Hutnicze pirometry stacjonarne Optris CT 1M / 2M do pomiaru temperatury płynnego metalu
Stacjonarne pirometry hutnicze Optris CT, przeznaczone do pomiaru temperatury metalu w różnym stanie skupienia (nawet ciekłego, w formie surówki) w zakresie do 2200°C. Pirometr stacjonarny dostępny w dwóch podgrupach: 1M (modele: CT 1ML, CT 1MH, CT 1MH1) z zakresem spektralnym 1.0μm i 2M (modele: CT 2ML, CT 2MH i CT 2MH1) z zakresem spektralnym 1.6μm. Pirometry umożliwiają również pomiar temperatury przez szkło.
Zastosowanie: | do metalu |
Zakres pomiarowy: | 485°C ... 1050°C (1ML) 650°C ... 1800°C (1MH) 800°C ... 2200°C (1MH1) 250°C ... 800°C (2ML) 385°C ... 1600°C (2MH) 490°C ... 2000°C (2MH1) |
Zakres spektralny: | 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M) |
Dokładność: | ±(0.3% odczytu + 2°C) |
Czas reakcji: | 1 ms |
Wyjścia: | 0-10V 4-20mA termopara typ J / K wyj. alarmowe opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus |
Masz pytanie na temat tego produktu?
Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.
INFOLINIA (22) 118 99 89 lub +48 505 691 153 |
EMAIL info@stacjonarne.pl |
Opis
Bezkontaktowe mierniki temperatury Optris CT seria 1M i 2M, z uwagi na niestandardowy zakres długości promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury (odpowiednio: 1.0 μm dla 1M i 1.6 μm 2M), są szczególnie polecane do zastosowania w przemyśle metalurgicznym oraz przy wytwarzaniu ceramiki i materiałów kompozytowych.
Wąski zakres spektralny pirometru oraz odpowiednio dobrany zakres promieniowania podczerwonego (typowy dla metalu), pozwala na wykonywanie miarodajnych pomiarów temperatury w szerokim zakresie pomiarowym (nawet do 2200°C), bez obawy o niekorzystny wpływ błędnie ustawionej emisyjności (która ma w tym przypadku znacząco mniejszy wpływ na dokładność pomiarów niż w przypadku „standardowego zakresu” 8-14 μm).
Pirometry dla hutnictwa Optris CT 1M / 2M - warianty wykonania
Urządzenia z serii CT 1M / 2M są wyposażone w głowicę pirometryczną, która może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze do 125°C. Głowica pirometryczna posiada w standardzie przewód o długości 3 metrów, który może być zamówiony w wariancie 8- lub 15-metrowym.
Zakres pomiarowy urządzenia oraz jego rozdzielczość optyczna jest determinowana wyborem odpowiedniego modelu urządzenia:
- 1ML: 485°C ...1050°C
- 1MH: 650°C ... 1800°C
- 1MH1: 800°C ... 2200°C
- 2ML: 250°C ... 800°C
- 2MH: 385°C ... 1600°C
- 2MH1: 490°C ... 2000°C
Każde z powyższych urządzeń jest dostarczane z głowicą pirometryczną, wyposażoną w zintegrowaną soczewkę SF, która pozwala na osiągnięcie następującej rozdzielczości optycznej (stosunek odległości do średnicy pola pomiarowego):
- CT 1ML / 2ML - 40:1
- CT 1MH / 1MH1 / 2MH / 2MH1 - 75:1
Optyka
Jeżeli konieczne jest wykonanie pomiaru temperatury obiektu o bardzo małej średnicy, możemy dostarczyć Ci urządzenie z preinstalowaną soczewką CF (close focus) lub jej specjalną wersję, którą nakręca się na zewnętrzny gwint głowicy pirometru.
Soczewka CF pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o wymiarach:
- 2.7 mm @ 110 mm - dla pirometrów z serii ML
- 1.5 mm @ 110 mm – dla pirometrów z serii MH
Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu dla każdej kombinacji pirometr + soczewka, możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:
Kalkulator plamki pomiarowejPirometry dla hutnictwa Optris CT 1M / 2M - budowa
Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, którego nie powinno się przedłużać z uwagi na zachowanie odpowiednich dokładności pomiarów.
W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.
Urządzenia z serii CT charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, która różni je w istotny sposób od podstawowej serii jednoczęściowych pirometrów Optris CSmicro, pod względem zarówno wymiarów jak również oferowanych funkcjonalności.
Elektronika pirometrów CT 1M / 2M jest wyposażona w czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD oraz klawiaturę funkcyjną, która daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości podstawowych parametrów pracy pirometru.
Z poziomu elektroniki, użytkownik ma do dyspozycji następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:
- kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
- kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)
oraz pojedyncze, programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:
- zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
- kompensacji temperatury otoczenia
- wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa
Użytkownik może w prosty sposób przeprowadzić konfigurację skalowania wyjść analogowych – zarówno za pośrednictwem klawiatury funkcyjnej jak również z poziomu komputera (z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu). Skalowanie wyjść analogowych polega na przypisaniu dolnego i górnego zakresu pomiarowego do odpowiednich (dolnych i górnych) poziomów wyjścia analogowego (np. 0V = 0°C, 10V = 100°C).
Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.
Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.
Funkcjonalności pirometrów z serii Optris CT 1M / 2M możesz w łatwy sposób rozszerzyć, wykorzystując do tego celu opcjonalne moduły komunikacji cyfrowej, które dostępne są w naszej ofercie w następujących konfiguracjach:
- USB
- RS232
- RS422/485 (z adapterem USB)
- Ethernet
- Profibus DP
- CAN-BUS (protokół CANOpen)
oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.
Elektronika pirometru może w tym samym momencie obsłużyć tylko jeden moduł cyfrowy (można je jednak stosować zamiennie, np.: najpierw zaprogramować pirometr z wykorzystaniem modułu USB, a następnie w jego miejsce zainstalować moduł przekaźnikowy). Wyjścia analogowe z kanału 1 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.
Wskaźnik laserowy
Szukasz urządzenia wyposażonego w celownik laserowy? To nie problem! Pirometry z serii CThot LT nie są fabrycznie wyposażone we wskaźnik laserowy, mogą być jednak w niego łatwo doposażone poprzez zastosowanie:
- wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z poziomu elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8)
lub
- wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA oraz uchwytu mocującego ACCTFB2, przeznaczonego do jednoczesnego montażu głowicy i lasera.
Taki zestaw pozwoli Ci na łatwiejsze pozycjonowanie głowicy pirometrycznej względem obiektu mierzonego oraz określenie miejsca, w którym aktualnie dokonywany jest pomiar temperatury.
Akcesoria
Do pirometrów stacjonarnych z serii CT 1M / 2M oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:
- uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
- lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
- kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
- flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy
oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.
Alternatywne rozwiązania
Pirometry stacjonarne do metalu Optris CT 1M / 2M posiadają w naszej ofercie kilka alternatyw, które być może spotkają się z Twoim zainteresowaniem.
W przypadku, gdy Twoja aplikacja wymaga zastosowania pirometru jednoczęściowego (z elektroniką wbudowaną w przewód lub głowicę pirometryczną), dobrym wyborem może okazać się pirometr CSmicro 2W 2M lub CSlaser 2M – obydwa dysponują programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA, ten drugi natomiast posiada dodatkowo celownik laserowy.
Jeżeli zależy Ci na dwuczęściowej, modułowej konstrukcji a jednocześnie chcesz, aby urządzenie posiadało zintegrowany wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów, najlepszym rozwiązaniem będzie miernik CTlaser 1M / 2M.
Jeżeli potrzebujesz urządzenia dedykowanego typowo dla branży hutniczej (z zakresem pomiarowym od 1000 do 2000°C), najlepszym wyborem może okazać się pirometr CTlaser 05M.
Bezkontaktowe mierniki temperatury metalu CT 1M / 2M – przykładowe zastosowania
Urządzenia z tej serii znajdują zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie pomiaru temperatury o stosunkowo niskiej emisyjności, z zachowaniem jak największej precyzji. Umożliwia to przede wszystkim specjalnie dobrany zakres długości fali podczerwonej (zakres spektralny) w którym urządzenie dokonuje pomiaru temperatury obiektu.
Podstawową branżą, wykorzystującą pirometry z serii CT 1M / 2M jest przede wszystkim przemysł metalurgiczny I hutniczy (urządzenia te są wykorzystywane na wszystkich etapach obróbki: od przetapiania I odlewania, poprzez obróbkę mechaniczną I termiczną, np.: kucie matrycowe, gięcie indukcyjne, zgrzewanie.
Oprócz tego, urządzenia mogą z powodzeniem być wykorzystywane do pomiaru temperatury tlenków metali oraz ceramiki I materiałów kompozytowych w pełnym zakresie temperatur.
Jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalnością powyższych modeli pirometrów, jest zdolność do pomiaru temperatury przez szkło (np. borokrzemianowe) – więcej informacji na ten temat znajdziesz w PORADNIKDOTYCZĄCYPOMIARÓW PRZEZ SZKŁO.
Konfigurator
OPT | Konfigurator pirometru | ||
+ | pirometr: | ||
CT1ML | Pirometr stacjonarny Optris CT 1ML | ||
CT2ML | Pirometr stacjonarny Optris CT 2ML | ||
+ | soczewka: | ||
SF | - | ||
CF | soczewka CF: 2.7mm @ 110mm | ||
+ | przewód: | ||
- | przewód standardowy 3m | ||
CB8 | przewód 8m | ||
CB15 | przewód 15m | ||
przykład: | |||
OPTCT1MLCFCB15 | Pirometr stacjonarny Optris CT 2ML, soczewka CF: 2.7mm @ 110mm, przewód 15m |
OPT | Konfigurator pirometru | ||
+ | pirometr: | ||
CT1MH | Pirometr stacjonarny Optris CT 1MH | ||
CT1MH1 | Pirometr stacjonarny Optris CT 1MH1 | ||
CT2MH | Pirometr stacjonarny Optris CT 2MH | ||
CT2MH1 | Pirometr stacjonarny Optris CT 2MH1 | ||
+ | soczewka: | ||
SF | - | ||
CF | Soczewka CF: 1.5mm @ 110mm | ||
+ | przewód: | ||
- | Przewód standardowy 3m | ||
CB8 | Przewód 8m | ||
CB15 | Przewód 15m | ||
przykład: | |||
OPTCT2MHCFCB15 | Pirometr stacjonarny Optris CT 2MH, soczewka CF: 1.5mm @ 110mm, przewód 8m |
Dane techniczne
Specyfikacja pomiarowa | |
Zakres pomiarowy (skalowalny) | 485°C ... 1050°C (1ML) 650°C ... 1800°C (1MH) 800°C ... 2200°C (1MH1) 250°C ... 800°C (2ML) 385°C ... 1600°C (2MH) 490°C ... 2000°C (2MH1) |
Zakres spektralny (90% energii) | 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M) |
Rozdzielczość optyczna | CT 1ML / 2ML: 40:1 (2.7 mm @ 110 mm) CT 1MH / 1MH1 / 2MH / 2MH1: 75:1 (1.5 mm @ 110 mm) |
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±(0.3% odczytu + 2°C) 1) |
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±(0.1% odczytu + 1°C) |
Czułość termiczna (NETD) | 0.1 K |
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany: | 1 ms 2) |
Emisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania) |
Transmisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania) |
Przetwarzanie sygnału | MAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą |
Podstawowe dane techniczne | |
Stopień ochrony | IP 65 (NEMA-4) |
Temperatura pracy | głowica pirometryczna: -20°C ... 100°C (1M); -20°C ... 125°C (2M) elektronika: -20°C ... 85°C |
Temperatura przechowywania | głowica pirometryczna: -40°C ... 100°C (1M); -20°C ... 125°C (2M) elektronika: -40°C ... 85°C |
Wilgotność otoczenia | 10 - 95%, bez kondensacji |
Wibracje | IEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi |
Wstrząsy | IEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi |
Waga | głowica pirometryczna 40 g elektronika 420 g |
Specyfikacja elektryczna | |
Wyjścia analogowe | 0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K |
Wyjścia alarmowe | 24 V / 50 mA (otwarty kolektor) opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany |
Wyjścia cyfrowe | (opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet |
Wejście analogowe (0-10V) | programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru |
Impedancja | mA max. 500 Ω (8-36 V DC) mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia termopara 20 Ω |
Zasilanie | 8-36 V DC |
Pobór prądu | max. 100 mA |
1) Ɛ = 1, czas ekspozycji 1 s 2) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału |