Uniwersalne pirometry stacjonarne Optris CS LT / CSmed LT
Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).
Zastosowanie: | uniwersalne |
Zakres pomiarowy: | -40°C ... 1030°C |
Zakres spektralny: | 8 ... 14 µm |
Dokładność: | ±1.5% lub ±1.5°C |
Czas reakcji: | 25 ms |
Wyjścia: | 0-10V termopara typ J / K wyj. alarmowe opcja: USB |
Masz pytanie na temat tego produktu?
Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.
INFOLINIA (22) 118 99 89 lub +48 505 691 153 |
EMAIL info@stacjonarne.pl |
Opis
Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT został zaprojektowany specjalnie z myślą o pomiarach temperatury powierzchni w ciasnych, trudno dostępnych miejscach. Wytrzymała głowica pirometryczna ze stali nierdzewnej, została zaprojektowana do wykonywania bezdotykowych pomiarów temperatury w zakresie od -40 do 1030°C oraz może pracować w temperaturze do 80°C bez dodatkowego chłodzenia.
Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości, w związku z czym jest z powodzeniem stosowany we wszelkiego rodzaju aplikacjach OEM oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest jednoczesne zastosowanie wielu pirometrów w jednym miejscu.
Specjalnie zaprojektowana wersja pirometru medycznego CSmed LT została wyposażona w łatwo demontowalne złącze, umożliwiające szybki montaż / demontaż pirometru z urządzeń medycznych.
Pirometry stacjonarne CS TCLT - dostępne opcje
Pirometry z serii CS oferujemy w dwóch wariantach wykonania, różniących się zasadniczo wyłącznie typem wbudowanej soczewki:
- pirometr CS TCLT15 / -40 … 1030°C / 8-14 µm / soczewka SF (standard focus)
- pirometr CS TCLT15CF / -40 … 1030°C / 8-14 µm / soczewka skupiająca CF (close focus)
Pozostałe parametry techniczne takie, jak: dokładność, powtarzalność, czułość termiczna a także pełna specyfikacja elektryczna są analogiczne dla obydwu powyższych modeli.
Pirometry uniwersalne CS TCLT - konstrukcja
Pirometr CS LT15 został zaprojektowany jako pojedyncza głowica pirometryczna wykonana ze stali nierdzewnej, o długości 87 mm i średnicy M12. Przednią część głowicy pirometrycznej stanowi preinstalowana soczewka (w zależności od typu urządzenia: SF lub CF), natomiast z jego tylnej części wychodzi 7-żyłowy przewód połączeniowy.
Pirometr nie posiada wbudowanego celownika laserowego – jeżeli poszukujesz urządzenia posiadającego wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów, pirometry z serii CT , CSlaser lub CTlaser .
W tylnej części głowicy pirometrycznej, wokół wyprowadzenia przewodu znajduje się wskaźnik diodowy, który w zależności od opcji ustawionej w oprogramowaniu pozwala na:
- alarmowanie o przekroczeniu górnej lub dolnej, progowej wartości temperatury
- wspomaganie w pozycjonowaniu głowicy względem obiektu o znanej temperaturze
- samo-diagnostykę pirometru (wskazywanie różnych stanów, w których aktualnie znajduje się pirometr)
- informowanie o aktualnie mierzonej temperaturze (poprzez odpowiednią sekwencję mrugnięć)
Funkcja samo-diagnostyki pirometru pozwala na sprawdzenie, czy:
- głowica pracuje poprawnie (równomiernie pulsowanie o niewielkiej częstotliwości)
- nastąpiło przegrzanie czujnika (zwiększenie częstotliwości zapalania diody)
- temperatura obiektu mierzonego znajduje się poza zakresem pomiarowym (podwójne mrugnięcia)
- praca pirometru jest niestabilna (długie okresy świecenia diody o stałej częstotliwości)
- nastąpiło przerwanie obwodu pomiarowego lub uszkodzenie czujnika (ciągle zapalona dioda)
Sposób wyświetlania temperatury za pomocą diody sprowadza się do określonej sekwencji długich i krótkich mrugnięć – po więcej informacji na ten temat odsyłamy do instrukcji obsługi urządzenia.
Pirometr CS LT dostarczamy w standardzie z przewodem o długości 1 metra, który może pracować w temperaturach analogicznych do temperatury pracy głowicy (80°C).
Opcjonalnie, istnieje możliwość zamówienia pirometru w wersji z przewodem o długości 3, 8 lub 15 metrów. W sytuacji, gdy zamówiona zostanie wersja bez interfejsu USB (o którym mowa poniżej), przewód nie posiada żadnego zakończenia w formie złączki lub innych akcesoriów połączeniowych (zakończeniem przewodu są zarobione żyły robocze przewodu).
Optyka pirometrów stacjonarnych Optris CS TCLT
Bezdotykowy miernik temperatury Optris CS TCLT15 jest dostępny w dwóch wariantach wykonania, jeżeli chodzi o zastosowaną soczewkę.
W standardzie dostarczamy urządzenie z preinstalowaną soczewką SF (standard focus), która charakteryzuje się tym, że średnica plamki pomiarowej (obszar na którym mierzona i uśredniana jest temperatura), rośnie / maleje proporcjonalnie do odległości pirometru od powierzchni mierzonej.
Alternatywą jest zamówienie pirometru w wersji ze zintegrowaną soczewką CF (close focus) lub dokupienie zewnętrznej soczewki CF, nakręcanej na zewnętrzny gwint głowicy pirometrycznej, która charakteryzuje się ściśle określonym punktem skupienia plamki pomiarowej (charakterystyka plamki w funkcji odległości przyjmuje kształt klepsydry).
Dla przykładu: zastosowanie soczewki CF pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o średnicy 0,8 mm w odległości 10 mm od pirometru.
Zewnętrzna soczewka CF może być stosowana wyłącznie w pirometrach ze zintegrowaną soczewką SF.
Za pomocą specjalnego kalkulatora:
Kalkulator plamki pomiarowejmożesz w łatwy sposób sprawdzić średnicę plamki dla każdej odległości i kombinacji zastosowanej soczewki.
Pirometry stacjonarne CS TCLT - przeznaczenie
Pirometr stacjonarny CS LT15 został wyposażony w „standardowy” detektor promieniowania podczerwonego, który działa w zakresie długości fali 8 - 14 µm.
Jest to konfiguracja spotykana w większości stacjonarnych i przenośnych, bezdotykowych mierników temperatury, które są dedykowane do uniwersalnych zastosowań.
Powyższy zakres spektralny sprawdza się świetnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z obiektem o stosunkowo wysokiej emisyjności (> 0,8), niskiej transmisyjności (przenikalności) oraz niewielkiej reflektancji (zjawisku odbijania promieniowania podczerwonego).
W związku z powyższym, urządzenia z tej serii powinny być stosowane przede wszystkim do pomiarów temperatury powierzchni:
- materiałów organicznych (artykuły spożywcze, drewno, skóra, tkaniny)
- związków chemicznych i roztworów wodnych
- farb i lakierów
- tworzyw sztucznych o grubości przynajmniej 0,25mm
- materiałów syntetycznych
- ceramiki i materiałów kompozytowych
Urządzenie to nie nadaje się do pomiaru temperatury np. wysoko połyskliwych metali (chrom, nikiel, aluminium) chyba, że są one pokryte odpowiednio grubą warstwą np. farby lub lakieru.
Zastosowanie pirometrów działających w zakresie 8 - 14 µm wynika głównie ze zmieniającej się emisyjności, która wraz ze wzrostem długości fali, zwiększa swój wpływ na dokładność uzyskanych pomiarów.
Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego do pomiaru temperatury metali, powinieneś zapoznać się z naszą ofertą urządzeń krótkofalowych, dedykowanych do tego typu aplikacji.
Wyjścia analogowe i komunikacja z komputerem
Każdy z pirometrów CS LT dysponuje pojedynczym, programowalnym wyjściem napięciowym (0-5/10V lub 1/10/100mV / °C), wyjściem alarmowym 24V/50mA (normalnie otwarte) oraz wyjściem czujnika termoparowego typu K/J.
Dodatkowo, pirometry są wyposażone również w jedno/dwukierunkowe wyjście cyfrowe (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), pozwalające na cyfrową transmisję danych, bezpośrednio do sterownika PLC, konwertera lub komputera PC.
Konfiguracja trybu pracy oraz rodzaju i skalowania wybranego wyjścia analogowego, odbywa się z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB ACCSUSBK oraz dostarczanego wraz z nim oprogramowania Optris Compact Connect.
Urządzenie powinno być zasilone napięciem stałym z przedziału 5-30 V DC i prądem ok. 100 mA. Pirometr może być zasilony zarówno z wykorzystaniem interfejsu USB jak również poprzez zewnętrzne źródło zasilania (Uwaga! Nie wolno zasilać pirometru z dwóch źródeł, gdyż może to skutkować uszkodzeniem jego lub urządzenia do którego jest podłączony!).
Do połączenia pirometru z urządzeniem należy wykorzystać dobre jakościowo złączki, natomiast sam czujnik powinien być uziemiony. Ekran (przewód koloru czarnego) nie jest domyślnie połączony z uziemieniem (przewód brązowy).
Pirometry Optris CS LT mogą być w prosty sposób skonfigurowane z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB (ACCSUSBK), który oprócz ustawienia podstawowych parametrów pracy urządzenia (emisyjność, skalowanie wyjścia napięciowego, przetwarzanie sygnału itd.) daje możliwość akwizycji danych pomiarowych z pirometru w czasie rzeczywistym na komputerze PC lub tablecie (wszystko z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania Compact Connect, dostarczanego wraz z interfejsem).
Interfejs USB pozwala na obsługę dowolnej ilości pirometrów i może być zamówiony razem z urządzeniem lub domówiony później, w dowolnym momencie.
Pirometr może komunikować się cyfrowo na dwa sposoby:
- dwukierunkowo: wysyłanie i odbieranie danych do/z PC
- jednokierunkowo: wyłącznie wysyłanie danych
Interfejs USB jest opcjonalnym wyposażeniem pirometru Optris CS LT – jeżeli nie potrzebujesz go do codziennej pracy (np. urządzenie będzie zamontowane na stałe i nie będą zmieniane jego parametry), przeprowadzimy dla Ciebie bezpłatną konfigurację podstawowych parametrów miernika.
Na poniższej stronie znajdziesz listę parametrów, które należy podać podczas składania zamówienia (w polu „Uwagi”):
Lista parametrów pracyOprogramowanie Optris Compact Connect dołączane w zestawie z interfejsem ACCSUSBK, oprócz funkcjonalności związanych z konfiguracją parametrów pracy pirometru, pozwala na wykorzystanie go do prowadzenia ciągłego monitoringu temperatury w czasie rzeczywistym.
Uzyskane w ten sposób wyniki pomiarowe mogą być prezentowane na wyświetlaczu urządzenia (komputera lub tabletu) w formie cyfrowych wskaźników, przebiegów temperatury w funkcji czasu a także wyeksportowane do zewnętrznych plików w celu późniejszej obróbki.
Optris CS TCLT - akcesoria dodatkowe
Każdy pirometr Optris CS TCLT może być dostarczony w zestawie z szeregiem opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które pozwolą na wykorzystanie urządzenia w nawet najbardziej wymagających aplikacjach:
- akcesoria i uchwyty montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
- lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
- kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
- flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy
oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.
Alternatywne rozwiązania
Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT działa w oparciu o standardowy zakres promieniowania podczerwonego (8-14 µm), w związku z czym może zostać zastąpiony dowolnym pirometrem LT z naszej oferty.
Jeżeli poszukujesz urządzenia o jeszcze bardziej zredukowanych wymiarach głowicy pirometrycznej (w których elektronika jest zintegrowana w przewodzie połączeniowym), doskonałą alternatywą będą pirometry z serii CSmicro LT, wyposażone w wyjście napięciowe 0-10V lub prądowe 4-20mA (w zależności od wersji), które dodatkowo mogą być konfigurowane przy użyciu smartfona.
W sytuacji, gdy urządzenie powinno być wyposażone w wyświetlacz LCD oraz dawać możliwość komunikacji cyfrowej np. po RS485 lub Profibus, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pirometrów stacjonarnych Optris CT LT.
Najbardziej rozbudowaną alternatywę w naszej ofercie stanowią pirometry z serii CSlaser LT (w formie jednoczęściowej głowicy z wbudowanym celownikiem laserowym) oraz CTlaser LT wyposażone w głowicę z celownikiem laserowym oraz odseparowaną elektronikę z klawiaturą funkcyjną i z wyświetlaczem.
Pirometry uniwersalne Optris CS LT / CSmed LT – przykładowe zastosowania
Bezdotykowe mierniki temperatury Optris CS LT, z uwagi na zakres promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury, mogą być stosowane w zasadzie we wszystkich aplikacjach, w których konieczne jest przeprowadzenie pomiaru temperatury materiałów o wysokiej emisyjności i małej przepuszczalności.
Pirometr ten jest powszechnie stosowany jako np. pirometr stacjonarny do kontroli temperatury folii podczas procesu termoformowania. Dodatkowo, urządzenia tego typu mogą być stosowane do prewencyjnych pomiarów temperatury w szafach rozdzielczych i sterowniczych (w celu wykrywania przegrzewających się elementów części maszyn i urządzeń elektrycznych), w aplikacjach związanych z wykrywaniem zagrożeń pożarowych, w procesie produkcji artykułów spożywczych i włókiennictwie.
Specjalnie zaprojektowana wersja pirometru stacjonarnego Optris CSmed LT do zastosowań medycznych, rozszerza potencjalne aplikacje urządzenia do wykorzystania go podczas wytwarzania produktów stomatologicznych lub do kontroli temperatury ludzkiej skóry w procesie krioterapii.
Konfigurator
OPT | Konfigurator pirometru | ||
+ | pirometr: | ||
CSTCLT15 | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | ||
+ | przewód: | ||
- | Przewód standardowy 1m | ||
CB3 | Przewód 3m | ||
CB8 | Przewód 8m | ||
CB15 | Przewód 15m | ||
+ | interfejs: | ||
- | Brak | ||
K | Interfejs USB | ||
przykład: | |||
OPTCSTCLT15CB15K | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15, przewód 15m, interfejs USB |
OPTCSTCLT15 | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 |
OPTCSTCLT15CB3 | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 3m |
OPTCSTCLT15CB8 | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 8m |
OPTCSTCLT15CB15 | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 15m |
OPTCSTCLT15K | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | zestaw z interfejsem USB |
OPTCSTCLT15CB3K | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 3m | zestaw z interfejsem USB |
OPTCSTCLT15CB8K | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 8m | zestaw z interfejsem USB |
OPTCSTCLT15CB15K | Pirometr stacjonarny Optris CS TCLT15 | przewód 15m | zestaw z interfejsem USB |
Dane techniczne
Specyfikacja pomiarowa | |
Zakres pomiarowy (skalowalny) | -40°C ... 1030°C |
Zakres spektralny (90% energii) | 8 ... 14 µm |
Rozdzielczość optyczna | 15:1 Soczewka CF (opcja): 0.8 mm @ 10 mm |
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±1.5% lub ±1.5°C 1) |
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±0.75% lub ±0.75°C 1) |
Współczynnik temperaturowy | ±0.05 K / K lub ±0.05% / K 3) |
Czułość termiczna (NETD) | 0.1 K 2) |
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany: | 25 ms |
Emisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana wejściem analogowym 0-10 V DC lub z oprogramowania) |
Transmisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu oprogramowania) |
Przetwarzanie sygnału | MAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą |
Podstawowe dane techniczne | |
Stopień ochrony | IP63 |
Temperatura pracy | -20°C ... 80°C |
Temperatura przechowywania | -40°C ... 85°C |
Wilgotność otoczenia | 10 - 95%, bez kondensacji |
Wibracje | IEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi |
Wstrząsy | IEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi |
Waga | 58 g |
Specyfikacja elektryczna | |
Wyjścia analogowe | skalowalne 0-5 V lub 0-10 V, termopara typ K lub wejście alarmowe z regulowanymi poziomami napięć |
Wyjścia alarmowe | 0-30 V / 50 mA (otwarty kolektor) 3-stanowe wyjście alarmowe: regulowane progi napięć dla alarmu, pre-alarmu lub jego braku |
Wyjścia cyfrowe | uni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level USB (opcja) |
Wejście analogowe (0-10V) | programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / ustalania temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru |
Wskaźnik LED | alarm, wspomaganie pozycjonowania głowicy, samodiagnostyka, wskazanie temperatury (kod temperaturowy) |
Długość przewodu | 1 m (standard), 3 m, 8 m, 15 m |
Zasilanie | 5-30 V DC |
Pobór prądu | 4 mA (bez diody LED) / 10 mA |
1) temperatura obiektu > 0°C; która jest większa 2) dla stałej czasowej 100 ms i temp. obiektu 25°C 3) dla temp. otoczenia <18°C i >28°C; która jest większa |