Pirometr stacjonarny Optris CT P7 - widok głowicy

Pirometry stacjonarne do cienkich folii z PET, PU, PTFE lub PA Optris CT P7

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTP710
Optris
Pirometry stacjonarne do cienkich folii z PET, PU, PTFE lub PA Optris CT P7 - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do tworzyw PET, PU, PTFE lub PA
Zakres pomiarowy: 0°C ... 710°C
Zakres spektralny: 7.9 µm
Dokładność: ±1% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 150 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Widok kompletnego pirometru Optris CT P7 - głowicy pirometrycznej połączonej z elektronikąWidok kompletnego pirometru Optris CT P7 - elektroniki oraz głowicy wyposażonej w masywną obudowę

Pirometry stacjonarne z serii CT P7 zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowań związanych z pomiarem temperatury cienkich folii z tworzyw takich, jak: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester) a także do wyznaczania temperatury szklanych powierzchni.

Cechą szczególną urządzeń z serii P7 jest specjalnie dobrany zakres spektralny (przedział długości fali promieniowania podczerwonego) w którym dokonywany jest pomiar temperatury. W przypadku pirometrów CT P7 wynosi on dokładnie 7,9 µm i pozwala na przeprowadzenie miarodajnych pomiarów temperatury wskazanych wyżej tworzyw sztucznych oraz szkła, ze znacznym ograniczeniem niekorzystnych zjawisk, jakimi są: zmieniająca się lub błędnie dobrana emisyjność obiektu oraz transmisyjność (przepuszczalność) i reflektancja (odbijanie promieniowania).

Pirometry do cienkich folii z PET, PU, PTFE lub PA Optris CT P7 - konstrukcja

Pirometry do tworzyw CT P7 charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, która różni je w istotny sposób od podstawowej serii jednoczęściowych pirometrów Optris CSmicro, pod względem zarówno wymiarów jak również oferowanych funkcjonalności.

Pirometry z serii CT P7 składają się z:

 • głowicy pirometrycznej, która łączy się z elektroniką pirometru za pomocą standardowego, 3 metrowego przewodu wysokotemperaturowego, który podczas składania zamówienia może być wymieniony na wersję 8- lub 15-metrową
 • „skrzynki” z elektroniką, wyposażoną w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD, która steruje pracą głowicy pirometrycznej oraz daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości istotnych parametrów pracy urządzenia, wszystko z pominięciem komputera PC
Wymiary masywnej obudowy pirometru CT G5Wymiary masywnej obudowy, preinstalowanej na głowicy pirometru CT P7
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB

Optyka

Pirometry CT P7 są standardowo wyposażone w soczewkę SF (standard focus) i nie ma na tę chwilę możliwości zamówienia urządzenia w wariancie z soczewką skupiającą CF (close focus) lub zastosowania zewnętrznego akcesorium tego typu, nakręcanego bezpośrednio na głowicę pirometryczną.

Soczewka standardowa SF charakteryzuje się zmianą średnicy obszaru pomiarowego, proporcjonalną do odległości głowicy pirometrycznej od obiektu. Dla przykładu, w przypadku pirometru z serii P7, średnica plamki pomiarowej bezpośrednio przy soczewce wynosi 6.5 mm, w odległości 50 cm od obiektu będzie to już 35 mm, a dla jednego metra, średnica plamki wyniesie dokładnie 76,5 mm.

"Korzystając z naszego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej

możesz w łatwy sposób sprawdzić wielkość plamki pomiarowej przy określonej odległości instalacji głowicy od obiektu, dla każdej możliwej kombinacji pirometru i soczewki.

Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Głowica pirometryczna i elektronika

Pirometry do tworzyw CT P7 są wyposażone w głowicę pirometryczną, która może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze do 75°C.

Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, którego nie powinno się przedłużać z uwagi na zachowanie odpowiednich dokładności pomiarów.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Głowica pirometryczna posiada w standardzie przewód o długości 3 metrów, który może być zamówiony w wariancie 8- lub 15-metrowym.

Elektronika pirometrów CT P7jest wyposażona w czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD oraz klawiaturę funkcyjną, która daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości podstawowych parametrów pracy pirometru.

Z poziomu elektroniki, użytkownik ma do dyspozycji następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Użytkownik może w prosty sposób przeprowadzić konfigurację skalowania wyjść analogowych – zarówno za pośrednictwem klawiatury funkcyjnej jak również z poziomu komputera (z wykorzystaniem opcjonalnego interfejsu). Skalowanie wyjść analogowych polega na przypisaniu dolnego i górnego zakresu pomiarowego do odpowiednich (dolnych i górnych) poziomów wyjścia analogowego (np. 0V = 0°C, 10V = 100°C).

Widok wnętrza elektroniki pirometrów CT LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CT
Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP

Alarmy

Każdy pirometr stacjonarny z tej serii, daje możliwość zdefiniowania dolnych i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których następuje zmiana stanu logicznego wbudowanego wyjścia alarmowego i/lub opcjonalnego modułu wyjść przekaźnikowych.

Dodatkowo, w przypadku wykrycia jakiegokolwiek zdarzenia alarmowego, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD, co znacznie ułatwia weryfikację poprawności aktualnie mierzonych temperatury z dużych odległości (z których nie da się odczytać wskazań widocznych na wyświetlaczu).

Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego
Skalowanie wyjścia analogowego z poziomu oprogramowaniaZdj.: Skalowanie wyjścia analogowego z wykorzystaniem oprogramowania Compact Connect

Moduły komunikacji cyfrowej

Jeżeli oprócz wyjść analogowych i alarmowych, pirometr powinien również dawać możliwość komunikacji z wykorzystaniem techniki cyfrowej, możesz w łatwy sposób rozszerzyć jego funkcjonalności z wykorzystaniem oferowanych przez nas modułów wyjść cyfrowych.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

W danej chwili, elektronika może obsłużyć wyłącznie jeden moduł cyfrowy – mogą być one jednak stosowane zamiennie (możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Akcesoria

Do pirometrów stacjonarnych z serii CT P7 oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

 • uchwyty i flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymienione w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych z masywną obudowąRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT P7

Alternatywne rozwiązania

Pirometry stacjonarne CT P7 charakteryzują się zdolnością do wykonywania pomiarów temperatury w bardzo wąskim paśmie promieniowania podczerwonego (7,9 µm). W związku z ich wyspecjalizowanym zastosowaniem, w naszej ofercie można spotkać tylko kilka urządzeń o podobnym obszarze zastosowań.

Bezpośrednim odpowiednikiem pirometru w wariancie CT P7 jest urządzenie o oznaczeniu CTlaser P7, które posiada specjalną głowicę z opatentowanym, dwupunktowym celownikiem laserowym (dokładnie wskazującym miejsce i obszar wykonywania pomiarów).

Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego do pomiaru temperatury tworzyw takich, jak: poliamid, celofan, polietylen czy akryl, jedynym rozwiązaniem z naszej oferty będzie pirometr do tworzyw o symbolu CT P3.

Jeżeli poszukujesz urządzenia stricte do zastosowań związanych z pomiarem temperatury szkła na każdym z etapów jego obróbki, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednego z urządzeń z serii G5:

 • CT G5 lub CTlaser G5, które charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, lub
 • CSlaser G5HF w formie jednoczęściowego pirometru ze zintegrowanym celownikiem laserowym i wyjściem prądowym 4-20mA

Zastosowanie pirometrów do tworzyw sztucznych CT P7

Zakres spektralny 7.9 µm (przedział promieniowania podczerwonego w którym następuje pomiar) został dobrany w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru temperatury cienkich folii z tworzyw sztucznych, które dla „standardowego” przedziału długości fali (8 - 14 µm) są częściowo przeźroczyste.

W związku z powyższym, pirometry z serii P7 nadają się perfekcyjne do wszelkich aplikacji związanych z przetwarzaniem i obróbką tworzyw sztucznych takich, jak: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester).

Dodatkowo, z uwagi na właściwości fizyczne szkła w podanym zakresie promieniowania podczerwonego, pirometry z serii P7 mogą być również wykorzystane do pomiarów temperatury w procesach związanych z obróbką np. szklanych opakowań (słoików, butelek), szyb samochodowych lub paneli fotowoltaicznych.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTP710Pirometr stacjonarny Optris CT P710
+przewód:
-Przewód standardowy 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
OPTP710CB8Pirometr stacjonarny Optris CT P710, przewód 8m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)0°C ... 710°C
Zakres spektralny (90% energii)7.9 µm
Rozdzielczość optyczna10:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1.5°C 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 2)
Czułość termiczna (NETD)0.5 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:150 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna z obudową masywną 200 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) temperatura obiektu ≥ 25°C
2) która jest większa

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CT P7

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CT P7 [EN]

Pliki do pobrania (960.63k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

 

Akcesoria mechaniczne

       

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Powiązane produkty z Optris OPTCTP710