnych z serii Optris Xi80 jest możliwość całkowicie autonomicznej pracy urządzenia, niezależnie od oprogramowania Optris PIX Connect zainstalowanego na PC.

Do poprawnej pracy kamery konieczne jest skonfigurowanie podstawowych parametrów urządzenia (np. konfiguracja wejścia / wyjścia analogowego, interfejsu Industrial PIF). Kamera może być potem na stałe odłączona od komputera (lub innego urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem, np. tabletu) oczywiście przy uwzględnieniu zewnętrznego źródła zasilania (z przedziału 5-30 VDC).

Schemat wyjścia prądowego kamery Xi80 Schemat wyjścia prądowego kamery Xi80

Interfejs procesowy Industrial PIF

Kamera termowizyjna Optris Xi80 może być w łatwy sposób rozbudowana o dodatkowy moduł przemysłowego interfejsu procesowego Industrial PIF, który w zasadniczym stopniu rozszerza funkcjonalności kamery o następujące, w pełni konfigurowalne wejścia i wyjścia analogowe:

  • 3 wejścia napięciowe 0-10 V
  • 3 wyjścia analogowe / alarmowe 0-10 V lub 0/4-20mA
  • 3 wyjścia przekaźnikowe (0-30 V / 400 mA)
  • wyjście Fail-Safe monitorujące pracę systemu

Interfejs Industrial PIF jest stosowany zamiennie za dostarczany domyślnie (wraz z kamerą) moduł Standard PIF. Urządzenie oferuje optyczną separację kamery od procesu (500 VAC RMS), jest wyposażony w szczelną obudowę IP65 i może być dostarczony w wariancie z przewodem o długości 5m (standard), 10m lub 20m.

Interfejsy przemysłowe Industrial PIF, kompatybilne z kamerą Xi80, można połączyć ze sobą kaskadowo, rozszerzając tym samym możliwości kamery do max. 9 niezależnych wyjść analogowych. Każdy Industrial PIF posiada swój własny adres RS485, który jest definiowany za pomocą przełącznika wielopozycyjnego (znajdującego się na obwodzie urządzenia).

Komunikacja z interfejsami PIF z wykorzystaniem protokołu RS485 Komunikacja z interfejsami PIF z wykorzystaniem protokołu RS485

Oprogramowanie PIX Connect i jego funkcjonalności

Oprócz oczywistych funkcjonalności, związanych z programowaniem i sterowaniem pracą samej kamery, oprogramowanie Optris PIX Connect daje możliwość akwizycji i analizy obrazu termowizyjnego pochodzącego z kamery w czasie rzeczywistym. Pomijając standardowe funkcje oprogramowania, jakimi są: wykonywanie zdjęć czy też nagrywanie w pełni radiometrycznych filmów o nieograniczonej długości, PIX Connect pozwala na przeprowadzenie eksportu danych do zewnętrznych plików, kompatybilnych np. z oprogramowaniem Microsoft Excel, Windows Media Player czy Adobe Photoshop.

Każdy radiometryczny plik, zarejestrowany za pośrednictwem oprogramowania (w formie obrazu lub video), charakteryzuje się zapisanymi danymi temperaturowymi dla każdego, pojedynczego piksela. Pozwala to na przeprowadzenie pełnej analizy uzyskanych wyników pomiarowych w dowolnym momencie w taki sposób, jak gdyby kamera termowizyjna była wciąż podłączona do komputera.

Różne kształty obszarów pomiarowych Oprogramowanie daje możliwość definiowania obszarów pomiarowych o różnych kształtach
Opcje konfiguracyjne oprogramowania PIX Connect Opcje konfiguracyjne oprogramowania PIX Connect

Oprogramowanie PIX Connect posiada szereg funkcjonalności ułatwiających automatyzację pomiarów oraz zapewniających autonomiczność całego rozwiązania – z poziomu menu konfiguracyjnego, użytkownik może zarządzać dowolną ilością obszarów pomiarowych, programowalnymi progami pre- i alarmowymi (konfigurowalnymi dla każdego z obszarów pomiarowych z osobna), sterować pracą kamery oraz aranżować obszar roboczy okna oprogramowania w zależności od aktualnych potrzeb.

PIX Connect oferuje możliwość dwukierunkowej komunikacji z zewnętrznym oprogramowaniem klienta, wliczając w to transmisję pełnego, radiometrycznego obrazu termowizyjnego oraz zarejestrowanych sekwencji video. Oprogramowanie PIX Connect jest kompatybilne ze wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami, które działają w oparciu o systemy operacyjne Windows 7,8, i 10.

Od niedawna, funkcjonalności oprogramowania Optris PIX Connect zostały rozszerzone o możliwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami za pomocą dwóch typów bibliotek:

  • Connect SDK (komunikującej się z oprogramowaniem PIX Connect – software jest wykorzystywany jako proces pomocniczy)
  • Direct SDK (działanie z całkowitym pominięciem PIX Connect – biblioteka steruje pracą kamery niezależnie od zewnętrznego oprogramowania)

Zalety oprogramowania Optris PIX Connect:

  • Brak dodatkowych kosztów
  • Brak ograniczeń licencyjnych
  • Nowoczesne oprogramowanie z intuicyjnym interfejsem użytkownika
  • Zdalna obsługa kamery z wykorzystaniem transmisji po sieci LAN
  • Wyświetlanie wielu obrazów w niezależnych oknach
  • Możliwość pracy kilku instancji oprogramowania na jednym urządzeniu
  • Kompatybilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi Windows I Linux
  • Biblioteki SDK zawierające przykłady integracji z MATLAB I LabVIEW

Szczegółowe zestawienie wszystkich funkcjonalności oprogramowania Optris PIX Connect, znajdziesz w tym artykule: Oprogramowanie Optris PIX Connect

Okno oprogramowania PIX Connect Okno oprogramowania PIX Connect

Oprogramowanie PIX Connect

  1. Obraz termowizyjny, zarejestrowany przez kamerę
  2. Profil temperaturowy – pokazuje temperaturę wzdłuż max. 2 linii, poprowadzonych na obrazie termowizyjnym
  3. Obszar cyfrowych wskaźników temperatury (umożliwiający zdefiniowanie własnych wskaźników), które informują również o dolnym i górnym progu alarmowym oraz ich przekroczeniu (odpowiedni kolor wskaźnika)
  4. Temperatura obszaru pomiarowego – wskazuje aktualną temperaturę głównego obszaru obrazu termowizyjnego (np. średnią temperaturę obszaru zaznaczonego prostokątem)
  5. Wskaźnik referencyjny (odniesienia) – do łatwej orientacji w zakresie wyświetlanych temperatur
  6. Przebieg temperatury w funkcji czasu (dla wcześniej zdefiniowanych obszarów)
  7. Histogram - diagram rozkładu temperatury na obrazie termowizyjnym (dystrybucja temperatury)
  8. Pasek dostosowywania górnego i dolnego zakresu wyświetlanych temperatur
  9. Kontrola ogniskowej kamery (regulacja ostrości obrazu)
  10. Pasek narzędzi
  11. Pasek szybkiego dostępu do poszczególnych funkcji
  12. Pasek statusu (wyświetlający podstawowe dane na temat kamery i pomiaru)

Zawartość zestawu

  • Kamera z jedną, dowolnie wybraną optyką
  • Interfejs USB (przewód 1m)
  • Interfejs Standard PIF (przewód 1m)
  • Oprogramowanie optris® PI Connect
  • Uchwyt montażowy
  • Instrukcja obsługi

Stacjonarna kamera termowizyjna Optris Xi80 – przykłady zastosowań

Kamera termowizyjna Optris Xi 80 to połączenie solidnego, kompaktowego pirometru w wersji stacjonarnej z technologią oferowaną przez zaawansowane kamery termowizyjnej. Wbudowana funkcja przetwarzania obrazu (całkowicie z pominięciem komputera PC) pozwala na łatwe wykrywanie gorących i zimnych obszarów na powierzchni obiektu mierzonego a także bezpośrednią transmisję danych do urządzenia odbiorczego (np. sterownika PLC) w formie sygnału analogowego (napięciowego 0-10 V). Funkcjonalności te pozycjonują oferowaną przez nas kamerę Optris Xi 80 jako urządzenie bezkonkurencyjne w swojej klasie cenowej i jakościowej.

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
DetektorFPA, niechłodzony (34μm)
Rozdzielczość detektora80 x 80 pikseli
Zakres spektralny7.5 … 13 μm
Zakres pomiarowy–20°C ... 100°C
0°C ... 250°C
150°C ... 900°C1)
Częstotliwość odświeżania50 Hz
Optyka (FOV)12° (f = 12.7) 30° (f = 5.1) 55° (f = 3.1) 80° (f = 2.3)
Zoom optycznyMechanizm automatyczny, sterowany z oprogramowania
Czułość termiczna (NETD)0,1 K
Dokładność±1°C lub ±1% (która większa)
InterfejsUSB 2.0 / Ethernet (100 Mbit/s) / PoE / RS485 2)
Interfejs procesowy (PIF)Standard PIF:
wejście 0–10V, wejście cyfrowe (max. 24V),
wyjście 0–10V

Industrial PIF (opcja)
2x wejście 0–10V, wejście cyfrowe (max 24V),
3x wyjście 0–10V, wyjście fail-safe,
3x wyjście przekaźnikowe (0–30V / 400mA)
Temperatura pracy0°C ... 50°C
Temperatura przechowywania– 40°C ... 70°C
Wilgotność względna20–80%, bez kondensacji
Obudowa (wymiary / stopień IP)36 mm x 90 mm (M30x1) / IP 67 (NEMA 4)
Waga185 g
Wstrząsy / wibracjeWstrząsy: IEC 60068-2-27 (25g i 50g)
Wibracje:
IEC 60068-2-6 (przebieg sinsoidalny) /
IEC 60068-2-64 (szum szerokopasmowy)
Mocowanie statywu¼ - 20 UNC
ZasilanieUSB / PoE / 5-30 VDC
Wyposażenie (standard)Kamera z jedną, dowolnie wybraną optyką
Interfejs USB (przewód 1m)
Interfejs Standard PIF (przewód 1m)
Oprogramowanie optris® PI Connect
Uchwyt montażowy

Filmy

Pliki do pobrania

Instrukcja obsługi kamer Xi

Instrukcja obsługi - kamery termowizyjne Optris Xi [EN]

Pliki do pobrania (2.47M)
Katalog kamer termowizyjnych

Katalog stacjonarnych kamer termowizyjnych Optris [EN]

Pliki do pobrania (3.48M)

Komunikacja

   
Mini PC Optris PI NetBox, Intel Atom E3845 QuadCore, 1,91 GHz, 16 GB SSD, 2 GB RAM, 8-48 V lub PoE, Micro-HDMI, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, GigE, Windows 7 Pro
OPTPINBW732G

Ochrona i montaż

  

Przewody i złącza

  

Kalibracja i certyfikaty



Powiązane produkty z Optris OPTXI80LT

Numer kat.: OPTPI160 

Uniwersalna kamera termowizyjna z detektorem 160x120 pikseli, odświeżaniem obrazu 120 Hz oraz komunikacją po USB, wyposażona w we/wy 0-10V i wejście cyfrowe z możliwością współpracy z interfejsem przemysłowym Industrial PIF

Numer kat.: OPTPI400 

Profesjonalne, stacjonarne kamery termowizyjne z detektorem o rozdzielczości 382x288 pikseli, mogące sterować pracą zew. urządzeń poprzez wbudowane lub dodatkowe wyjścia analogowe i przekaźnikowe. Wersja PI450 charakteryzuje się podwyższoną czułością termiczną (40 mK), która pozwala na wykorzystanie urządzenia w branży medycznej.

Numer kat.: OPTPI640 

Stacjonarna kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości VGA (640x480 pikseli) do profesjonalnych zastosowań, związanych z badaniem rozkładu temperatury powierzchni np. na obwodach drukowanych, wyposażona w komunikację cyfrową oraz wbudowane wejścia analogowe (z opcją podłączenia interfejsu Industrial PIF)

Numer kat.: OPTXI400LT 

Miniaturowa, przemysłowa kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości Optris Xi400 z detektorem podczerwieni 38 x288 pikseli, wyposażona w pirometr cyfrowy oraz wejścia/wyjścia analogowe/cyfrowe i komunikację z komputerem