Menu

Przemysł tworzyw sztucznych stanowi wyzwanie dla bezdotykowego pomiaru temperatury. Na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego, na przykład w procesach formowania wtryskowego lub termoformowania, należy monitorować i analizować kilka różnych zakresów temperatur jednocześnie, aby zapewnić wysoki poziom jakości produktu końcowego. Aby sprostać tym oczekiwaniom, Optris opracował specjalne pirometry, które doskonale sprawdzą się w procesach produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Poniższe artykuły i nasza broszura: Bezdotykowy pomiar temperatury w przemyśle tworzyw sztucznych przedstawia kilka przykładów zastosowań, w których z powodzeniem stosowane są pirometry i kamery termowizyjne Optris. Jeśli w powyższych przykładach nie znajdziesz odpowiedniego przykładu zastosowania dla swojej aplikacji, użyj konfiguratora pirometrów, aby znaleźć odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb lub skontaktuj się z naszym działem sprzedaży.

Termoformowanie folii

Termoformowanie folii W celu uniknięcia miejscowego przegrzania i powstawania pęknięć, podczas procesu kształtowania termicznego ważne jest zachowanie równomiernego rozkładu temperatury na całym materiale. Kamery termowizyjne pozwalają na zobrazowanie rozkładu temperatury na całym materiale i umożliwiają szybkie zauważenie nieprawidłowości w przebiegu procesu, natomiast pirometry o wysokiej dokładności pozwalają na monitoring wielu wybranych pojedynczych punktów.

Polecane urządzenia: Pirometr optris CT LT, optris CS LT lub kamera termowizyjna optris PI

Formowanie wtryskowe

Formowanie wtryskowe W celu uniknięcia zniekształceń podczas procesu formowania wtryskowego zalecane jest używanie kamery termowizyjnej. Podczas pomiaru uformowanych części, w chwili otwarcia formy można wykryć przekroczenie temperatury lub zbyt krótki czas formowania (kamera termowyzyjna Optris wskazuje gorące i zimne punkty). Dzięki podglądowi procesu w czasie rzeczywistym zyskujemy czas na reakcję i dostosowanie parametrów procesu.

Polecane urządzenia: Kamery termowizyjne optris PI

Produkcja butelek PET

Produkcja butelek PET Kontrola jakości w procesie rozdmuchiwania preform PET Proces rozdmuchiwania butelek jest bardzo powszechny w produkcji butelek PET. Preforma PET (część formowana wtryskowo) jest podgrzewana i wtłaczana do formy za pomocą sprężonego powietrza. W celu zapewnienia kontroli temperatury formy zalecane jest wykorzystywanie urządzeń z bardzo szybkim czasem reakcji – pirometry stacjonarne Optris cechują się czasem odpowiedzi 6ms, natomiast nasze kamery termowizyjne pracują z częstotliwością 100Hz.

Polecane urządzenia: Pirometry Optris Ctfast LT oraz stacjonarne kamery termowizyjne

Pomiary temperatury w procesach termoformowania termoplastów

Pomiary temperatury w procesach termoformowania termoplastów Pomiary temperatury w procesach termoformowania termoplastów Ze względu na szczególnie wymagające obszary zastosowań jakimi są np. procesy produkcyjne zachodzące w branży automotive, przez cały czas opracowywane są nowe techniki wytwarzania komponentów orar udoskonala się już istniejące materiały w taki sposób, aby zapewnić jak najwyższą jakoś gotowych wyrobów. Tworzywa termoplastyczne wzmocnione włóknami, które wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość przy zachowaniu niewielkiej wagi, są typowym przykładem tego rodzaju innowacji. Odpowiednia jakość tworzywa oraz ciągłość procesu produkcyjnego może być zapewniona tylko z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń, monitorujących temperaturę w sposób nieprzerwany.

Polecane urządzenia: Optris CT LT

Kontrola jakości w procesie termoformowania elementów wyposażenia aut

Kontrola jakości w procesie termoformowania elementów wyposażenia aut Kontrola jakości w procesie termoformowania elementów wyposażenia aut Firma Gubesch Group zajmująca się produkcją wyposażenia aut, optymalizuje procesy związane z produkcją zewnętrznych części karoserii z wykorzystaniem kamer termowizyjnych z serii Optris PI. Kamery termowizyjne są wykorzystywane przede wszystkim do badania profili temperaturowych w procesie kształtowania termicznego. Kontrola temperatury za pomocą urządzeń Optris pozwala na zachowanie najwyższej jakości gotowych wyrobów, zwiększając tym samym zadowolenie klientów końcowych.

Polecane urządzenia: Kamery termowizyjne Optris

Zobacz również:

Powiązane produkty

Numer kat.: OPTCTF 

Szybki pirometr stacjonarny z wyświetlaczem i klawiaturą, wyposażony w wyjścia analogowe o czasie reakcji nawet 3ms. Pirometr może być wykorzystany do pomiaru temperatury produktów o stosunkowo wysokiej emisyjności (gumy, tworzyw, skóry, farby, drewna) oraz metali utlenionych i o chropowatej powierzchni. Funkcjonalności pomiarowe są analogiczne do wszystkich pirometrów z serii Optris CT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±2°C
Czas reakcji: wyjście analogowe (90%): LT15F 9 ms, LT25F 6 ms
wyjście cyfrowe (50%): LT15F 4 ms, LT25F 3 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus