Szybkie pirometry stacjonarne Optris CTfast LT

Szybkie pirometry stacjonarne Optris CTfast LT

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTLT15F
Optris
Szybkie pirometry stacjonarne Optris CTfast LT - najważniejsze informacje:

Szybki pirometr stacjonarny z wyświetlaczem i klawiaturą, wyposażony w wyjścia analogowe o czasie reakcji nawet 3ms. Pirometr może być wykorzystany do pomiaru temperatury produktów o stosunkowo wysokiej emisyjności (gumy, tworzyw, skóry, farby, drewna) oraz metali utlenionych i o chropowatej powierzchni. Funkcjonalności pomiarowe są analogiczne do wszystkich pirometrów z serii Optris CT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±2°C
Czas reakcji: wyjście analogowe (90%): LT15F 9 ms, LT25F 6 ms
wyjście cyfrowe (50%): LT15F 4 ms, LT25F 3 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometr stacjonarny CTfast LT stanowi specjalną wersję pirometrów Compact oraz są jest niejako ewolucją podstawowego modelu z tej serii (Optris CT LT). Podstawową cechą, odróżniającą pirometry w wersji „fast” od standardowych urządzeń LT jest (jak sama nazwa wskazuje) dużo krótszy czas reakcji pirometru (szybsze działanie wyjść analogowych i cyfrowych), pozwalający w efekcie na stosowanie go w procesach szybkozmiennych (np. wszędzie tam, gdzie konieczny jest pomiar temperatury produktów, poruszających się np. na przenośniku taśmowym).

Głowica pirometryczna Optris CTWidok kompletnego pirometru Optris CTfast LT - głowicy pirometrycznej połączonej z elektroniką

Pirometry szybko reagujące Optris CTfast LT - konstrukcja

Jak każdy pirometr z serii CT, urządzenie składa się z dwóch elementów:

 • głowicy pirometrycznej, która jest wyposażona w przewód połączeniowy o długości od 1 m (standard dla pirometrów z serii LT) do 15 metrów – do wyboru podczas składania zamówienia
 • „skrzynki” z elektroniką, wyposażoną w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD, która steruje pracą głowicy pirometrycznej oraz daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości istotnych parametrów pracy urządzenia, z pominięciem komputera PC

Elektronika pirometrów z serii CT posiada zgoła odmienną konstrukcję w odniesieniu do urządzeń z serii CS (w których jest ona zintegrowana w przewodzie lub wew. głowicy pirometrycznej), rozszerza jednak w istotny sposób funkcjonalności urządzenia oraz zapewnia możliwość korekty parametrów pomiarowych pirometru w dowolnym miejscu i czasie (z wykorzystaniem klawiatury funkcyjnej i wyświetlacza).

Widok wnętrza elektroniki pirometrów CTfast LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CTfast LT
Dodatkowa soczewka skupiająca ACCTCFDodatkowa soczewka skupiająca ACCTCF

Warianty wykonania

Pirometry z serii CT LT dostępne są w 2 wariantach wykonania:

 • LT15F – z rozdzielczością optyczną 15:1 oraz czasem reakcji: 9 ms dla wyj. analogowego i 4 ms dla wyjścia cyfrowego
 • LT25F – z rozdzielczością optyczną 25:1 oraz czasem reakcji: 6 ms dla wyj. analogowego i 3 ms dla wyjścia cyfrowego

Każdy pirometr stacjonarny z serii CTfast LT jest wyposażony w standardową soczewkę SF (standard focus), w przypadku której średnica plamki pomiarowej rośnie wprost proporcjonalnie do odległości pirometru od obiektu.

Jeżeli planujesz wykonywanie pomiarów temperatury obiektów lub na powierzchniach o niewielkiej średnicy, możesz zamówić specjalną wersję pirometru z preinstalowaną soczewką CF (close focus), która pozwala na zredukowanie średnicy plamki pomiarowej nawet do 0,5 mm!

Alternatywą jest zamówienie pirometru wyposażonego w standardową soczewkę SF oraz dokupienie dodatkowej soczewki, którą nakręca się na gwint zewnętrzny głowicy pirometrycznej.

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu dla każdej kombinacji pirometr + soczewka, możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Pirometry szybko reagujące Optris CTfast LT - głowica pirometryczna

Urządzenie jest wyposażone w specjalną głowicę pirometryczną, pozwalającą na wykonywanie pomiarów temperatury w zakresie od -50°C nawet do 975°C. Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, który nie powinien być wydłużany przez użytkownika z uwagi na duży wpływ długości, jakości oraz sposobu łączenia dodatkowego przewodu na stabilność i dokładność pomiarów.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, istnieje możliwość ich późniejszego domówienia. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 12 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometry z serii CTfast LT posiadają elektronikę wyposażoną w następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Oprócz szeregu dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów Optris CTfast LT mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

W tym samym czasie, w elektronikę pirometru może być wpięty tylko jeden moduł cyfrowy. Wyjścia analogowe z kanału 1 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jednoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą akwizycję danych pomiarowych w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Skalowanie wyjścia analogowego z poziomu oprogramowaniaZdj.: Skalowanie wyjścia analogowego z wykorzystaniem oprogramowania Compact Connect
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego

Ponadto, pirometr daje możliwość zaprogramowania dolnych i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego, przekaźników umieszczonych na opcjonalnym module lub zmieniać się podświetlenie wyświetlacza (zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm).

Wskaźnik laserowy

Pirometry z serii CT LT nie posiadają wbudowanego wskaźnika laserowego, mogą być jednak w niego w prosty sposób doposażone z wykorzystaniem uchwytu mocującego ACCTFB2 (do jednoczesnego montażu głowicy i lasera) oraz wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z poziomu elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8) lub wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA.

W przypadku zastosowania powyższego zestawu należy pamiętać o zjawisku przesunięcia środka plamki pomiarowej względem punktu wyznaczonego przez wskaźnik laserowy, o odległość pomiędzy środkami otworów centrujących uchwytu montażowego (20 mm).

Wskaźnik laserowy ACCTOEMLSTRys.: wskaźnik laserowy ACCTOEMLST, zasilany z elektroniki pirometru CT
Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych CTRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT LT

Akcesoria

Pirometr Optris CTfast LT może być dostarczony w zestawie z szeregiem opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które pozwolą na wykorzystanie urządzenia w nawet najbardziej wymagających aplikacjach:

 • akcesoria i uchwyty montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”

Alternatywne rozwiązania

Powyższy model pirometru, ze względu na jego unikalne właściwości pomiarowe, nie posiada w naszej ofercie odpowiednika wśród pirometrów z serii CSmicro. Jeżeli jednak potrzebujesz urządzenia, które również będzie charakteryzowało się bardzo szybkim czasem reakcji, a przy okazji będzie wyposażone w dwupunktowy celownik laserowy, zapoznaj się z oferowanym przez nas pirometrem o oznaczeniu CTlaser LTF.

Szybko reagujące pirometry stacjonarne Optris CTfast LT - zastosowanie

Urządzenia z serii CTfast LT są zaprojektowane specjalnie z myślą o wykonywaniu pomiarów temperatury w procesach szybkozmiennych, np.: w procesie produkcji szklanych strzykawek, podczas którego urządzenia Optris są wykorzystywane do kontroli temperatury miejsca łączenia strzykawki z igłą.

Pirometry stacjonarne CTfast LT są również bardzo często stosowane w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych, do kontroli temperatury preform w procesie rozdmuchiwania butelek PET.

Kolejnym zastosowaniem, jest monitoring temperatury wstęgi papieru w przemysłowych maszynach drukarskich (w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wydruku).

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTLT02Pirometr stacjonarny Optris CT LT02
CTLT15Pirometr stacjonarny Optris CT LT15
CTLT15CFPirometr stacjonarny Optris CT LT15CF | optyka CF: 3.4mm @ 50mm (głowica 32mm)
CTLT20Pirometr stacjonarny Optris CT LT20
CTLT20CFPirometr stacjonarny Optris CT LT20CF | optyka CF: 2.3mm @ 50mm (głowica 32mm)
+przewód:
-Przewód standardowy 1m
CB3Przewód 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
CTLT15CFCB8Pirometr stacjonarny Optris CT LT15CF | optyka CF: 3.4mm @ 50mm (głowica 32mm), przewód 8m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)-50°C ... 975°C
Zakres spektralny (90% energii)8 ... 14 µm
Rozdzielczość optyczna15:1 (LT15F)
25:1 (LT25F)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±2°C 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.75% lub ±0.75°C 1)2)
Czułość termiczna (NETD)0.2 K (LT15F) 2)3)
0.4 K (LT25F) 2)3)
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:wyjście analogowe (90%): LT15F 9 ms, LT25F 6 ms 4)
wyjście cyfrowe (50%): LT15F 4 ms, LT25F 3 ms 4)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 120°C
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40 ... 120°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna 40 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) która jest większa, z dynamiczną kompresją zakłóceń
2) temperatura obiektu ≥ 20°C
3) dla stałej czasowej 100 ms z inteligentnym uśrednianiem i temp. obiektu 25°C
4) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Filmy

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CTfast LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CTfast LT [EN]

Pliki do pobrania (131.18k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

   

Akcesoria mechaniczne

               

Interfejsy i certyfikaty


Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Powiązane produkty z Optris OPTCTLT15F

Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSmicro LT to urządzenie o podobnych funkcjonalnościach co pirometr CS TCLT15. Charakteryzuje się jednak: mniejszymi wymiarami głowicy pirometrycznej, dwoma wariantami rozdzielczości optycznej do wyboru: 2:1 i 15:1 oraz możliwością pracy w temp. do 120°C. Zakres pomiarowy oraz zakres spektralny pirometru stacjonarnego CSmicro LT jest identyczny, jak w przypadku innych urządzeń z linii LT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W 

Pirometr stacjonarny CSmicro 2W LT wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej serii programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA. Pirometr uniwersalny CSmicro 2W LT jest dostępny w wariancie standardowym LT: z optyką 2:1 (LT02) i 15:1 (LT15) oraz w opcji HOT (temperatura pracy do 180°C) w wariancie z soczewką 15:1 (LT15H) i 22:1 (LT22H).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms (LT) / 150 ms (LTH)
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTLLT 
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (CTlaser LT)
±1.5% lub ±1.5°C (CTlaser LTF)
Czas reakcji: 9 ms (LTF) / 120 ms (LT)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus