Menu

Bezdotykowy monitoring temperatury jest niezbędnym narzędziem, zapewniającym bezpieczeństwo i niezawodność maszyn i urządzeń. Jako rozwiązanie alternatywne dla przenośnych (ręcznych) kamer termowizyjnych, na znaczeniu coraz częściej zyskują pirometry w wersji przenośnej lub stacjonarnej, które są szeroko stosowane w aplikacjach związanych z konserwacją profilaktyczną, w rozwiązaniach OEM oraz przy wielopunktowym monitoringu temperatury w złożonych instalacjach.

Wykrycie defektów w rozdzielnicach, bezpiecznikach, silnikach lub połączeniach elektrycznych jest praktycznie niemożliwe do wychwycenia gołym okiem. Wiadome jest jednak, że nieprawidłowe działanie prawie każdego urządzenia elektrycznego, wiąże się ze wzrostem jego temperatury. Przenośne pirometry ręczne (zwane również jako pirometry laserowe) są często wykorzystywane do wykrywania słabych punktów instalacji jako uzupełnienie a nawet zamiennie dla przenośnych kamer termowizyjnych. Pirometry stacjonarne są stosowane głównie w zakładach przemysłowych, w których monitoring komponentów elektrycznych lub mechanicznych musi być prowadzony w sposób ciągły lub w sytuacjach, gdy zastosowanie tradycyjnego pirometru przenośnego jest niemożliwe (np. ze względu na ograniczoną przestrzeń).

Pirometry laserowe w utrzymaniu ruchu

Zapobiegawcza konserwacja układów elektrycznych Zapobiegawcza konserwacja układów elektrycznych Ręczny termometr na podczerwień Optris Laser Sight (LS) pozwala w szybki, łatwy i przede wszystkim precyzyjny sposób zlokalizować uszkodzone elementy. Pirometr pozwala na przeprowadzenie pomiarów w szerokim zakresie mierzonych temperatur: -32 ... 900°C. Zintegrowany, krzyżowy celownik laserowy umożliwia precyzyjne wycelowanie w stronę mierzonego obiektu, a wielkość wskaźnika laserowego dokładnie odpowiada wielkości obszaru na którym dokonywany jest pomiar temperatury. Naciśnięcie spustu powoduje wyświetlenie temperatury obiektu z rozdzielczością wskazań, wynoszącą 0,1 K. Pirometr Optris LS daje możliwość zaprogramowania górnego i dolnego progu alarmowego, których przekroczenie może spowodować uruchomienie sygnału dźwiękowego lub zmianę koloru podświetlenia wyświetlacza.

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania bezdotykowych pomiarów temperatury jest to, czy optyka pirometru jest rzeczywiście w stanie prawidłowo zlokalizować obszary podwyższonej temperatury. Proste i tanie pirometry oferują z reguły kiepską rozdzielczość optyczną, która nie pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury małych detali z większych odległości, a celownik laserowy wskazuje jedynie środek obszaru pomiarowego - taka konfiguracja pozwala jedynie na obserwację zmian a nie miarodajny pomiar temperatury. Konsekwencją stosowania tanich pirometrów laserowych jest często zaniżanie rzeczywistej temperatury.

Dla przykładu: pomiar temperatury małego, przegrzewającego się elementu elektronicznego za pomocą taniego pirometru ręcznego o kiepskiej rozdzielczości optycznej, będzie obarczony dużym błędem pomiarowym a wskazanie nie będzie odzwierciedlało jego rzeczywistej temperatury, co może być przyczyną niewykrycia potencjalnych, niebezpiecznych awarii.

Pirometr Optris LS (Laser Sight) został wyposażony w opatentowaną, zmienną optykę, która umożliwia zmianę ogniskowej pirometru. Urządzenie może być zatem wykorzystywane zarówno do pomiarów z większych odległości jak również niewielkich elementów o wielkości zaledwie 1mm!

Pirometry stacjonarne do stałego monitoringu temperatury

Pirometr stacjonarny Optris CT LT15 Pirometr stacjonarny Optris CT LT15 W instalacjach, które są bardzo drogie lub nie dają możliwości wykonania bezpośredniego pomiaru temperatury osprzętu, spotykanych często w dużych zakładach przemysłowych, wieżowcach lub systemach pokładowych, stosowanie przenośnych pirometrów laserowych jest często bardzo czaso i pracochłonne. Ponadto, dane zarejestrowane za pomocą takich pirometrów mają charakter wyrywkowych kontroli, które z reguły nie dają możliwości wykrycia chwilowych zmian lub długotrwałych trendów. Zastosowanie pirometrów stacjonarnych do ciągłej kontroli krytycznych części maszyn i urządzeń pozwala na zapewnienie niemal absolutnego bezpieczeństwa.

Przykładem pirometrów stacjonarnych, które są szeroko stosowane do prowadzenia stałego monitoringu temperatur jest pirometr Optris CS. Urządzenie to zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o zapewnieniu maksymalnej wszechstronności pomiarów oraz zastosowaniu w jak największej liczbie potencjalnych aplikacji. Przykładem może być monitoring temperatury szynoprzewodów na pokładzie statku - luźne połączenia śrubowe mogą zmniejszać powierzchnię styku, co w konsekwencji może prowadzić do przegrzewania się obwodu w tych punktach.

Pirometry stacjonarne są rozwiązaniem korzystnym cenowo i łatwym do wdrożenia, nawet w przypadku większej liczby punktów objętych monitoringiem. W przypadku przekroczenia zaprogramowanych limitów progowych, pirometr jest zdolny do wygenerowania odpowiedniego sygnału alarmowego, przekazywanego do sterownika. Bardzo szybki czas reakcji pozwala na natychmiastowe odseparowanie przegrzewającego się elementu poprzez np. odłączenie źródła zasilania.

Pirometr CS pozwala na wykonywanie pomiarów w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -40 do nawet 1030°C. Całość elektroniki sterującej została zintegrowana w miniaturowej głowicy pirometrycznej o długości 87 mm i średnicy zaledwie 12 mm, która może pracować nieprzerwanie w temperaturze nawet 80°C. Pirometr Optris CS stanowi kompromis pomiędzy niską ceną oraz doskonałą jakością wykonania i przyzwoitymi parametrami technicznymi.

Pirometr stacjonarny CS został zaprojektowany specjalnie z myślą o pracy w trudnych warunkach przemysłowych i zapewnia dobrą kompatybilność elektromagnetyczną. W tylnej części obudowy został umieszczony zintegrowany wskaźnik LED, który służy do informowania użytkownika o aktualnym stanie urządzenia. Pirometr jest wyposażony w pełni konfigurowalne, skalowalne wyjście analogowe 0-10V oraz zabezpieczenie przed zwarciem i zmianą polaryzacji źródła zasilania.

Panel do wizualizacji stanu urządzeń

Panel do wizualizacji stanu urządzeń Optris TM Panel do wizualizacji stanu urządzeń Optris TM Panel Optris TM (monitor temperatury) został opracowany specjalnie do zastosowań związanych z regulacją temperatury z zastosowaniem pirometrów Optris CS. Urządzenie wskazuje stan maksymalnie 12 punktów pomiarowych i weryfikuje, czy został przekroczony próg ostrzegawczy lub próg alarmowy.

Zobacz również:

Powiązane produkty

Numer kat.: OPTMSI 
Od 89,00 zł Netto (109,47 zł z VAT)
Ręczny pirometr laserowy Optris MiniSight (wersja podstawowa - MS), ze stałą emisyjnością E=0.95, rozdzielczością optyczną 20:1 i zakresem pomiarowym  -32 … 420°C. Pirometr przeznaczony do pomiaru temperatury powierzchni o wysokiej, stałej emisyjności (farby, tworzywa, drewno, ściany, papier, skóra, metale utlenione i lakierowane).
Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB