Pirometr stacjonarny Optris CSlaser G5HF - widok z uchwytem montażowym

Pirometr stacjonarny do szkła Optris CSlaser G5HF z podwójnym celownikiem laserowym

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCSLG5HFSF
Optris
Pirometr stacjonarny do szkła Optris CSlaser G5HF z podwójnym celownikiem laserowym - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do szkła
Zakres pomiarowy: 200°C ... 1650°C
Zakres spektralny: 5 µm
Dokładność: ±1% lub ±1°C
Czas reakcji: 30 ms
Wyjścia: 4-20mA
wyj. alarmowe
opcja: USB

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometr stacjonarny Optris z serii CSlaser G5 HF został zaprojektowany specjalnie z myślą o prowadzeniu nieprzerwanej kontroli jakości w procesach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem szkła pod każdą postacią. Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w wąskim paśmie promieniowania podczerwonego (5.0 µm), dla którego szkło stanowi warstwę nieprzeźroczystą (nieprzepuszczalną dla fali o tej długości).

Dzięki temu, pirometr daje możliwość przeprowadzenia miarodajnych pomiarów temperatury podczas procesu typu float, w trakcie laminowania szkła, przy produkcji szklanych butelek, kubków i innych naczyń, a także podczas wytwarzania szyb samochodowych czy też przy produkcji paneli fotowoltaicznych. Dodatkową cechą charakterystyczną pirometrów z serii CSlaser jest ich unikalna, 2-przewodowa konstrukcja, zapewniająca łatwą integrację z procesem oraz niezawodną transmisję danych do urządzeń odbiorczych.

Pirometry z tej serii dostępne są w zasadzie w jednym wariancie wykonania: G5HF, który zapewnia szeroki zakres mierzonych temperatur (200 … 1650°C) przy jednoczesnym, krótkim czasie reakcji (30 ms) co czyni go szczególnie przydatnym w zastosowaniu w procesach szybkozmiennych (np. wielkoseryjnej produkcji opakowań szklanych).

Głowica pirometryczna dysponuje optyką o rozdzielczości 45:1, która w połączeniu z odpowiednio dobraną soczewką (do wyboru są wersje standardowe lub skupiające: krótkiego lub dalekiego zasięgu) pozwala na wykonanie pomiaru obiektów o średnicy nawet kilku milimetrów z różnych odległości.

Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance
Dwupunktowy celownik laserowyDwupunktowy celownik laserowy

Pirometr do szkła Optris CSlaser G5HF - konstrukcja

Cechą charakterystyczną pirometrów wchodzących w skład serii produktów CSlaser i CTlaser, która odróżnia ich w sposób istotny od prostych urządzeń z serii Compact i CSmicro, jest opatentowana konstrukcja głowicy pirometrycznej z wbudowanym, dwupunktowym celownikiem laserowym, który dokładnie wyznacza miejsce wykonywania pomiarów oraz zapewnia tym samym najwyższą, możliwą do osiągnięcia precyzję pomiarów.

Wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów został wykonany w taki sposób, że dwa punkty wyznaczające przeciwległe krańce obszaru pomiarowego, zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz ze zmianą odległości głowicy pirometrycznej od obiektu, wskazując tym samym dokładne miejsce wykonywania pomiarów oraz niwelując błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru temperatury tzw. tła.

Urządzenia z serii CSlaser G5HF są dostarczane w formie zintegrowanej głowicy pirometrycznej o średnicy M48, wykonanej ze stali nierdzewnej, z elektroniką sterującą zintegrowaną w jej wnętrzu. Głowica pirometryczna wszystkich pirometrów z serii CSlaser G5HF może pracować nieprzerwanie i bez dodatkowego chłodzenia, w temperaturze nawet +85°C.

W naszej ofercie znajdziesz zestaw akcesoriów, m.in. płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, pozwalające na rozszerzenie zakresu temperatur stosowania pirometru poprzez chłodzenie głowicy np. obiegiem wody lodowej lub sprężonym powietrzem.

Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CSlaser
Mikroprzełączniki do ustawiania emisyjnościMikroprzełączniki do ustawiania emisyjności

Integracja z procesem

Konstrukcja głowicy pirometrycznej pozwala na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji pirometru z procesem.

Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą zamontowane są dwa 10-pozycyjne mikro przełączniki, służące do precyzyjnej regulacji emisyjności obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik może dostosować parametr emisyjności aktualnie badanej powierzchni w dowolnej chwili, całkowicie z pominięciem oprogramowania.

Oprócz tego, w tylnej części pirometru znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy, który stanowi wyprowadzenie sygnału analogowego 4-20mA, tor zasilania pirometru oraz opcjonalne, osobne zasilanie wskaźnika laserowego.

Wyprowadzenie przewodu połączeniowego może być wykonane na dwa sposoby:

  • w formie przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (standard)
  • jako 7-pinowe złącze M8, umieszczone na tylnej (demontowalnej) ściance obudowy (opcja)

Ważne!
Jeżeli zamówisz pirometr w wykonaniu standardowym (z prostopadle mocowanym przepustem kablowym), przewód połączeniowy nie będzie wchodził w skład zestawu. Do połączenia głowicy pirometrycznej z urządzeniem odbiorczym można użyć dowolnego, 6-żyłowego przewodu ekranowanego np. LiYCY 6x0,5.

Tylna część głowicy pirometrycznej CSlaserTylna część głowicy pirometrycznej CSlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Pirometr do szkła Optris CSlaser G5HF - wersja ze złączem

Głowicę w wersji ze złączem 7-pinowym zalecamy zamówić w sytuacji, gdy:

  • pirometr będzie okresowo odłączany / demontowany i uciążliwe byłoby jego każdorazowe odpinanie od terminala połączeniowego (znajdującego się pod pokrywą)
  • pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)

Pirometr w wersji ze złączem można zamawiać w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech wariantach długości do wyboru: 3 m, 8 m lub 15 m.

Dodatkowo, każdy przewód może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:

  • przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
  • przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
  • przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)

Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce „Akcesoria dodatkowe”.

Optyka

Każdy pirometr CSlaser jest dostarczany w zestawie z jedną, dowolnie wybraną, preinstalowaną soczewką (do wyboru podczas składania zamówienia). W przypadku urządzenia w wersji G5HF do wyboru dostępnych jest 5 różnych wariantów wykonania, pozwalających na wykonywanie pomiarów temperatury bardzo małych obiektów (nawet 1.6mm) z różnych odległości.

Standardowo, pirometr dostarczany jest w zestawie z optyką SF (standard focus), dla której średnica obszaru pomiarowego rośnie lub maleje wprost proporcjonalnie do odległości z jaką pirometr oddala się lub zbliża od / do obiektu mierzonego.

Alternatywą dla soczewek o standardowym, „stożkowym” sposobie zwiększania średnicy plamki pomiarowej, są soczewki skupiające CF (close focus), w przypadku których charakterystyka zmian średnicy plamki pomiarowej w zależności od odległości głowicy od obiektu przyjmuje kształt klepsydry (skupienie następuje w jednym, konkretnym punkcie).

Jeżeli chcesz sprawdzić średnicę plamki pomiarowej dla założonej przez Ciebie odległości instalacji pirometru od obiektu, dla każdej z możliwych kombinacji urządzeń, skorzystaj ze specjalnie przygotowanego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF i rozdzielczości 50:1 w pirometrach LT High Performance
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki CF1 i rozdzielczości 50 do 1 w pirometrach LT High Performance
Schemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaserSchemat wyjścia prądowego w pirometrach CSlaser

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Pirometr stacjonarny CSlaser G5HF jest wyposażony w następujące wyjścia komunikacyjne i sygnałowe:

  • w pełni konfigurowalne, 2-przewodowe analogowe wyjście prądowe 4-20mA
  • wyjście alarmowe 0-30 V 500 mA
  • jedno lub dwukierunkowe we/wy cyfrowe (9.6 kBaud, 0/3 V digital level), pozwalające na transmisję danych z/do komputera PC lub np. sterownika PLC

Niewątpliwą zaletą pirometrów z serii CSlaser jest możliwość jednoczesnego działania wyjścia analogowego oraz komunikacji cyfrowej – pozwala to na nieprzerwane wykonywanie pomiarów oraz ich przetwarzanie w odbiorniku sygnału analogowego a także równoczesną akwizycję danych pomiarowych np. na komputerze w specjalnym, dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Interfejs USB

Każdy pirometr stacjonarny CSlaser G5HF może być w prosty sposób skonfigurowany z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu USB (ACCSUSBK), który oprócz ustawienia podstawowych parametrów pracy urządzenia (emisyjność, skalowanie wyjścia prądowego, przetwarzanie sygnału itd.) daje możliwość akwizycji danych pomiarowych z pirometru w czasie rzeczywistym na komputerze PC lub tablecie (wszystko z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania Compact Connect, dostarczanego wraz z interfejsem).

Interfejs USB pozwala na obsługę dowolnej ilości pirometrów i może być zamówiony razem z urządzeniem lub domówiony później, w dowolnym momencie.

Ponieważ jest to akcesorium opcjonalne i nie chcemy, aby jego zakup był warunkiem zastosowania oferowanych przez nas pirometrów w Twojej aplikacji, proponujemy Ci bezpłatne zaprogramowanie każdego zamówionego urządzenia, zgodnie z podanymi przez Ciebie wytycznymi.

Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz w polu „Uwagi” wszystkie parametry, które zostały wymienione na poniższej stronie internetowej:

Lista parametrów pracy
Interfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact SeriesInterfejs USB ACCSUSBK do pirometrów Compact Series

Podobne pirometry

Pirometr stacjonarny CSlaser G5HF stanowi uzupełnienie naszej oferty o urządzenie dedykowane typowo do zastosowań związanych z szeroko pojętym przemysłem wytwarzania i przetwórstwa szkła.

W zasadzie powyższy model urządzenia posiada w naszej ofercie tylko dwie alternatywy w postaci pirometru CTlaser G5 oraz CT G5.

Urządzenia z serii CT (w odróżnieniu do mierników z serii CS) są wyposażone w dodatkową, odseparowaną elektronikę z wyświetlaczem i klawiaturą funkcyjną, która oprócz dodatkowych wyjść analogowych daje możliwości skorzystania z opcjonalnych modułów cyfrowej transmisji danych.

Pirometr z serii CTlaser posiada również głowicę pirometryczną o identycznych funkcjonalnościach i z wbudowanym celownikiem laserowym, jak w przypadku CSlaser G5HF (pirometr CT G5 jest wyposażony w miniaturową głowicę, bez wskaźnika).

W sytuacji, gdy koniecznie jest wykonanie pomiaru temperatury powierzchni szklanej w wąskim, dolnym zakresie temperatur (~ od temperatury otoczenia), dopuszcza się zastosowanie pirometru CT P7, który działa w zakresie widma promieniowania podczerwonego (7.9 µm) w którym szkło również jest nieprzeźroczyste, a niekorzystne zjawiska związane z emisyjnością, transmisyjnością są w istotny sposób zredukowane.

Pirometr do szkła Optris CSlaser G5HF - przykłady zastosowań

Nietypowy, specjalnie dobrany zakres długości fali promieniowania podczerwonego (5.0 µm) na której urządzenie dokonuje pomiaru temperatury sprawia, że urządzenie jest dobrane idealnie do wszelkich zastosowań związanych z pomiarem temperatury szkła, pod praktycznie każdą postacią.

Dla wspomnianej wyżej długości fali świetlnej, powierzchnia szklana jest nieprzeźroczysta oraz do minimum zredukowane są wszelkie błędy pomiarowe, wynikające z nieodpowiednio dobranej emisyjności, transmisyjności obiektu oraz jego reflektancji.

Dzięki temu, pirometry z serii G5 znajdują zastosowanie w kontroli procesu typu float, podczas laminowania i hartowania szkła, w wytwórstwie szklanych opakowań, szyb samochodowych i okiennych a także w fotowoltaice, przy produkcji tafli szkła na panele solarne.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CSLG5HFPirometr stacjonarny Optris CSlaser G5HF
+przewód:
SFsoczewka SF: 27mm @ 1200mm
CF1soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm
CF2soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm
CF3soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm
CF4soczewka CF4: 10mm @ 450mm
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
Cwersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCSLG5HFCF1Pirometr stacjonarny Optris Cslaser G5HF, optyka CF1: 1,6mm @ 70mm

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)200°C ... 1650°C
Zakres spektralny (90% energii)5 µm
Rozdzielczość optyczna45:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1°C 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 1)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:30 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana za pomocą przełączników lub z poziomu oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.000 (regulowana z poziomu oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4), możliwość montażu na flanszy próżniowej (do 10-3 mbar)
Temperatura pracy-20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
Temperatura przechowywania-40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Waga600 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe4-20 mA (impedancja: max 1000 Ω) 2)
Wyjścia alarmowe0-30 V / 500 mA (otwarty kolektor)
Wyjścia cyfroweuni / bidirectional, 9.6 kBaud, 0 / 3 V digital level
USB (opcja)
Długość przewodu3 m, 8 m, 15 m
Zasilanie5-28 V DC
Pobór prądu45 mA dla 5 V
20 mA dla 12 V
1) która jest większa
2) w zależności od napięcia zasilania

Pliki do pobrania

Instrukcja obsł. Optris CSlaser

Instrukcja obsługi - pirometry stacjonarne Optris CSlaser [EN]

Pliki do pobrania (1.64M)
Karta kat. Optris CSlaser G5HF

Karta katalogowa - pirometr Optris CSlaser G5HF [EN]

Pliki do pobrania (1.07M)

Akcesoria mechaniczne

      

Interfejsy i certyfikaty

 

Przewody i złącza

         

Powiązane produkty z Optris OPTCSLG5HFSF

Numer kat.: OPTCTG5 

Pirometr stacjonarny do szkła Optris CT G5 został wyposażony w specjalny filtr pasmowy oraz detektor podczerwieni, działający w paśmie 5.0 µm, który pozwala na bezdotykowy i dokładny pomiar temperatury szkła, bez niekorzystnego wpływu zjawiska odbicia. Pirometr CT G5 jest dostępny w dwóch wersjach: CT G5L (zakres do 1200°C) i CT G5H (zakres do 1650°C). Pirometr do szkła CT G5 znajduje zastosowanie w procesie produkcji butelek, słoików, szyb i luster, pojemników a także w procesie laminowania szkła bezpiecznego, harowania szkła i procesie float.

Zastosowanie: do szkła
Zakres pomiarowy: 100°C ... 1200°C (G5L)
250°C ... 1650°C (G5H)
Zakres spektralny: 5.0 µm
Dokładność: ±1% lub ±2°C
Czas reakcji: 80 ms (G5H) / 120 ms (G5L)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus