Pirometry stacjonarne odporne na wysokie temperatury otoczenia Optris CThot LT - widok głowicy

Pirometry stacjonarne odporne na wysokie temperatury otoczenia Optris CThot LT

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTLT02H
Optris
Pirometry stacjonarne odporne na wysokie temperatury otoczenia Optris CThot LT - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 100 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometry stacjonarne CThot LT stanowią drugą (po CTfast LT) ewolucję pirometrów z serii CT LT, których cechą charakterystyczną jest możliwość nieprzerwanej pracy głowicy pirometrycznej w temperaturach otoczenia dochodzących do 250°C., bez dodatkowego chłodzenia.

Widok kompletnego pirometru Optris CThot LT - głowicy pirometrycznej połączonej z elektronikąWidok kompletnego pirometru Optris CThot LT - elektroniki oraz głowicy wyposażonej w masywną obudowę

Pirometry odporne na wysokie temperatury otoczenia Optris CThot LT - konstrukcja

Pirometry z serii CThot LT składają się z tych samych elementów, co każdy pirometr w wersji CT, tj. z:

 • głowicy pirometrycznej, która łączy się z elektroniką pirometru za pomocą standardowego, 3 metrowego przewodu wysokotemperaturowego, który podczas składania zamówienia może być wymieniony na wersję 8- lub 15-metrową
 • „skrzynki” z elektroniką, wyposażoną w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD, która steruje pracą głowicy pirometrycznej oraz daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości istotnych parametrów pracy urządzenia, wszystko z pominięciem komputera PC
Widok wnętrza elektroniki pirometrów CThot LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CThot LT
Wymiary masywnej obudowy pirometru CThot LTWymiary masywnej obudowy, preinstalowanej na głowicy pirometru CThot LTSposób rozchodzenia się plamki pomiarowej dla pirometru LT 15 do 1 z SFRys.: charakterystyka głowicy pirometrycznej pirometru CT LT15 ze standardową soczewką SF

Masywna obudowa głowicy pirometrycznej

W odróżnieniu od pozostałych pirometrów z serii CT, model CThot został wyposażony przez producenta w specjalną masywną obudowę, wykonaną ze stali nierdzewnej (zainstalowaną na głowicy pirometrycznej), która chroni elektronikę głowicy oraz zwiększa jej bezwładność temperaturową.

Pośród akcesoriów dodatkowych, oferowanych z pirometrem CThot, możesz znaleźć obudowy masywne wykonane z anodowanego aluminium lub mosiądzu, których wymianę możesz przeprowadzić we własnym zakresie.

Dostępne opcje

Pirometry z serii CThot LT dostępne są w dwóch wersjach:

 • LT10H – z rozdzielczością optyczną 15:1
 • LT02H – z rozdzielczością optyczną 2:1

Pozostałe funkcjonalności takie, jak zakres pomiarowy, dokładność, czas reakcji, są wspólne dla obydwu powyższych modeli.

Pirometry CThot LT są dostarczane wraz ze standardową soczewką SF (standard focus). Opcjonalnie, pirometr w wersji LT10H może być wyposażony w preinstalowaną soczewkę CF (close focus), która pozwala na zredukowanie średnicy plamki pomiarowej do 3,0 mm z odległości 30 mm od obiektu mierzonego.

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu dla każdej wersji pirometru i optyki, możesz w prosty sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Wskaźnik laserowy

Pirometry z serii CThot LT nie są fabrycznie wyposażone we wskaźnik laserowy, mogą być jednak w niego łatwo doposażone poprzez zastosowanie:

 • wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z poziomu elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8)
lub
 • wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA oraz uchwytu mocującego ACCTFB2, przeznaczonego do jednoczesnego montażu głowicy i lasera.
Wskaźnik laserowy ACCTOEMLSTRys.: wskaźnik laserowy ACCTOEMLST, zasilany z elektroniki pirometru CT
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometry CThot LT są standardowo wyposażone w następujące, w pełni programowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: temperatura głowicy w funkcji wyjścia napięciowego (0-5/10V), wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz w pojedyncze, programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Funkcjonalności urządzeń z serii CT mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, instalowanych w urządzeniu poprzez wpięcie w dedykowane gniazdo, znajdujące się na płytce elektroniki pirometru.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły cyfrowej transmisji danych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych

Moduły cyfrowe

Konstrukcja elektroniki pirometru pozwala na zastosowanie wyłącznie jednego modułu wyjść cyfrowych w tym samym czasie. Moduły komunikacji USB, RS czy np. Ethernet pozwalają na dwukierunkową komunikację pirometrów z komputerem PC lub tabletem oraz akwizycję danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą akwizycję danych pomiarowych w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Pirometr daje możliwość zaprogramowania dolnych i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego, przekaźników umieszczonych na opcjonalnym module lub zmieniać się podświetlenie wyświetlacza (zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm).

Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego
Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych CTRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT LT

Pirometry odporne na wysokie temperatury otoczenia Optris CThot LT - akcesoria

Do pirometrów CThot LT oferujemy szereg opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które pozwolą Ci na wykorzystanie urządzenia w nawet najbardziej wymagających aplikacjach:

 • akcesoria i uchwyty montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Alternatywne rozwiązania

Pirometry stacjonarne z serii CThot LT posiadają kilka ciekawych alternatyw, które mogą być stosowane zamiennie, w zależności od aktualnie wymaganych funkcjonalności. Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego do podobnych zastosowań, jednak w wykonaniu jednoczęściowym, prawdopodobnie zainteresuje Cię pirometr CSmicro LT (z wyjściem napięciowym 0-10V) lub CSmicro 2W LT (z wyjściem prądowym 4-20mA).

Alternatywą dla urządzeń o konstrukcji 2-częściowej jest standardowy pirometr CT LT lub jego ulepszona wersja CTfast LT, charakteryzująca się bardzo szybkim czasem reakcji (nawet 4 ms). Jeżeli urządzenie powinno być wyposażone w celownik laserowy, najlepszym rozwiązaniem będzie jednoczęściowy pirometr CSlaser LT lub dwuczęściowy CTlaser LT.

W naszej ofercie posiadamy również specjalny model pirometru CTex LT, dedykowany do wykonywania pomiarów w strefach zagrożonych wybuchem.

Aplikacje wykorzystujące pirometry CThot LT

Urządzenia z serii CThot są wykorzystywane przede wszystkim w aplikacjach, w których szczególnie ważna jest zdolność adaptacji pirometru do bardzo trudnych warunków otoczenia oraz podwyższonych temperatur pracy. Pirometr w wersji LT jest dedykowany przede wszystkim do wykonywania pomiarów temperatury powierzchni niemetalicznych. Urządzenie sprawdza się rewelacyjnie przy pomiarach temperatury powierzchni wykonywanych wewnątrz suszarek, pieców, podczas procesów związanych z hartowaniem szkła a także w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, tekstylnej i w elektronice.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTLT02HPirometr stacjonarny Optris CThot LT02H
CTLT10HPirometr stacjonarny Optris CThot LT10H
+soczewka:
SF-
CF1soczewka CF1: 3.0mm @ 30mm (tylko dla LT10H)
+przewód:
-przewód standardowy 3m HT
CB8Hprzewód 8m, odporny na wysokie temperatury
CB15Hprzewód 15m, odporny na wysokie temperatury
przykład:
OPTCTLT10HCF1CB8HPirometr stacjonarny Optris CThot LT10H, soczewka CF1: 3.0mm @ 30mm, przewód 8m, odporny na wysokie temperatury

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)-40°C ... 975°C
Zakres spektralny (90% energii)8 ... 14 µm
Rozdzielczość optyczna2:1 (LT02H)
10:1 (LT10H)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1.5°C 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 1)2)
Czułość termiczna (NETD)0.25°C
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:100 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 250°C
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40 ... 250°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna 40 g (bez obudowy masywnej)
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowekanał 1: 0 / 4-20 mA, 0-5 / 10 V, termopara typ J, K
kanał 2: temperatura głowicy pirometrycznej (-20°C … 180°C jako 0-5 V lub 0-10 V), wyjście alarmowe
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
*1) która jest większa
2) temperatura obiektu ≥ 20°C

Filmy

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CThot LT

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CThot LT [EN]

Pliki do pobrania (195k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

 

Akcesoria mechaniczne

       

Interfejsy i certyfikaty


Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Powiązane produkty z Optris OPTCTLT02H

Numer kat.: OPTCSTCLT15 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CS TCLT, idealny do zastosowań OEM, wyposażony w programowalne wyjście napięciowe 0-10V, termoparę J/K, wyjście alarmowe oraz opcję komunikacji z komputerem za pomocą opcjonalnego interfejsu USB. Pirometr Optris CS TCLT może pracować w temperaturze do 80°C. Zakres spektralny 8-14µm pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury różnych materiałów, w szerokim zakresie temperatur (-40 ... 1030°C).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.5% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM 

Uniwersalny pirometr stacjonarny Optris CSmicro LT to urządzenie o podobnych funkcjonalnościach co pirometr CS TCLT15. Charakteryzuje się jednak: mniejszymi wymiarami głowicy pirometrycznej, dwoma wariantami rozdzielczości optycznej do wyboru: 2:1 i 15:1 oraz możliwością pracy w temp. do 120°C. Zakres pomiarowy oraz zakres spektralny pirometru stacjonarnego CSmicro LT jest identyczny, jak w przypadku innych urządzeń z linii LT.

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W 

Pirometr stacjonarny CSmicro 2W LT wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej serii programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA. Pirometr uniwersalny CSmicro 2W LT jest dostępny w wariancie standardowym LT: z optyką 2:1 (LT02) i 15:1 (LT15) oraz w opcji HOT (temperatura pracy do 180°C) w wariancie z soczewką 15:1 (LT15H) i 22:1 (LT22H).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: -40°C ... 1030°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1.0% lub ±1.0°C
Czas reakcji: 30 ms (LT) / 150 ms (LTH)
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCTLT 

Pirometr przemysłowy Optris CT LT to podstawowy, najpopularniejszy model 2-częściowego pirometru stacjonarnego, wyposażony w głowicę pirometryczną oraz odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą. Dostępne są 3 modele pirometru: CT LT02, CT LT15 i CT LT22 (różniące się rozdzielczością optyczną i zakresem pomiarowym). Z poziomu elektroniki dostępne są wyjścia: 4-20mA/ 0-10V/ TC typ K/J i alarmowe z opcją rozszerzenia o moduły wyjść cyfrowych. Pirometr jest przeznaczony do zastosowań uniwersalnych, z opcją pomiaru w temperaturze otoczenia nawet +180°C (bez dodatkowego chłodzenia).

Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C (LT22)
-50°C ... 600°C (LT15)
-50°C ... 600°C (LT02)
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 150 ms (95% wartości)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTLLT 
Zastosowanie: uniwersalne
Zakres pomiarowy: -50°C ... 975°C
Zakres spektralny: 8 ... 14 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C (CTlaser LT)
±1.5% lub ±1.5°C (CTlaser LTF)
Czas reakcji: 9 ms (LTF) / 120 ms (LT)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus