Pirometr do metalu Optris CSlaser 2M z podwójnym laserem laserowym

Pirometr stacjonarny do metalu Optris CSlaser 2M z podwójnym laserem laserowym

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCSL2MLSF
Optris
Pirometr stacjonarny do metalu Optris CSlaser 2M z podwójnym laserem laserowym - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
Zakres spektralny: 1.6 µm
Dokładność: ±(0,3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometry hutnicze CSlaser 2M zostały zaprojektowane specjalnie w celu wykonania właściwego pomiaru temperatury powierzchni metalicznych. Zakres długości fali (1.6 µm) w oparciu o który dokonywany jest pomiar temperatury powierzchni, pozwala na wykonanie precyzyjnych i powtarzalnych pomiarów zarówno powierzchni metalicznych jak również powłok pokrytych tlenkami lub powierzchni ceramicznych (kompozytów).

Pirometr charakteryzuje się rozdzielczością optyczną 150:1 (dla pirometru w wersji 2ML) i 300:1 (dla pirometru w wersji 2MH), która zapewnia możliwość wykonania pomiaru temperatury niewielkich obiektów ze stosunkowo dużych odległości. Wielkość plamki pomiarowej oraz punkt skupienia jest determinowany przez rodzaj i typ wybranej optyki: SF (standard focus), CF (close focus) lub FF (fare focus) – do wyboru podczas składania zamówienia.

Urządzenie jest wyposażone w detektor podczerwieni działający w zakresie długości fali świetlnej 1.6 µm. Taka konfiguracja pozwala na wykonanie miarodajnych pomiarów temperatury powierzchni metalicznych, utlenionych i kompozytowych przy jednoczesnym, istotnym zredukowaniu błędu jakim jest niekorzystny wpływ błędnie dobranej lub dynamicznie zmieniającej się emisyjności na dokładność pomiarów.

Dodatkowo, z uwagi na właściwości fizyczne pewnych materiałów, zmieniające się wraz ze zmianą długości fali świetlnej, pirometry krótkofalowe działające w wąskim paśmie promieniowania podczerwonego (z reguły poniżej 2 µm) mogą być stosowanie np. do pomiaru temperatury obiektów przez szkło np. borokrzemowe (które dla standardowego widma 8-14 µm jest nieprzeźroczyste).

Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance
Dwupunktowy celownik laserowyDwupunktowy celownik laserowy

Pirometr do metalu Optris CSlaser 2M - konstrukcja

W odróżnieniu od oferowanej przez nas, jednoczęściowej serii pirometrów Compact CSmicro, urządzenia wchodzące w skład grupy produktów CSlaser i CTlaser charakteryzują się najwyższą możliwą do osiągnięcia precyzją wykonywanych pomiarów oraz opatentowaną konstrukcją, na którą składa się jedyny w swoim rodzaju, dwupunktowy celownik laserowy.

Celownik laserowy wbudowany w głowicę pirometryczną został wykonany w taki sposób, że dwa punkty lasera, wyznaczające przeciwległe krańce obszaru (okręgu pomiarowego), zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz z przybliżaniem / oddalaniem głowicy pirometrycznej od obiektu mierzonego. Plamka pomiarowa, generowana przez wskaźniki laserowe, wskazuje zatem dokładny obszar badań temperatury, niwelując tym samym ewentualne błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru tzw. temperatury tła (obiektów o innej temperaturze, których docelowo nie chcieliśmy badać).

Pirometry CSlaser 2M są dostarczane jako pojedyncza głowica pirometryczna wykonana ze stali nierdzewnej o średnicy M48, z elektroniką sterującą zintegrowaną w jej wnętrzu. Głowica może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze dochodzącej do nawet +85°C.

W sytuacji, gdy konieczna byłaby instalacja pirometru w podwyższonej temperaturze otoczenia, możemy go doposażyć w specjalne akcesoria mechaniczne, rozszerzające w sposób istotny zakres temperatur pracy: płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, które mogą być podłączone do obiegu wody lodowej lub sprężonego powietrza.

Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CSlaser
Mikroprzełączniki do ustawiania emisyjnościMikroprzełączniki do ustawiania emisyjności

Integracja z procesem

Głowica pirometryczna została wykonana w taki sposób, aby maksymalnie uprościć proces instalacji urządzenia oraz jego integrację z procesem. Pod demontowalną pokrywą, znajdującą się na tylnej ściance pirometru, umieszczone są dwa 10-pozycyjne mikro przełączniki (poszczególne pozycje przełączników ponumerowane są od 0 do 9), które pozwalają na ustawienie emisyjności aktualnie mierzonego obiektu, bez konieczności stosowania jakichkolwiek akcesoriów dodatkowych. Pierwszy przełącznik odpowiada za dziesiąte części emisyjności, natomiast drugi za cyfrę jedności.

Dodatkowo, pod przełącznikami emisyjności znajduje się 6-punktowy terminal połączeniowy, stanowiący wyprowadzenie sygnału prądowego 4-20mA dwa tory zasilania, osobno dla pirometru i dla celownika laserowego.

Przewód łączący pirometr z zewnętrznym urządzeniem odbiorczym (sterownikiem lub komputerem), może być wprowadzony do wnętrza głowicy na dwa sposoby:

 • z wykorzystaniem przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (prostopadle do soczewki) – wykonanie standardowe
 • lub jako 7-pinowe złącze M8, wyprowadzone na tylnej (demontowalnej) pokrywie głowicy – opcja

Ważne!
W przypadku standardowej wersji wykonania (przepust kablowy), przewód połączeniowy nie jest dostarczany w zestawie z pirometrem! Do połączenia pirometru np. ze sterownikiem możesz użyć dowolnego, 6-żyłowego przewodu ekranowego (zalecamy przewód minimum LiYCY 6x0.5).

Tylna część głowicy pirometrycznej CSlaserTylna część głowicy pirometrycznej CSlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Zalecamy zamówienie pirometru w wersji wyposażonej w złącze przede wszystkim w sytuacji, gdy:

 • urządzenie będzie zamontowane w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket
 • pirometr będzie okresowo odłączany i uciążliwe byłoby każdorazowy demontaż przewodu połączeniowego

W przypadku w wersji ze złączem 7-pinowym, dostarczamy pirometr z przewodem o długości do wyboru z pośród 3 dostępnych wariantów: 3 m, 8 m lub 15 m.

Jeżeli aplikacja pirometru wymaga, aby zastosowany przewód był dostępny w specjalnym wykonaniu, możemy zaproponować rozwiązania bazujące na przewodach:

 • w wykonaniu standardowym – oznaczenie C w numerze kat. przewodu
 • wysokotemperaturowych, do stosowania przede wszystkim w połączeniu z obudową chłodzącą i płaczem wodnym – oznaczenie HC w numerze kat. przewodu
 • w wykonaniu do stosowania w przenośnikach kablowych (odpornych zmęczeniowo) – oznaczenie FC z numerze kat. przewodu

Pełna lista wszystkich akcesoriów połączeniowych znajduje się w sekcji „Akcesoria dodatkowe” (poniżej opisu). Soczewka głowicy pirometrycznej może być wykonana aż w 5 różnych konfiguracjach, pozwalając tym samym na osiągnięcie żądanej średnicy plamki pomiarowej z praktycznie dowolnej odległości.

Optyka - pirometr do metalu Optris CSlaser 2M

Standardowa wersja pirometru dostarczana jest z optyką SF (standard focus), w przypadku której średnica obszaru pomiarowego rośnie wprost proporcjonalnie do odległości pirometru od obiektu.

Alternatywą dla soczewki SF są szkła skupiające CF (close focus), które pozwalają na zredukowanie średnicy plamki pomiarowej nawet do 1 mm.

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu (dla każdego z dostępnych wariantów pirometrów i soczewek) możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 300 do 1 w pirometrach 2M High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 300:1 w pirometrach 2M High Performance
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF2 i rozdzielczości 300 do 1 w pirometrach 2M High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF2 i rozdzielczości 300:1 w pirometrach 2M High Performance
Schemat równoległej komunikacji analogowej i cyfrowej w pirometrach CSlaserSchemat równoległej komunikacji analogowej i cyfrowej w pirometrach CSlaser

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometr stacjonarny CSlaser LT został wyposażony w dwu przewodowe, w pełni konfigurowalne wyjście prądowe 4-20mA, wyjście alarmowe 0-30 V/500 mA (normalnie otwarte) oraz w możliwość jedno lub dwukierunkowej komunikacji cyfrowej (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), która może być wykorzystana do podłączenia przetwornika bezpośrednio do PLC lub komputera.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności pirometrów z serii CSlaser jest możliwość równoległego działania komunikacji cyfrowej z urządzeniem zewnętrznym oraz przekazywania sygnału analogowego do odbiornika (np. odpowiednio wyskalowanego wyświetlacza). Rozwiązanie takie daje możliwość jednoczesnej akwizycji danych (np. na dysku twardym komputera, z wykorzystaniem własnego lub dedykowanego oprogramowania) i przekazywaniu sygnału analogowego do zewnętrznego urządzenia odbiorczego (w celu np. sterowania procesem).

Interfejs USB

Konfiguracja wszystkich parametrów pracy pirometru przeprowadzana jest z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu cyfrowego USB (ACCSUSBK). Oprócz tego, adapter USB pozwala na prowadzenie monitoringu temperatury w czasie rzeczywistym lub rejestrację danych pomiarowych np. do pliku tekstowego.

Za pomocą interfejsu USB możesz obsłużyć dowolną ilość pirometrów (konieczne jest jednak jego każdorazowe przepinanie) i może być zamówiony razem z urządzeniem lub później, w dogodnym dla Ciebie momencie.

Interfejs USB jest wyposażeniem opcjonalnym – jeżeli nie potrzebujesz go do codziennej pracy (np. urządzenie będzie zamontowane na stałe, a jego parametry nie będą podlegały zmianie), przeprowadzimy dla Ciebie bezpłatną konfigurację podstawowych parametrów pirometru.

Na poniższej stronie znajdziesz listę parametrów, które należy podać podczas składania zamówienia (w polu „Uwagi”):

Lista parametrów pracy
Interfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact SeriesInterfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact Series

Podobne pirometry

Stacjonarne pirometry hutnicze CSlaser 2M mogą być stosowane zamiennie z innymi oferowanymi przez nas pirometrami, z uwzględnieniem spełnienia określonych wymagań względem wykonania, funkcjonalności czy parametrów technicznych.

Jeżeli wymagana jest jednoczęściowa konstrukcja głowicy pirometrycznej, ale celownik laserowy nie jest warunkiem koniecznym, sprawdź pirometry z serii CSmicro 2W 2M, charakteryzujące się miniaturowymi, kompaktowymi wymiarami oraz bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Jeżeli konieczne jest zastosowanie pirometru wyposażonego w podwójny celownik laserowy, który dodatkowo posiadałby możliwość transmisji danych np. przez interfejs Profibus lub RS232/485, idealnym rozwiązaniem będą urządzenia z serii CTlaser 1M/2M.

Jeszcze bardziej rozbudowaną konfigurację posiadają urządzenia z serii CSvideo 2M i CTvideo 1M/2M, które oprócz wyżej wymienionych funkcjonalności dają możliwość prowadzenia podglądu i dokumentacji miejsca wykonywania pomiarów w formie plików zdjęciowych lub sekwencji video.

Pirometry hutnicze CSlaser 2M – przykładowe zastosowania

Urządzenia z tej serii z powodzeniem nadają się do stosowania w aplikacjach, wymagających przeprowadzenia miarodajnych pomiarów temperatury powierzchni metalicznych, utlenionych lub ceramiki w zakresie nawet do 1600°C. Pirometry z rodziny 2M są szczególnie popularne w procesach związanych z wytwarzaniem i obróbką metali: w procesie odlewania, kucia, walcowania na gorąco czy też obróbki indukcyjnej.

Mierniki te mogą być również stosowane przy pomiarach w procesach spawania (z wyłączeniem aplikacji wykorzystujących laser), kucia matrycowego lub do kontroli temperatury okładzin w kadziach i transporterach „surówki”.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CSL2MLPirometr stacjonarny Optris CSlaser 2ML
CSL2MHPirometr stacjonarny Optris CSlaser 2MH
+soczewka:
FFsoczewka FF: 24mm @ 3600mm (2ML) / 12mm @ 3600mm (2MH)
SFsoczewka SF 7.3mm @ 1100mm (2ML) / 3.7mm @ 1100mm (2MH)
CF2soczewka CF2: 1mm @ 150mm (2ML) / 0.5mm @ 150mm (2MH)
CF3soczewka CF3: 1.3mm @ 200mm (2ML) / 0.7mm @ 200mm (2MH)
CF4soczewka CF4: 3mm @ 450mm (2ML) / 0.7mm @ 200mm (2MH)
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
C| wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCSL2MLCF4CPirometr stacjonarny Optris CSlaser 2ML, soczewka CF4: 3mm @ 450mm (2ML) / 0.7mm @ 200mm (2MH), wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
Zakres spektralny (90% energii)1.6 µm
Rozdzielczość optyczna150:1 (2ML)
300:1 (2MH)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0,3% odczytu + 2°C)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±(0.1% odczytu + 1°C)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:10 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana za pomocą przełączników lub z poziomu oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.000 (regulowana z poziomu oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4), możliwość montażu na flanszy próżniowej (do 10-3 mbar)
Temperatura pracy-20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
Temperatura przechowywania-40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Waga600 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe4-20 mA (impedancja: max 1000 Ω) 1)
Wyjścia alarmowe0-30 V / 500 mA (otwarty kolektor)
Wyjścia cyfroweuni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level
USB (opcja)
Długość przewodu3 m, 8 m, 15 m
Zasilanie5-28 V DC
Pobór prądu45 mA dla 5 V
20 mA dla 12 V
1) w zależności od napięcia zasilania

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CSlaser 2M

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CSlaser 2M [EN]

Pliki do pobrania (451.49k)
Instrukcja obsł. Optris CSlaser

Instrukcja obsługi - pirometry stacjonarne Optris CSlaser [EN]

Pliki do pobrania (1.64M)

Akcesoria mechaniczne

    

Interfejsy i certyfikaty

 

Przewody i złącza

     

Powiązane produkty z Optris OPTCSL2MLSF

Numer kat.: OPTCSM3M 

Przemysłowy pirometr stacjonarny do metalu Optris CSmicro 3M, dedykowany dla przemysłu metalurgicznego i hutniczego do pomiaru temperatury metalu, ceramiki i innych powierzchni o niskiej emisyjności w wąskim przedziale temperatur, od 50 do 600°C. Pirometr Optris jest wyposażony w wyjście 4-20mA lub 0-10V (do wyboru) oraz może rejestrować dane na komputerze lub smartfonie za pomocą interfejsu USB (jako pirometr USB z rejestracją).

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 350°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 25 ms
Wyjścia: 0-10V
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCSM2W2M 

Mały, tani pirometr stacjonarny do metalu w wariancie z elektroniką zintegrowaną w przewodzie, wyposażony w wyjście prądowe 4-20mA lub napięciowe 0-10V (w zależności od wersji pirometru), z programowalnym wyjściem alarmowym i komunikacją z komputerem lub smartfonem po USB (opcja). 2 warianty pirometrów do metalu do wyboru: CSmicro 2ML z zakresem do 800°C oraz CSmicro 2MH z zakresem do 1600°C. Zakres spektralny 1.6µm pozwala również na wykorzystanie pirometrów do pomiaru temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
Zakres spektralny: 1.6 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu +2°C)
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB
Numer kat.: OPTCT1M2M 

Stacjonarne pirometry hutnicze Optris CT, przeznaczone do pomiaru temperatury metalu w różnym stanie skupienia (nawet ciekłego, w formie surówki) w zakresie do 2200°C. Pirometr stacjonarny dostępny w dwóch podgrupach: 1M (modele: CT 1ML, CT 1MH, CT 1MH1) z zakresem spektralnym 1.0μm i 2M (modele: CT 2ML, CT 2MH i CT 2MH1) z zakresem spektralnym 1.6μm. Pirometry umożliwiają również pomiar temperatury przez szkło.

Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCT3M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTL3M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C (3ML)
100°C ... 600°C (3MH)
150°C ... 1000°C (3MH1)
200°C ... 1500°C (3MH2)
250°C ... 1800°C (3MH3)
Zakres spektralny: 2.3 µm
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus
Numer kat.: OPTCTV1M2M 
Zastosowanie: do metalu
Zakres pomiarowy: 485°C ... 1050°C (1ML)
650°C ... 1800°C (1MH)
800°C ... 2200°C (1MH1)
250°C ... 800°C (2ML)
385°C ... 1600°C (2MH)
490°C ... 2000°C (2MH1)
Zakres spektralny: 1.0 μm (1M) / 1.6 μm (2M)
Dokładność: ±(0.3% odczytu + 2°C)
Czas reakcji: 1 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, Moduł wyjść przekaźnikowych