Przenośne mierniki wilgotności (wilgotnościomierze) do materiałów budowlanych i drewna
Wilgotnościomierze materiałów (zwane potocznie jako higrometry do drewna i betonu, wilgociomierze materiałów) to urządzenia wykorzystywane do wyznaczania wilgotności względnej (wyrażanej najczęściej w %, która wg. definicji jest określana jako procentowa zawartość pary wodnej w 1m3 powietrza) wybranych materiałów budowlanych, produktów organicznych lub tworzyw sztucznych.
Ze względu na właściwości poszczególnych materiałów (np. rodzaj, gęstość) każdorazowo należy dobrać urządzenie, które jest dedykowane do przeprowadzenia pomiaru wilgotności konkretnego typu podłoża.
Spośród podstawowych, najczęściej spotkanych mierników wilgotności materiałów dostępnych na rynku, można wyróżnić urządzenia wykorzystywane jako:
- wilgotnościomierze do drewna (do pomiarów doraźnych: z rozróżnieniem na wilgotnościomierze do drewna twardego i miękkiego / do precyzyjnych, laboratoryjnych pomiarów: wilgotnościomierze z możliwością wyboru gatunku drewna oraz możliwością nastawy gęstości)
- wilgotnościomierze materiałów budowlanych (do pomiaru wilgotności tynku, betonu, wylewek) - elektroniczne mierniki wilgotności podłoża oraz wilgotnościomierze karbidowe
- mierniki wilgotności ziaren i zbóż
- wilgotnościomierze do papieru - z czujnikiem przylgowym (blaszkowym) lub sondą do wprowadzenia pomiędzy arkusze papieru
- wilgotnościomierze do zastosowań specjalnych: do skóry, do tytoniu
- wilgotnościomierze uniwersalne (do kilku typów materiałów)
Podczas przeprowadzania pomiaru wilgotności materiału, oprócz zwrócenia uwagi na typ i gatunek podłoża, należy zwrócić uwagę na jego przygotowanie do pomiaru (czysta, płaska powierzchnia) oraz na maksymalny kontakt czujnika wilgotności z miejscem pomiaru. W przypadku przeprowadzania sprawdzeń w trudnych warunkach, rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wilgotnościomierzy igłowych (z kolcami pomiarowymi), które wbija się w głąb materiału (na głębokość kilku mm).
Wilgotnościomierze materiałów są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, m.in. do:
- badania wilgotności drewna po procesie suszenia
- pomiaru wilgotności drewna przed dalszą obróbką (bejcowaniem, malowaniem, budowaniem konstrukcji)
- do określenia stopnia zawilgocenia murów (pomiary inspekcyjne np. po zalaniu pomieszczenia, przed położeniem tynków)
- pomiarów wilgotności wylewki przed położeniem podłogi
- kontroli wilgotności kruszywa podczas budowy dróg
- badania efektywności suszenia tytoniu i skóry
- kontroli jakości papieru
- pomiaru wilgotności granulatów z tworzyw sztucznych przez procesem ekstruzji
Oprócz bezpośrednich, kontaktowych pomiarów wilgotności materiałów, coraz częściej stosuje się metodę pomiaru wilgotności powietrza w stanie równowagi z materiałem (za pomocą specjalnych higrometrów z zewnętrzną sondą bagnetową, wprowadzaną np. pomiędzy arkusze papieru lub worka z granulatem z tworzywa). Przykładem urządzenia, które może być pomocne przy tego typu pomiarach jest higrometr DeltaOHM HD2301.0.