Uniwersalne pirometry stacjonarne Optris CS LT / CSmed LT z wyjściem 0-10V i termoparą typu K

Uniwersalne pirometry stacjonarne Optris CS LT / CSmed LT

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCSTCLT15
Optris
Uniwersalne pirometry stacjonarne Optris CS LT / CSmed LT - najważniejsze informacje:

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Głowica pirometru Optris CS LT15Głowica pirometru Optris CS LT15

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT został zaprojektowany specjalnie z myślą o pomiarach temperatury powierzchni w ciasnych, trudno dostępnych miejscach. Wytrzymała głowica pirometryczna ze stali nierdzewnej, została zaprojektowana do wykonywania bezdotykowych pomiarów temperatury w zakresie od -40 do 1030°C oraz może pracować w temperaturze do 80°C bez dodatkowego chłodzenia.

Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości, w związku z czym jest z powodzeniem stosowany we wszelkiego rodzaju aplikacjach OEM oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest jednoczesne zastosowanie wielu pirometrów w jednym miejscu.

Specjalnie zaprojektowana wersja pirometru medycznego CSmed LT została wyposażona w łatwo demontowalne złącze, umożliwiające szybki montaż / demontaż pirometru z urządzeń medycznych.

Pirometry stacjonarne CS TCLT - dostępne opcje

Pirometry z serii CS oferujemy w dwóch wariantach wykonania, różniących się zasadniczo wyłącznie typem wbudowanej soczewki:

 • pirometr CS TCLT15 / -40 … 1030°C / 8-14 µm / soczewka SF (standard focus)
 • pirometr CS TCLT15CF / -40 … 1030°C / 8-14 µm / soczewka skupiająca CF (close focus)

Pozostałe parametry techniczne takie, jak: dokładność, powtarzalność, czułość termiczna a także pełna specyfikacja elektryczna są analogiczne dla obydwu powyższych modeli.

Wymiary głowicy pirometru CS LT15Wymiary głowicy pirometru CS LT15
Dodatkowa soczewka skupiająca ACCTCFOpcjonalna soczewka skupiająca CF ACCTCF, nakręcana na głowicę pirometryczną

Pirometry uniwersalne CS TCLT - konstrukcja

Pirometr CS LT15 został zaprojektowany jako pojedyncza głowica pirometryczna wykonana ze stali nierdzewnej, o długości 87 mm i średnicy M12. Przednią część głowicy pirometrycznej stanowi preinstalowana soczewka (w zależności od typu urządzenia: SF lub CF), natomiast z jego tylnej części wychodzi 7-żyłowy przewód połączeniowy.

Pirometr nie posiada wbudowanego celownika laserowego – jeżeli poszukujesz urządzenia posiadającego wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów, pirometry z serii CT , CSlaser lub CTlaser .

W tylnej części głowicy pirometrycznej, wokół wyprowadzenia przewodu znajduje się wskaźnik diodowy, który w zależności od opcji ustawionej w oprogramowaniu pozwala na:

 • alarmowanie o przekroczeniu górnej lub dolnej, progowej wartości temperatury
 • wspomaganie w pozycjonowaniu głowicy względem obiektu o znanej temperaturze
 • samo-diagnostykę pirometru (wskazywanie różnych stanów, w których aktualnie znajduje się pirometr)
 • informowanie o aktualnie mierzonej temperaturze (poprzez odpowiednią sekwencję mrugnięć)

Funkcja samo-diagnostyki pirometru pozwala na sprawdzenie, czy:

 • głowica pracuje poprawnie (równomiernie pulsowanie o niewielkiej częstotliwości)
 • nastąpiło przegrzanie czujnika (zwiększenie częstotliwości zapalania diody)
 • temperatura obiektu mierzonego znajduje się poza zakresem pomiarowym (podwójne mrugnięcia)
 • praca pirometru jest niestabilna (długie okresy świecenia diody o stałej częstotliwości)
 • nastąpiło przerwanie obwodu pomiarowego lub uszkodzenie czujnika (ciągle zapalona dioda)

Sposób wyświetlania temperatury za pomocą diody sprowadza się do określonej sekwencji długich i krótkich mrugnięć – po więcej informacji na ten temat odsyłamy do instrukcji obsługi urządzenia.

Pirometr CS LT dostarczamy w standardzie z przewodem o długości 1 metra, który może pracować w temperaturach analogicznych do temperatury pracy głowicy (80°C).

Opcjonalnie, istnieje możliwość zamówienia pirometru w wersji z przewodem o długości 3, 8 lub 15 metrów. W sytuacji, gdy zamówiona zostanie wersja bez interfejsu USB (o którym mowa poniżej), przewód nie posiada żadnego zakończenia w formie złączki lub innych akcesoriów połączeniowych (zakończeniem przewodu są zarobione żyły robocze przewodu).

Optyka pirometrów stacjonarnych Optris CS TCLT

Bezdotykowy miernik temperatury Optris CS TCLT15 jest dostępny w dwóch wariantach wykonania, jeżeli chodzi o zastosowaną soczewkę.

W standardzie dostarczamy urządzenie z preinstalowaną soczewką SF (standard focus), która charakteryzuje się tym, że średnica plamki pomiarowej (obszar na którym mierzona i uśredniana jest temperatura), rośnie / maleje proporcjonalnie do odległości pirometru od powierzchni mierzonej.

Alternatywą jest zamówienie pirometru w wersji ze zintegrowaną soczewką CF (close focus) lub dokupienie zewnętrznej soczewki CF, nakręcanej na zewnętrzny gwint głowicy pirometrycznej, która charakteryzuje się ściśle określonym punktem skupienia plamki pomiarowej (charakterystyka plamki w funkcji odległości przyjmuje kształt klepsydry).

Dla przykładu: zastosowanie soczewki CF pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o średnicy 0,8 mm w odległości 10 mm od pirometru.

Zewnętrzna soczewka CF może być stosowana wyłącznie w pirometrach ze zintegrowaną soczewką SF.

Za pomocą specjalnego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej

możesz w łatwy sposób sprawdzić średnicę plamki dla każdej odległości i kombinacji zastosowanej soczewki.

Charakterystyka plamki dla soczewki SF w pirometrach CS LT15Charakterystyka plamki pomiarowej dla zintegrowanej soczewki SF
Charakterystyka plamki dla zewnętrznej soczewki CF w pirometrach CS LT15Charakterystyka plamki pomiarowej dla zewnętrznej soczewki skupiającej CF
Kontrola temperatury rolek w procesie drukowaniaZastosowanie pirometru - pomiar temperatury rolek w drukarkach przemysłowych

Pirometry stacjonarne CS TCLT - przeznaczenie

Pirometr stacjonarny CS LT15 został wyposażony w „standardowy” detektor promieniowania podczerwonego, który działa w zakresie długości fali 8 - 14 µm.

Jest to konfiguracja spotykana w większości stacjonarnych i przenośnych, bezdotykowych mierników temperatury, które są dedykowane do uniwersalnych zastosowań.

Powyższy zakres spektralny sprawdza się świetnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z obiektem o stosunkowo wysokiej emisyjności (> 0,8), niskiej transmisyjności (przenikalności) oraz niewielkiej reflektancji (zjawisku odbijania promieniowania podczerwonego).

W związku z powyższym, urządzenia z tej serii powinny być stosowane przede wszystkim do pomiarów temperatury powierzchni:

 • materiałów organicznych (artykuły spożywcze, drewno, skóra, tkaniny)
 • związków chemicznych i roztworów wodnych
 • farb i lakierów
 • tworzyw sztucznych o grubości przynajmniej 0,25mm
 • materiałów syntetycznych
 • ceramiki i materiałów kompozytowych

Urządzenie to nie nadaje się do pomiaru temperatury np. wysoko połyskliwych metali (chrom, nikiel, aluminium) chyba, że są one pokryte odpowiednio grubą warstwą np. farby lub lakieru.

Zastosowanie pirometrów działających w zakresie 8 - 14 µm wynika głównie ze zmieniającej się emisyjności, która wraz ze wzrostem długości fali, zwiększa swój wpływ na dokładność uzyskanych pomiarów.

Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego do pomiaru temperatury metali, powinieneś zapoznać się z naszą ofertą urządzeń krótkofalowych, dedykowanych do tego typu aplikacji.

Wyjścia analogowe i komunikacja z komputerem

Każdy z pirometrów CS LT dysponuje pojedynczym, programowalnym wyjściem napięciowym (0-5/10V lub 1/10/100mV / °C), wyjściem alarmowym 24V/50mA (normalnie otwarte) oraz wyjściem czujnika termoparowego typu K/J.

Dodatkowo, pirometry są wyposażone również w jedno/dwukierunkowe wyjście cyfrowe (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), pozwalające na cyfrową transmisję danych, bezpośrednio do sterownika PLC, konwertera lub komputera PC.

Schemat wyjścia napięciowego w pirometrach CS LTSchemat wyjścia napięciowego w pirometrach CS LT15
Schemat komunikacji USB pirometru CS LT15Schemat komunikacji USB pirometru CS LT15

Konfiguracja trybu pracy oraz rodzaju i skalowania wybranego wyjścia analogowego, odbywa się z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB ACCSUSBK oraz dostarczanego wraz z nim oprogramowania Optris Compact Connect.

Urządzenie powinno być zasilone napięciem stałym z przedziału 5-30 V DC i prądem ok. 100 mA. Pirometr może być zasilony zarówno z wykorzystaniem interfejsu USB jak również poprzez zewnętrzne źródło zasilania (Uwaga! Nie wolno zasilać pirometru z dwóch źródeł, gdyż może to skutkować uszkodzeniem jego lub urządzenia do którego jest podłączony!).

Do połączenia pirometru z urządzeniem należy wykorzystać dobre jakościowo złączki, natomiast sam czujnik powinien być uziemiony. Ekran (przewód koloru czarnego) nie jest domyślnie połączony z uziemieniem (przewód brązowy).

Pirometry Optris CS LT mogą być w prosty sposób skonfigurowane z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB (ACCSUSBK), który oprócz ustawienia podstawowych parametrów pracy urządzenia (emisyjność, skalowanie wyjścia napięciowego, przetwarzanie sygnału itd.) daje możliwość akwizycji danych pomiarowych z pirometru w czasie rzeczywistym na komputerze PC lub tablecie (wszystko z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania Compact Connect, dostarczanego wraz z interfejsem).

Interfejs USB pozwala na obsługę dowolnej ilości pirometrów i może być zamówiony razem z urządzeniem lub domówiony później, w dowolnym momencie.

Pirometr może komunikować się cyfrowo na dwa sposoby:

 • dwukierunkowo: wysyłanie i odbieranie danych do/z PC
 • jednokierunkowo: wyłącznie wysyłanie danych

Interfejs USB jest opcjonalnym wyposażeniem pirometru Optris CS LT – jeżeli nie potrzebujesz go do codziennej pracy (np. urządzenie będzie zamontowane na stałe i nie będą zmieniane jego parametry), przeprowadzimy dla Ciebie bezpłatną konfigurację podstawowych parametrów miernika.

Na poniższej stronie znajdziesz listę parametrów, które należy podać podczas składania zamówienia (w polu „Uwagi”):

Lista parametrów pracy
Interfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact SeriesInterfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact Series
Skalowanie wyjścia analogowego z poziomu oprogramowaniaSkalowanie wyjścia analogowego z wykorzystaniem oprogramowania Compact Connect

Oprogramowanie Optris Compact Connect dołączane w zestawie z interfejsem ACCSUSBK, oprócz funkcjonalności związanych z konfiguracją parametrów pracy pirometru, pozwala na wykorzystanie go do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury w czasie rzeczywistym.

Uzyskane w ten sposób wyniki pomiarowe mogą być prezentowane na wyświetlaczu urządzenia (komputera lub tabletu) w formie cyfrowych wskaźników, przebiegów temperatury w funkcji czasu a także wyeksportowane do zewnętrznych plików w celu późniejszej obróbki.

Optris CS TCLT - akcesoria dodatkowe

Każdy pirometr Optris CS TCLT może być dostarczony w zestawie z szeregiem opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które pozwolą na wykorzystanie urządzenia w nawet najbardziej wymagających aplikacjach:

 • akcesoria i uchwyty montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych CS LTPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CS LT

Alternatywne rozwiązania

Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT działa w oparciu o standardowy zakres promieniowania podczerwonego (8-14 µm), w związku z czym może zostać zastąpiony dowolnym pirometrem LT z naszej oferty.

Jeżeli poszukujesz urządzenia o jeszcze bardziej zredukowanych wymiarach głowicy pirometrycznej (w których elektronika jest zintegrowana w przewodzie połączeniowym), doskonałą alternatywą będą pirometry z serii CSmicro LT, wyposażone w wyjście napięciowe 0-10V lub prądowe 4-20mA (w zależności od wersji), które dodatkowo mogą być konfigurowane przy użyciu smartfona.

W sytuacji, gdy urządzenie powinno być wyposażone w wyświetlacz LCD oraz dawać możliwość komunikacji cyfrowej np. po RS485 lub Profibus, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pirometrów stacjonarnych Optris CT LT.

Najbardziej rozbudowaną alternatywę w naszej ofercie stanowią pirometry z serii CSlaser LT (w formie jednoczęściowej głowicy z wbudowanym celownikiem laserowym) oraz CTlaser LT wyposażone w głowicę z celownikiem laserowym oraz odseparowaną elektronikę z klawiaturą funkcyjną i z wyświetlaczem.

Pirometry uniwersalne Optris CS LT / CSmed LT – przykładowe zastosowania

Bezdotykowe mierniki temperatury Optris CS LT, z uwagi na zakres promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury, mogą być stosowane w zasadzie we wszystkich aplikacjach, w których konieczne jest przeprowadzenie pomiaru temperatury materiałów o wysokiej emisyjności i małej przepuszczalności.

Pirometr ten jest powszechnie stosowany jako np. pirometr stacjonarny do kontroli temperatury folii podczas procesu termoformowania. Dodatkowo, urządzenia tego typu mogą być stosowane do prewencyjnych pomiarów temperatury w szafach rozdzielczych i sterowniczych (w celu wykrywania przegrzewających się elementów części maszyn i urządzeń elektrycznych), w aplikacjach związanych z wykrywaniem zagrożeń pożarowych, w procesie produkcji artykułów spożywczych i włókiennictwie.

Specjalnie zaprojektowana wersja pirometru stacjonarnego Optris CSmed LT do zastosowań medycznych, rozszerza potencjalne aplikacje urządzenia do wykorzystania go podczas wytwarzania produktów stomatologicznych lub do kontroli temperatury ludzkiej skóry w procesie krioterapii.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CSTCLT15Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15
+przewód:
-Przewód standardowy 1m
CB3Przewód 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
+interfejs:
-Brak
KInterfejs USB
przykład:
OPTCSTCLT15CB15KPirometr stacjonarny Optris CS TCLT15, przewód 15m, interfejs USB
OPTCSTCLT15Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15
OPTCSTCLT15CB3Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 3m
OPTCSTCLT15CB8Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 8m
OPTCSTCLT15CB15Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 15m
OPTCSTCLT15KPirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | zestaw z interfejsem USB
OPTCSTCLT15CB3KPirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 3m | zestaw z interfejsem USB
OPTCSTCLT15CB8KPirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 8m | zestaw z interfejsem USB
OPTCSTCLT15CB15KPirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 15m | zestaw z interfejsem USB

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)-40°C ... 1030°C
Zakres spektralny (90% energii)8 ... 14 µm
Rozdzielczość optyczna15:1

Soczewka CF (opcja): 0.8 mm @ 10 mm
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1.5% lub ±1.5°C 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.75% lub ±0.75°C 1)
Współczynnik temperaturowy±0.05 K / K lub ±0.05% / K 3)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K 2)
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:25 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana wejściem analogowym 0-10 V DC lub z oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP63
Temperatura pracy-20°C ... 80°C
Temperatura przechowywania-40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Waga58 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogoweskalowalne 0-5 V lub 0-10 V, termopara typ K lub wejście alarmowe z regulowanymi poziomami napięć
Wyjścia alarmowe0-30 V / 50 mA (otwarty kolektor) 3-stanowe wyjście alarmowe: regulowane progi napięć dla alarmu, pre-alarmu lub jego braku
Wyjścia cyfroweuni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level
USB (opcja)
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / ustalania temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
Wskaźnik LEDalarm, wspomaganie pozycjonowania głowicy, samodiagnostyka, wskazanie temperatury (kod temperaturowy)
Długość przewodu1 m (standard), 3 m, 8 m, 15 m
Zasilanie5-30 V DC
Pobór prądu4 mA (bez diody LED) / 10 mA
1) temperatura obiektu > 0°C; która jest większa
2) dla stałej czasowej 100 ms i temp. obiektu 25°C
3) dla temp. otoczenia <18°C i >28°C; która jest większa

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CS LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CS LT [EN]

Pliki do pobrania (1.47M)
Karta katalogowa Optris CSmed LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CSmed LT [EN]

Pliki do pobrania (624.39k)
Instrukcja obsługi Optris CS LT

Instrukcja obsługi - pirometry stacjonarne Optris CS LT [EN]

Pliki do pobrania (1.17M)

Akcesoria optyczne

   

Akcesoria mechaniczne

      

Interfejsy i certyfikaty

 

Powiązane produkty z Optris OPTCSTCLT15

Numer kat.: OPTCSM2W 

Pirometr stacjonarny CSmicro 2W LT wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej serii programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA. Pirometr uniwersalny CSmicro 2W LT jest dostępny w wariancie standardowym LT: z optyką 2:1 (LT02) i 15:1 (LT15) oraz w opcji HOT (temperatura pracy do 180°C) w wariancie z soczewką 15:1 (LT15H) i 22:1 (LT22H).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms (LT) / 150 ms (LTH)
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTLLT 
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (CTlaser LT)
±1.5% lub ±1.5°C (CTlaser LTF)
Czas reakcji: 9 ms (LTF) / 120 ms (LT)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus