Pirometr precyzyjny Optris CSlaser LT z podwójnym celownikiem laserowym

Pirometr precyzyjny Optris CSlaser hsLT z podwójnym celownikiem laserowym

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCSLHSLTSF
Optris
Pirometr precyzyjny Optris CSlaser hsLT z podwójnym celownikiem laserowym - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -20°C ... 150°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (temperatura obiektu > 20°C)
Czas reakcji: 150 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Jednoczęściowy pirometr stacjonarny Optris CSlaser hs LT stanowi uzupełnienie oferty pirometrów High Performance, jako urządzenie dedykowane do wykrywania nawet najmniejszych różnic temperatur. Pirometr jest wyposażony w specjalny detektor, pozwalający na wykonywanie pomiarów temperatury w zakresie od -20°C do 150°C z czułością dochodzącą do 0.025K (25mK).

CSlaser hs LT jest jedynym urządzeniem w swojej klasie, pozwalającym na wykonywanie niezakłóconych pomiarów temperatury powierzchni, niezależnie od szybkości i amplitudy zmian temperatury otoczenia.

Głowica pirometryczna charakteryzuje się optyką o rozdzielczości 50:1, która (podobnie jak w przypadku pirometru stacjonarnego Optris CSlaser LT) w połączeniu z odpowiednio dobraną soczewką (do wyboru są wersje skupiające: krótkiego lub dalekiego zasięgu) pozwala na wykonanie pomiaru obiektów o średnicy nawet kilku milimetrów z różnych odległości.

Detektor podczerwieni zastosowany w pirometrze CSlaser hs LT (działający w zakresie spektralnym 8 - 14 µm) pozwala na wykorzystanie jego funkcjonalności w większości popularnych aplikacji (tak, jak w przypadku pirometrów przenośnych, które działają z reguły w identycznym zakresie długości fali).

Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance
Dwupunktowy celownik laserowyDwupunktowy celownik laserowy

Głowica pirometryczna

Cechą charakterystyczną pirometrów wchodzących w skład serii produktów CSlaser i CTlaser, która odróżnia ich w sposób istotny od prostych urządzeń z serii Compact i CSmicro, jest opatentowana konstrukcja głowicy pirometrycznej z wbudowanym, dwupunktowym celownikiem laserowym, który dokładnie wyznacza miejsce wykonywania pomiarów oraz zapewnia tym samym najwyższą, możliwą do osiągnięcia precyzję pomiarów.

Celownik laserowy wbudowany w głowicę pirometryczną został wykonany w taki sposób, że dwa punkty lasera, wyznaczające przeciwległe krańce obszaru (okręgu pomiarowego), zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz z przybliżaniem / oddalaniem głowicy pirometrycznej od obiektu mierzonego. Plamka pomiarowa, generowana przez wskaźniki laserowe, wskazuje zatem dokładny obszar badań temperatury, niwelując tym samym ewentualne błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru tzw. temperatury tła (obiektów o innej temperaturze, których docelowo nie chcieliśmy badać).

Urządzenia z serii CSlaser hs LT są dostarczane w formie zintegrowanej głowicy pirometrycznej o średnicy M48, wykonanej ze stali nierdzewnej, z elektroniką sterującą zintegrowaną w jej wnętrzu. Głowica pirometryczna wszystkich pirometrów z serii CSlaser hs LT może pracować nieprzerwanie i bez dodatkowego chłodzenia, w temperaturze nawet +85°C.

W sytuacji, gdy konieczna byłaby instalacja pirometru w podwyższonej temperaturze otoczenia, możemy go doposażyć w specjalne akcesoria mechaniczne, rozszerzające w sposób istotny zakres temperatur pracy: płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, które mogą być podłączone do obiegu wody lodowej lub sprężonego powietrza.

Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CSlaser
Mikroprzełączniki do ustawiania emisyjnościMikroprzełączniki do ustawiania emisyjności

Integracja z procesem

Konstrukcja głowicy pirometrycznej pozwala na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji pirometru z procesem. Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą zamontowane są dwa 10-pozycyjne mikro przełączniki, służące do precyzyjnej regulacji emisyjności obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik może dostosować parametr emisyjności aktualnie badanej powierzchni w dowolnej chwili, całkowicie z pominięciem oprogramowania.

Oprócz tego, w tylnej części pirometru znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy, który stanowi wyprowadzenie sygnału analogowego 4-20mA, tor zasilania pirometru oraz opcjonalne, osobne zasilanie wskaźnika laserowego.

Dodatkowo, pod przełącznikami emisyjności znajduje się 6-punktowy terminal połączeniowy, stanowiący wyprowadzenie sygnału prądowego 4-20mA dwa tory zasilania, osobno dla pirometru i dla celownika laserowego.

Przewód łączący pirometr z zewnętrznym urządzeniem odbiorczym (sterownikiem lub komputerem), może być wprowadzony do wnętrza głowicy na dwa sposoby:

 • z wykorzystaniem przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (prostopadle do soczewki) – wykonanie
 • lub jako 7-pinowe złącze M8, wyprowadzone na tylnej (demontowalnej) pokrywie głowicy – opcja

Ważne!
Jeżeli zamówisz pirometr w wykonaniu standardowym (z prostopadle mocowanym przepustem kablowym), przewód połączeniowy nie będzie wchodził w skład zestawu. Do połączenia głowicy pirometrycznej z urządzeniem odbiorczym można użyć dowolnego, 6-żyłowego przewodu ekranowanego np. LiYCY 6x0,5.

Tylna część głowicy pirometrycznej CSlaserTylna część głowicy pirometrycznej CSlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Głowicę w wersji ze złączem 7-pinowym zalecamy zamówić w sytuacji, gdy:

 • pirometr będzie okresowo odłączany / demontowany i uciążliwe byłoby jego każdorazowe odpinanie od terminala połączeniowego (znajdującego się pod pokrywą)
 • pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)

W przypadku w wersji ze złączem 7-pinowym, dostarczamy pirometr z przewodem o długości do wyboru z pośród 3 dostępnych wariantów: 3 m, 8 m lub 15 m.

Jeżeli aplikacja pirometru wymaga, aby zastosowany przewód był dostępny w specjalnym wykonaniu, możemy zaproponować rozwiązania bazujące na przewodach:

 • w wykonaniu standardowym – oznaczenie C w numerze kat. przewodu
 • wysokotemperaturowych, do stosowania przede wszystkim w połączeniu z obudową chłodzącą i płaczem wodnym – oznaczenie HC w numerze kat. przewodu
 • w wykonaniu do stosowania w przenośnikach kablowych (odpornych zmęczeniowo) – oznaczenie FC z numerze kat. przewodu

Pełna lista wszystkich akcesoriów połączeniowych znajduje się w sekcji „Akcesoria dodatkowe” (poniżej opisu).

Pirometr precyzyjny Optris CSlaser hsLT - optyka

Każdy pirometr CSlaser jest dostarczany w zestawie z jedną, dowolnie wybraną, preinstalowaną soczewką (do wyboru podczas składania zamówienia). W przypadku urządzenia w wersji hs LT do wyboru dostępnych jest 5 różnych wariantów wykonania, pozwalających na wykonywanie pomiarów temperatury bardzo małych obiektów (nawet 1.4mm) z różnych odległości.

Standardowo, pirometr dostarczany jest w zestawie z optyką SF (standard focus), dla której średnica obszaru pomiarowego rośnie lub maleje wprost proporcjonalnie do odległości z jaką pirometr oddala się lub zbliża od / do obiektu mierzonego.

Alternatywą dla soczewek o standardowym, „stożkowym” sposobie zwiększania średnicy plamki pomiarowej, są soczewki skupiające CF (close focus), w przypadku których charakterystyka zmian średnicy plamki pomiarowej w zależności od odległości głowicy od obiektu przyjmuje kształt klepsydry (skupienie następuje w jednym, konkretnym punkcie).

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu (dla każdego z dostępnych wariantów pirometrów i soczewek) możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50:1 w pirometrach LT High Performance
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High Performance
Schemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaserSchemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaser

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometr stacjonarny CSlaser hs LT jest wyposażony w następujące wyjścia komunikacyjne i sygnałowe:

 • w pełni konfigurowalne, 2-przewodowe analogowe wyjście prądowe 4-20mA
 • wyjście alarmowe 0-30 V 500 mA
 • jedno lub dwukierunkowe we/wy cyfrowe (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), pozwalające na transmisję danych z/do komputera PC lub np. sterownika PLC

Jedną z ważniejszych funkcjonalności pirometrów z serii CSlaser jest możliwość równoległego działania komunikacji cyfrowej z urządzeniem zewnętrznym oraz przekazywania sygnału analogowego do odbiornika (np. odpowiednio wyskalowanego wyświetlacza). Rozwiązanie takie daje możliwość jednoczesnej akwizycji danych (np. na dysku twardym komputera, z wykorzystaniem własnego lub dedykowanego oprogramowania) i przekazywaniu sygnału analogowego do zewnętrznego urządzenia odbiorczego (w celu np. sterowania procesem).

Interfejs USB

Każdy pirometr stacjonarny CSlaser hs LT może być w prosty sposób skonfigurowany z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB (ACCSUSBK), który oprócz ustawienia podstawowych parametrów pracy urządzenia (emisyjność, skalowanie wyjścia prądowego, przetwarzanie sygnału itd.) daje możliwość akwizycji danych pomiarowych z pirometru w czasie rzeczywistym na komputerze PC lub tablecie (wszystko z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania Compact Connect, dostarczanego wraz z interfejsem).

Interfejs USB pozwala na obsługę dowolnej ilości pirometrów i może być zamówiony razem z urządzeniem lub domówiony później, w dowolnym momencie.

Interfejs USB jest wyposażeniem opcjonalnym – jeżeli nie potrzebujesz go do codziennej pracy (np. urządzenie będzie zamontowane na stałe, a jego parametry nie będą podlegały zmianie), przeprowadzimy dla Ciebie bezpłatną konfigurację podstawowych parametrów pirometru.

Na poniższej stronie znajdziesz listę parametrów, które należy podać podczas składania zamówienia (w polu „Uwagi”):

Lista parametrów pracy
Interfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact SeriesInterfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact Series

Podobne pirometry

Pirometr stacjonarny CSlaser hs LT stanowi uzupełnienie naszej oferty o urządzenie dedykowane do wykonywania bardzo czułych, precyzyjnych pomiarów w stosunkowo wąskim zakresie temperatur.

Jeżeli wysoka czułość termiczna nie jest dla Ciebie parametrem kluczowym, ale zależy Ci na jednoczęściowej konstrukcji oraz wbudowanym celowniku laserowym, dobrą alternatywą będzie urządzenie w wersji CSlaser LT.

Jeżeli oprócz standardowego wyjścia analogowego 4-20mA, pirometr powinien być wyposażony np. w możliwość komunikacji po interfejsie RS lub Ethernet, mamy w ofercie rozwiązanie w postaci pirometru CTlaser LT.

Tańszą alternatywą, dysponującą równie wysoką czułością termiczną, będzie pirometr stacjonarny w wersji CX hs LT.

Alternatywą dla wszystkich powyższych rozwiązań może być również pirometr dwuczęściowy w wersji CT LT lub podstawowe, jednoczęściowe urządzenia z serii Compact o oznaczeniu CSmicro LT.

Pirometr precyzyjny Optris CSlaser hs LT - zastosowanie

Wysoka czułość termiczna (zdolność do wykrywania najmniejszych zmian temperatury) na poziomie 0,025K (25mK) determinuje zastosowanie pirometru Optris CSlaser hs LT do wszelkich aplikacji, w których nawet najdrobniejsza amplituda zmian temperatur może mieć istotny wpływ np. na jakość gotowego wyrobu.

Urządzenia z tej serii znajdują zastosowanie w branży elektronicznej (np. w przemyśle półprzewodnikowym, do testowania elementów elektronicznych w obwodach drukowanych), a także w innych aplikacjach przemysłowych, w których konieczne jest przeprowadzenie bezdotykowego pomiaru temperatury w stosunkowo wąskim przedziale temperatur.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CSLHSLTPirometr stacjonarny Optris CSlaser HSLT
+przewód:
SFsoczewka SF: 24mm @ 1200mm
CF1soczewka CF1: 1.4mm @ 70mm
CF2soczewka CF2: 3mm @ 150mm
CF3soczewka CF3: 4mm @ 200mm
CF4soczewka CF4: 9mm @ 450mm
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
Cwersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCSLHSLTCF2CPirometr stacjonarny Optris Cslaser hs LT, soczewka CF2: 3mm @ 150mm, wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)-20°C ... 150°C
Zakres spektralny (90% energii)8 ... 14 µm
Rozdzielczość optyczna50:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1°C (temperatura obiektu > 20°C) 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.3% lub ±0.3°C (temperatura obiektu > 20°C) 1)
Czułość termiczna (NETD)0.025 K (temp. obiektu > 20°C, AVG > 0.2 s)
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:150 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana za pomocą przełączników lub z poziomu oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4), możliwość montażu na flanszy próżniowej (do 10-3 mbar)
Temperatura pracy-20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
Temperatura przechowywania-40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Waga600 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe4-20 mA (impedancja: max 1000 Ω) 2)
Wyjścia alarmowe0-30 V / 500 mA (otwarty kolektor)
Wyjścia cyfroweuni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level
USB (opcja)
Długość przewodu3 m, 8 m, 15 m
Zasilanie5-28 V DC
Pobór prądu45 mA dla 5 V
20 mA dla 12 V
1) która jest większa
2) w zależności od napięcia zasilania

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CSlaser hs LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CSlaser hs LT [EN]

Pliki do pobrania (766.55k)
Instrukcja obsł. Optris CSlaser

Instrukcja obsługi - pirometry stacjonarne Optris CSlaser [EN]

Pliki do pobrania (1.64M)

Akcesoria mechaniczne

   

Interfejsy i certyfikatyPrzewody i złącza

     

Powiązane produkty z Optris OPTCSLHSLTSF

Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSmicro LT to urządzenie o podobnych funkcjonalnościach co pirometr CS TCLT15. Charakteryzuje się jednak: mniejszymi wymiarami głowicy pirometrycznej, dwoma wariantami rozdzielczości optycznej do wyboru: 2:1 i 15:1 oraz możliwością pracy w temp. do 120°C. Zakres pomiarowy oraz zakres spektralny pirometru stacjonarnego CSmicro LT jest identyczny, jak w przypadku innych urządzeń z linii LT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W 

Pirometr stacjonarny CSmicro 2W LT wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej serii programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA. Pirometr uniwersalny CSmicro 2W LT jest dostępny w wariancie standardowym LT: z optyką 2:1 (LT02) i 15:1 (LT15) oraz w opcji HOT (temperatura pracy do 180°C) w wariancie z soczewką 15:1 (LT15H) i 22:1 (LT22H).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms (LT) / 150 ms (LTH)
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTLLT 
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (CTlaser LT)
±1.5% lub ±1.5°C (CTlaser LTF)
Czas reakcji: 9 ms (LTF) / 120 ms (LT)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus