Hutnicze pirometry stacjonarne Optris CT 1M / 2M do pomiaru temperatury płynnego metalu

Hutnicze pirometry stacjonarne Optris CT 1M / 2M do pomiaru temperatury płynnego metalu

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCT1MLSF
Optris
Hutnicze pirometry stacjonarne Optris CT 1M / 2M do pomiaru temperatury płynnego metalu - najważniejsze informacje:

Stacjonarne pirometry hutnicze Optris CT, przeznaczone do pomiaru temperatury metalu w różnym stanie skupienia (nawet ciekłego, w formie surówki) w zakresie do 2200°C. Pirometr stacjonarny dostępny w dwóch podgrupach: 1M (modele: CT 1ML, CT 1MH, CT 1MH1) z zakresem spektralnym 1.0μm i 2M (modele: CT 2ML, CT 2MH i CT 2MH1) z zakresem spektralnym 1.6μm. Pirometry umożliwiają również pomiar temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Bezkontaktowe mierniki temperatury Optris CT seria 1M i 2M, z uwagi na niestandardowy zakres długości promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury (odpowiednio: 1.0 μm dla 1M i 1.6 μm 2M), są szczególnie polecane do zastosowania w przemyśle metalurgicznym oraz przy wytwarzaniu ceramiki i materiałów kompozytowych.

Wąski zakres spektralny pirometru oraz odpowiednio dobrany zakres promieniowania podczerwonego (typowy dla metalu), pozwala na wykonywanie miarodajnych pomiarów temperatury w szerokim zakresie pomiarowym (nawet do 2200°C), bez obawy o niekorzystny wpływ błędnie ustawionej emisyjności (która ma w tym przypadku znacząco mniejszy wpływ na dokładność pomiarów niż w przypadku „standardowego zakresu” 8-14 μm).

Głowica pirometryczna Optris CTWidok kompletnego pirometru Optris CT - głowicy pirometrycznej połączonej z elektroniką

Pirometry dla hutnictwa Optris CT 1M / 2M - warianty wykonania

Urządzenia z serii CT 1M / 2M są wyposażone w głowicę pirometryczną, która może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze do 125°C. Głowica pirometryczna posiada w standardzie przewód o długości 3 metrów, który może być zamówiony w wariancie 8- lub 15-metrowym.

Zakres pomiarowy urządzenia oraz jego rozdzielczość optyczna jest determinowana wyborem odpowiedniego modelu urządzenia:

 • 1ML: 485°C ...1050°C
 • 1MH: 650°C ... 1800°C
 • 1MH1: 800°C ... 2200°C
 • 2ML: 250°C ... 800°C
 • 2MH: 385°C ... 1600°C
 • 2MH1: 490°C ... 2000°C

Każde z powyższych urządzeń jest dostarczane z głowicą pirometryczną, wyposażoną w zintegrowaną soczewkę SF, która pozwala na osiągnięcie następującej rozdzielczości optycznej (stosunek odległości do średnicy pola pomiarowego):

 • CT 1ML / 2ML - 40:1
 • CT 1MH / 1MH1 / 2MH / 2MH1 - 75:1
Wymiary głowicy pirometrycznej Optris CTWymiary głowicy pirometrycznej Optris CT
Dodatkowa soczewka skupiająca ACCTCFDodatkowa soczewka skupiająca ACCTCF

Optyka

Jeżeli konieczne jest wykonanie pomiaru temperatury obiektu o bardzo małej średnicy, możemy dostarczyć Ci urządzenie z preinstalowaną soczewką CF (close focus) lub jej specjalną wersję, którą nakręca się na zewnętrzny gwint głowicy pirometru.

Soczewka CF pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o wymiarach:

 • 2.7 mm @ 110 mm - dla pirometrów z serii ML
 • 1.5 mm @ 110 mm – dla pirometrów z serii MH

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu dla każdej kombinacji pirometr + soczewka, możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Pirometry dla hutnictwa Optris CT 1M / 2M - budowa

Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, którego nie powinno się przedłużać z uwagi na zachowanie odpowiednich dokładności pomiarów.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Urządzenia z serii CT charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, która różni je w istotny sposób od podstawowej serii jednoczęściowych pirometrów Optris CSmicro, pod względem zarówno wymiarów jak również oferowanych funkcjonalności.

Elektronika pirometrów CT 1M / 2M jest wyposażona w czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD oraz klawiaturę funkcyjną, która daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości podstawowych parametrów pracy pirometru.

Z poziomu elektroniki, użytkownik ma do dyspozycji następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz pojedyncze, programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Użytkownik może w prosty sposób przeprowadzić konfigurację skalowania wyjść analogowych – zarówno za pośrednictwem klawiatury funkcyjnej jak również z poziomu komputera (z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu). Skalowanie wyjść analogowych polega na przypisaniu dolnego i górnego zakresu pomiarowego do odpowiednich (dolnych i górnych) poziomów wyjścia analogowego (np. 0V = 0°C, 10V = 100°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Funkcjonalności pirometrów z serii Optris CT 1M / 2M możesz w łatwy sposób rozszerzyć, wykorzystując do tego celu opcjonalne moduły komunikacji cyfrowej, które dostępne są w naszej ofercie w następujących konfiguracjach:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

Elektronika pirometru może w tym samym momencie obsłużyć tylko jeden moduł cyfrowy (można je jednak stosować zamiennie, np.: najpierw zaprogramować pirometr z wykorzystaniem modułu USB, a następnie w jego miejsce zainstalować moduł przekaźnikowy). Wyjścia analogowe z kanału 1 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP
Wskaźnik laserowy ACCTOEMLSTRys.: wskaźnik laserowy ACCTOEMLST, zasilany z elektroniki pirometru CT

Wskaźnik laserowy

Szukasz urządzenia wyposażonego w celownik laserowy? To nie problem! Pirometry z serii CThot LT nie są fabrycznie wyposażone we wskaźnik laserowy, mogą być jednak w niego łatwo doposażone poprzez zastosowanie:

 • wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z poziomu elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8)

lub

 • wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA oraz uchwytu mocującego ACCTFB2, przeznaczonego do jednoczesnego montażu głowicy i lasera.

Taki zestaw pozwoli Ci na łatwiejsze pozycjonowanie głowicy pirometrycznej względem obiektu mierzonego oraz określenie miejsca, w którym aktualnie dokonywany jest pomiar temperatury.

Akcesoria

Do pirometrów stacjonarnych z serii CT 1M / 2M oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

 • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych CTRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT LT

Alternatywne rozwiązania

Pirometry stacjonarne do metalu Optris CT 1M / 2M posiadają w naszej ofercie kilka alternatyw, które być może spotkają się z Twoim zainteresowaniem.

W przypadku, gdy Twoja aplikacja wymaga zastosowania pirometru jednoczęściowego (z elektroniką wbudowaną w przewód lub głowicę pirometryczną), dobrym wyborem może okazać się pirometr CSmicro 2W 2M lub CSlaser 2M – obydwa dysponują programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA, ten drugi natomiast posiada dodatkowo celownik laserowy.

Jeżeli zależy Ci na dwuczęściowej, modułowej konstrukcji a jednocześnie chcesz, aby urządzenie posiadało zintegrowany wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów, najlepszym rozwiązaniem będzie miernik CTlaser 1M / 2M.

Jeżeli potrzebujesz urządzenia dedykowanego typowo dla branży hutniczej (z zakresem pomiarowym od 1000 do 2000°C), najlepszym wyborem może okazać się pirometr CTlaser 05M.

Bezkontaktowe mierniki temperatury metalu CT 1M / 2M – przykładowe zastosowania

Urządzenia z tej serii znajdują zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie pomiaru temperatury o stosunkowo niskiej emisyjności, z zachowaniem jak największej precyzji. Umożliwia to przede wszystkim specjalnie dobrany zakres długości fali podczerwonej (zakres spektralny) w którym urządzenie dokonuje pomiaru temperatury obiektu.

Podstawową branżą, wykorzystującą pirometry z serii CT 1M / 2M jest przede wszystkim przemysł metalurgiczny I hutniczy (urządzenia te są wykorzystywane na wszystkich etapach obróbki: od przetapiania I odlewania, poprzez obróbkę mechaniczną I termiczną, np.: kucie matrycowe, gięcie indukcyjne, zgrzewanie.

Oprócz tego, urządzenia mogą z powodzeniem być wykorzystywane do pomiaru temperatury tlenków metali oraz ceramiki I materiałów kompozytowych w pełnym zakresie temperatur.

Jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalnością powyższych modeli pirometrów, jest zdolność do pomiaru temperatury przez szkło (np. borokrzemianowe) – więcej informacji na ten temat znajdziesz w PORADNIKDOTYCZĄCYPOMIARÓW PRZEZ SZKŁO.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CT1MLPirometr stacjonarny Optris CT 1ML
CT2MLPirometr stacjonarny Optris CT 2ML
+soczewka:
SF-
CFsoczewka CF: 2.7mm @ 110mm
+przewód:
-przewód standardowy 3m
CB8przewód 8m
CB15przewód 15m
przykład:
OPTCT1MLCFCB15Pirometr stacjonarny Optris CT 2ML, soczewka CF: 2.7mm @ 110mm, przewód 15m
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CT1MHPirometr stacjonarny Optris CT 1MH
CT1MH1Pirometr stacjonarny Optris CT 1MH1
CT2MHPirometr stacjonarny Optris CT 2MH
CT2MH1Pirometr stacjonarny Optris CT 2MH1
+soczewka:
SF-
CFSoczewka CF: 1.5mm @ 110mm
+przewód:
-Przewód standardowy 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
OPTCT2MHCFCB15Pirometr stacjonarny Optris CT 2MH, soczewka CF: 1.5mm @ 110mm, przewód 8m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny (90% energii)1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Rozdzielczość optycznaCT 1ML / 2ML: 40:1 (2.7 mm @ 110 mm)
CT 1MH / 1MH1 / 2MH / 2MH1: 75:1 (1.5 mm @ 110 mm)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0.3% odczytu + 2°C) 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0.1% odczytu + 1°C)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:1 ms 2)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 100°C (1M); -20°C ... 125°C (2M)
elektronika: -20°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 100°C (1M); -20°C ... 125°C (2M)
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna 40 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) Ɛ = 1, czas ekspozycji 1 s
2) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CT 1M/2M

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CT 1M/2M [EN]

Pliki do pobrania (556.54k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

   

Akcesoria mechaniczne

                

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Powiązane produkty z Optris OPTCT1MLSF

Numer kat.: OPTCSM3M 

Przemysłowy pirometr stacjonarny do metalu Optris CSmicro 3M, dedykowany dla przemysłu metalurgicznego i hutniczego do pomiaru temperatury metalu, ceramiki i innych powierzchni o niskiej emisyjności w wąskim przedziale temperatur, od 50 do 600°C. Pirometr Optris jest wyposażony w wyjście 4-20mA lub 0-10V (do wyboru) oraz może rejestrować dane na komputerze lub smartfonie za pomocą interfejsu USB (jako pirometr USB z rejestracją).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 350°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W2M 

Mały, tani pirometr stacjonarny do metalu w wariancie z elektroniką zintegrowaną w przewodzie, wyposażony w wyjście prądowe 4-20mA lub napięciowe 0-10V (w zależności od wersji pirometru), z programowalnym wyjściem alarmowym i komunikacją z komputerem lub smartfonem po USB (opcja). 2 warianty pirometrów do metalu do wyboru: CSmicro 2ML z zakresem do 800°C oraz CSmicro 2MH z zakresem do 1600°C. Zakres spektralny 1.6µm pozwala również na wykorzystanie pirometrów do pomiaru temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
Zakres spektralny: 1.6 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu +2°C)
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCT3M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL3M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTV1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, Moduł wyjść przekaźnikowych