Pirometr uniwersalny Optris CSlaser LT z podwójnym celownikiem laserowym

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSlaser LT z celownikiem laserowym i wyjściem 4-20mA

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCSLLTSF
Optris
Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSlaser LT z celownikiem laserowym i wyjściem 4-20mA - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -30°C ... 1000°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Jednoczęściowy pirometr stacjonarny Optris CSlaser LT to podstawowe urządzenie z oferowanej przez nas serii High performance, dedykowanej do prowadzenia najbardziej precyzyjnego monitoringu temperatury powierzchni.

Pirometr CSlaser w wersji LT został wyposażony w standardowy detektor podczerwieni (działający w zakresie spektralnym 8 - 14 µm) w związku z czym jego funkcjonalności mogą być wykorzystane w większości popularnych aplikacji (tak, jak w przypadku pirometrów przenośnych, które działają z reguły w identycznym zakresie).

Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance
Dwupunktowy celownik laserowyDwupunktowy celownik laserowy

Pirometr uniwersalny Optris CSlaser LT z podwójnym celownikiem laserowym - konstrukcja

W odróżnieniu od oferowanej przez nas, jednoczęściowej serii pirometrów Compact CSmicro, urządzenia wchodzące w skład grupy produktów CSlaser i CTlaser charakteryzują się najwyższą możliwą do osiągnięcia precyzją wykonywanych pomiarów oraz opatentowaną konstrukcją, na którą składa się jedyny w swoim rodzaju, dwupunktowy celownik laserowy.

Wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów został wykonany w taki sposób, że dwa punkty wyznaczające przeciwległe krańce obszaru pomiarowego, zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz ze zmianą odległości głowicy pirometrycznej od obiektu, wskazując tym samym dokładne miejsce wykonywania pomiarów oraz niwelując błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru temperatury tzw. tła.

Pirometry CSlaser LT są dostarczane jako pojedyncza głowica pirometryczna wykonana ze stali nierdzewnej o średnicy M48, z elektroniką sterującą zintegrowaną w jej wnętrzu. Głowica może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze dochodzącej do nawet +85°C.

W naszej ofercie znajdziesz zestaw akcesoriów, m.in. płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, pozwalające na rozszerzenie zakresu temperatur stosowania pirometru poprzez chłodzenie głowicy np. obiegiem wody lodowej lub sprężonym powietrzem.

Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CSlaser
Mikroprzełączniki do ustawiania emisyjnościMikroprzełączniki do ustawiania emisyjności

Konstrukcja głowicy i dostępne wyjścia

Głowica pirometryczna została wykonana w taki sposób, aby maksymalnie uprościć proces instalacji urządzenia oraz jego integrację z procesem. Pod demontowalną pokrywą, znajdującą się na tylnej ściance pirometru, umieszczone są dwa 10-pozycyjne mikro przełączniki (poszczególne pozycje przełączników ponumerowane są od 0 do 9), które pozwalają na ustawienie emisyjności aktualnie mierzonego obiektu, bez konieczności stosowania jakichkolwiek akcesoriów dodatkowych. Pierwszy przełącznik odpowiada za dziesiąte części emisyjności, natomiast drugi za cyfrę jedności.

Oprócz tego, w tylnej części pirometru znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy, który stanowi wyprowadzenie sygnału analogowego 4-20mA, tor zasilania pirometru oraz opcjonalne, osobne zasilanie wskaźnika laserowego.

Wyprowadzenie przewodu połączeniowego może być wykonane na dwa sposoby:

 • w formie przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (standard)
 • jako 7-pinowe złącze M8, umieszczone na tylnej (demontowalnej) ściance obudowy (opcja)

Ważne! W przypadku standardowej wersji wykonania (przepust kablowy), przewód połączeniowy nie jest dostarczany w zestawie z pirometrem! Do połączenia pirometru np. ze sterownikiem możesz użyć dowolnego, 6-żyłowego przewodu ekranowego (zalecamy przewód minimum LiYCY 6x0.5).

Tylna część głowicy pirometrycznej CSlaserTylna część głowicy pirometrycznej CSlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Zalecamy zamówienie pirometru w wersji wyposażonej w złącze przede wszystkim w sytuacji, gdy:

 • urządzenie będzie zamontowane w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket
 • pirometr będzie okresowo odłączany i uciążliwe byłoby każdorazowy demontaż przewodu

Pirometr w wersji ze złączem możesz zamówić w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech opcjach długości: 3 m, 8 m lub 15 m.

Dodatkowo, każdy przewód może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:

 • przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
 • przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
 • przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)

Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce „Akcesoria dodatkowe”.

Optyka

Soczewka głowicy pirometrycznej może być wykonana aż w 5 różnych konfiguracjach, pozwalając tym samym na osiągnięcie żądanej średnicy plamki pomiarowej z praktycznie dowolnej odległości.

Standardowa wersja pirometru dostarczana jest z optyką SF (standard focus), w przypadku której średnica obszaru pomiarowego rośnie wprost proporcjonalnie do odległości pirometru od obiektu.

Alternatywą dla soczewki SF są szkła skupiające CF (close focus), które pozwalają na zredukowanie średnicy plamki pomiarowej nawet do 1,4 mm.

Jeżeli chcesz sprawdzić średnicę plamki pomiarowej dla założonej przez Ciebie odległości instalacji pirometru od obiektu, dla każdej z możliwych kombinacji urządzeń, skorzystaj ze specjalnie przygotowanego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50:1 w pirometrach LT High Performance
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High Performance
Schemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaserSchemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaser

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometr stacjonarny CSlaser LT został wyposażony w dwu przewodowe, w pełni konfigurowalne wyjście prądowe 4-20mA, wyjście alarmowe 0-30 V/500 mA (normalnie otwarte) oraz w możliwość jedno lub dwukierunkowej komunikacji cyfrowej (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), która może być wykorzystana do podłączenia przetwornika bezpośrednio do PLC lub komputera.

Niewątpliwą zaletą pirometrów z serii CSlaser jest możliwość jednoczesnego działania wyjścia analogowego oraz komunikacji cyfrowej – pozwala to na nieprzerwane wykonywanie pomiarów oraz ich przetwarzanie w odbiorniku sygnału analogowego a także równoczesną akwizycję danych pomiarowych np. na komputerze w specjalnym, dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Interfejs USB

Konfiguracja wszystkich parametrów pracy pirometru przeprowadzana jest z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu cyfrowego USB (ACCSUSBK). Oprócz tego, adapter USB pozwala na prowadzenie monitoringu temperatury w czasie rzeczywistym lub rejestrację danych pomiarowych np. do pliku tekstowego.

Za pomocą interfejsu USB możesz obsłużyć dowolną ilość pirometrów (konieczne jest jednak jego każdorazowe przepinanie) i może być zamówiony razem z urządzeniem lub później, w dogodnym dla Ciebie momencie.

Ponieważ jest to akcesorium opcjonalne i nie chcemy, aby jego zakup był warunkiem zastosowania oferowanych przez nas pirometrów w Twojej aplikacji, proponujemy Ci bezpłatne zaprogramowanie każdego zamówionego urządzenia, zgodnie z podanymi przez Ciebie wytycznymi.

Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz w polu „Uwagi” wszystkie parametry, które zostały wymienione na poniższej stronie internetowej:

Lista parametrów pracy
Interfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact SeriesInterfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact Series

Alternatywne rozwiązania

Pirometr CSlaser LT stanowi w naszej ofercie podstawowy model urządzeń, wyposażonych w zintegrowany celownik laserowy. Jeżeli poszukujesz urządzenia o podobnych właściwościach głowicy, jednak z nieco bardziej rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi (np. szerszą liczbą dostępnych wyjść analogowych i cyfrowych), z pewnością Twoje oczekiwania spełni pirometr stacjonarny CTlaser LT.

Jeżeli cena pirometru CSlaser LT przekracza zakładany przez Ciebie budżet lub po prostu poszukujesz urządzenia o nieco prostszej konstrukcji lub o znacznie mniejszych wymiarach, zapoznaj się z dokumentacją pirometru CS TCLT lub CSmicro LT (jeżeli preferujesz urządzenia z wyjściem napięciowym 0-10V), a w przypadku analogicznych pirometrów z wyjściem 4-20mA – z kartą katalogową miernika CSmicro 2W LT.

Alternatywą dla wszystkich powyższych rozwiązań może okazać się również dwuczęściowy pirometr stacjonarny CT LT, charakteryzujący się funkcjonalnościami pirometru CTlaser LT oraz głowicą o wymiarach podobnych do pirometrów z serii CSmicro.

Bezdotykowe mierniki temperatury CSlaser LT – przykładowe zastosowania

Z uwagi na wbudowany dwupunktowy celownik laserowy, który wskazuje rzeczywiste miejsce i rozmiar obszaru pomiarowego, urządzenia z serii CSlaser LT mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest prowadzenie ciągłego monitoringu temperatury na ściśle określonym obszarze.

Rozwiązania tego typu są szczególnie popularne w środowisku naukowym oraz całej branży badań i rozwoju. Zakres spektralny pirometru CSlaser LT został dobrany w taki sposób, aby urządzenie było przydatne do wykonywania pomiarów temperatury materiałów o stosunkowo wysokiej emisyjności.

Urządzenia tego typu są najczęściej stosowane do kontroli temperatury części maszyn, wykrywania ognisk pożarowych, pomiaru temperatury w przemyśle drzewnym, papierniczym, podczas przetwórstwa tworzyw sztucznych a także w branży lakierniczej i przemyśle motoryzacyjnym (np. na zrobotyzowanych stanowiskach testowych).

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CSLLTPirometr stacjonarny Optris CSlaser LT
+przewód:
SFsoczewka SF: 24mm @ 1200mm
CF1soczewka CF1: 1.4mm @ 70mm
CF2soczewka CF2: 3mm @ 150mm
CF3soczewka CF3: 4mm @ 200mm
CF4soczewka CF4: 9mm @ 450mm
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
Cwersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCSLLTCF3CPirometr stacjonarny Optris CSlaser LT, soczewka CF3: 4mm @ 200mm, wersja z 7-ponowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)-30°C ... 1,000°C
Zakres spektralny (90% energii)8 ... 14 µm
Rozdzielczość optyczna50:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1°C 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 1)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:150 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana za pomocą przełączników lub z poziomu oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4), możliwość montażu na flanszy próżniowej (do 10-3 mbar)
Temperatura pracy-20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
Temperatura przechowywania-40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Waga600 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe4-20 mA (impedancja: max 1000 Ω) 2)
Wyjścia alarmowe0-30 V / 500 mA (otwarty kolektor)
Wyjścia cyfroweuni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level
USB (opcja)
Długość przewodu3 m, 8 m, 15 m
Zasilanie5-28 V DC
Pobór prądu45 mA dla 5 V
20 mA dla 12 V
1) która jest większa
2) w zależności od napięcia zasilania

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CSlaser LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CSlaser LT [EN]

Pliki do pobrania (767.87k)
Instrukcja obsł. Optris CSlaser

Instrukcja obsługi - pirometry stacjonarne Optris CSlaser [EN]

Pliki do pobrania (1.64M)

Akcesoria mechaniczne

   

Interfejsy i certyfikaty

 

Przewody i złącza

     

Powiązane produkty z Optris OPTCSLLTSF

Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSmicro LT to urządzenie o podobnych funkcjonalnościach co pirometr CS TCLT15. Charakteryzuje się jednak: mniejszymi wymiarami głowicy pirometrycznej, dwoma wariantami rozdzielczości optycznej do wyboru: 2:1 i 15:1 oraz możliwością pracy w temp. do 120°C. Zakres pomiarowy oraz zakres spektralny pirometru stacjonarnego CSmicro LT jest identyczny, jak w przypadku innych urządzeń z linii LT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W 

Pirometr stacjonarny CSmicro 2W LT wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej serii programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA. Pirometr uniwersalny CSmicro 2W LT jest dostępny w wariancie standardowym LT: z optyką 2:1 (LT02) i 15:1 (LT15) oraz w opcji HOT (temperatura pracy do 180°C) w wariancie z soczewką 15:1 (LT15H) i 22:1 (LT22H).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms (LT) / 150 ms (LTH)
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTLLT 
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (CTlaser LT)
±1.5% lub ±1.5°C (CTlaser LTF)
Czas reakcji: 9 ms (LTF) / 120 ms (LT)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus