Pirometr stacjonarny do pomiaru temperatury szkła Optris CT G5

Pirometr stacjonarny do pomiaru temperatury szkła Optris CT G5

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTG5L10
Optris
Pirometr stacjonarny do pomiaru temperatury szkła Optris CT G5 - najważniejsze informacje:

Pirometr stacjonarny do szkła Optris CT G5 został wyposażony w specjalny filtr pasmowy oraz detektor podczerwieni, działający w paśmie 5.0 µm, który pozwala na bezdotykowy i dokładny pomiar temperatury szkła, bez niekorzystnego wpływu zjawiska odbicia. Pirometr CT G5 jest dostępny w dwóch wersjach: CT G5L (zakres do 1200°C) i CT G5H (zakres do 1650°C). Pirometr do szkła CT G5 znajduje zastosowanie w procesie produkcji butelek, słoików, szyb i luster, pojemników a także w procesie laminowania szkła bezpiecznego, harowania szkła i procesie float.

Zastosowanie: do szkła
Zakres pomiarowy: 100°C ... 1200°C (G5L)
250°C ... 1650°C (G5H)
Zakres spektralny: 5.0 µm
Dokładność: ±1% lub ±2°C
Czas reakcji: 80 ms (G5H) / 120 ms (G5L)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Widok kompletnego pirometru Optris CT G5 - głowicy pirometrycznej połączonej z elektronikąWidok kompletnego pirometru Optris CT G5 - elektroniki oraz głowicy wyposażonej w masywną obudowę

Pirometry stacjonarne do szkła Optris CT G5, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania pomiarów temperatury w procesie wytwarzania i przetwórstwa szkła pod każdą postacią. Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w wąskim paśmie promieniowania podczerwonego (5.0 µm), dla którego szkło stanowi warstwę nieprzeźroczystą (nieprzepuszczalną dla fali o tej długości). Dzięki temu, urządzenie pozwala na dokonanie miarodajnych pomiarów temperatury podczas procesu typu float, w trakcie laminowania szkła, przy produkcji szklanych butelek, kubków i innych naczyń, a także podczas wytwarzania szyb samochodowych czy też przy produkcji paneli fotowoltaicznych.

Pirometry do szkła Optris CT G5 - dostępne opcje

Urządzenia z tej serii dostępne są w dwóch wariantach wykonania, które różnią się zasadniczo zakresem pomiarowym, rozdzielczością optyczną oraz czasem reakcji:

 • G5L (L = low) – zakres od 100°C do 1200°C, rozdzielczość optyczna 10:1, czas reakcji: 80 ms
 • G5H (H = high) – zakres od 250°C do 1650°C, rozdzielczość optyczna 20:1, czas reakcji 120 ms

Pozostałe parametry pomiarowe, optyczne i mechaniczne, pozostają bez zmian dla obydwu powyższych modeli pirometrów.

Wymiary masywnej obudowy pirometru CT G5Wymiary masywnej obudowy, preinstalowanej na głowicy pirometru CT G5
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB

Konstrukcja

Urządzenia z tej serii są standardowo wyposażone w soczewkę SF (standard focus) i nie ma na tę chwilę możliwości zamówienia urządzenia w wariancie z soczewką skupiającą CF (close focus) lub zastosowania zewnętrznego akcesorium tego typu, nakręcanego bezpośrednio na głowicę pirometryczną.

Soczewka standardowa SF charakteryzuje się zmianą średnicy obszaru pomiarowego, proporcjonalną do odległości głowicy pirometrycznej od obiektu. Dla przykładu, w przypadku pirometru z serii G5L, średnica plamki pomiarowej bezpośrednio przy soczewce wynosi 6.5 mm, w odległości 50 cm od obiektu będzie to już 51,6 mm, a dla jednego metra, średnica plamki wyniesie dokładnie 110mm.

Przed ustaleniem miejsca instalacji pirometru, a przede wszystkim odległości głowicy pirometrycznej od powierzchni mierzonej, warto skorzystać z naszego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej, który pozwoli Ci na sprawdzenie powyższego parametru dla dowolnego modelu urządzenia:

Kalkulator plamki pomiarowej
Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Głowica i elektronika pirometru

Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, którego nie powinno się przedłużać z uwagi na zachowanie odpowiednich dokładności pomiarów.

Przewód głowicy pirometrycznej dostępny jest w kilku wariantach długości – standardowo dostarczamy urządzenia z kablem o długości 3 metrów, z możliwością zamówienia opcji 8- lub 15- metrowej. Z uwagi na duży wpływ długości przewodu, jego jakości oraz sposobu łączenia z urządzeniem, nie zalecamy jego przedłużania we własnym zakresie, gdyż prawdopodobnie wpłynie to niekorzystnie na stabilność oraz dokładność uzyskanych wyników pomiarowych.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Urządzenia z serii CT G5 charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, która różni je w istotny sposób od podstawowej serii jednoczęściowych pirometrów Optris CSmicro, pod względem zarówno wymiarów jak również oferowanych funkcjonalności.

Elektronika pirometrów CT G5 jest wyposażona w czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD oraz klawiaturę funkcyjną, która daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości podstawowych parametrów pracy pirometru.

Widok wnętrza elektroniki pirometrów CT LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CT LT
Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Z poziomu elektroniki, użytkownik ma do dyspozycji następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: temperatura głowicy w funkcji wyjścia napięciowego (0-5/10V), wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz pojedyncze, programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Każdy pirometr stacjonarny z tej serii, daje możliwość zdefiniowania dolnych i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których następuje zmiana stanu logicznego wbudowanego wyjścia alarmowego i/lub opcjonalnego modułu wyjść przekaźnikowych.

Dodatkowo, w przypadku wykrycia jakiegokolwiek zdarzenia alarmowego, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD, co znacznie ułatwia weryfikację poprawności aktualnie mierzonych temperatury z dużych odległości (z których nie da się odczytać wskazań widocznych na wyświetlaczu).

Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego
Skalowanie wyjścia analogowego z poziomu oprogramowaniaZdj.: Skalowanie wyjścia analogowego z wykorzystaniem oprogramowania Compact Connect

Jeżeli oprócz wyjść analogowych i alarmowych, pirometr powinien również dawać możliwość komunikacji z wykorzystaniem techniki cyfrowej, możesz w łatwy sposób rozszerzyć jego funkcjonalności z wykorzystaniem oferowanych przez nas modułów wyjść cyfrowych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

lub moduł dwóch optycznie izolowanych wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A.
Każdy pirometr może obsłużyć w danej chwili tylko jeden moduł cyfrowy – można je jednak bez przeszkód stosować zamiennie (np.: możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Niewątpliwą zaletą jest możliwość jednoczesnej i niezależnej pracy obydwu kanałów wyjść analogowych oraz modułu komunikacji cyfrowej – pozwala to na jednoczesne przekazywanie danych do np. sterownika PLC i akwizycję danych np. na tablecie, w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect lub za pomocą własnej, napisanej przez siebie aplikacji.

Wskaźnik laserowy

Głowica pirometryczna urządzeń z serii Compact nie posiada wbudowanego wskaźnika laserowego, może być jednak w niego doposażona z wykorzystaniem następujących akcesoriów opcjonalnych:

 • wskaźnika ACCTOEMLST, zasilanego z elektroniki pirometru, dostępnego w dwóch wariantach wykonania: z przewodem 3.5 m lub 8 metrowym (ACCTOEMLSTCB8)

lub

 • wskaźnika D08ACCTLST zasilanego przy pomocy 2 baterii AA

oraz uchwytu mocującego ACCTFB2, przeznaczonego do jednoczesnego montażu głowicy i lasera.

Wskaźnik laserowy ACCTOEMLSTRys.: wskaźnik laserowy ACCTOEMLST, zasilany z elektroniki pirometru CT
Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych z masywną obudowąRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT G5

Akcesoria - pirometry do szkła Optris CT G5

Do pirometrów stacjonarnych z serii CT G5 oferujemy szeroki wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

 • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Alternatywne rozwiązania

Pirometr stacjonarny CT G5 stanowi uzupełnienie naszej oferty o urządzenie dedykowane typowo do zastosowań związanych z szeroko pojętym przemysłem wytwarzania i przetwórstwa szkła.
W zasadzie powyższy model urządzenia posiada w naszej ofercie tylko dwie alternatywy w postaci pirometrów o oznaczeniu: CSlaser G5HF oraz CTlaser G5.

Urządzenia z serii CSlaser i CTlaser wyróżnia unikalna konstrukcja głowicy pirometrycznej, wyposażonej w dwupunktowy celownik laserowy, wskazujący dokładne miejsce i obszar wykonywania pomiaru.
Pirometr w wersji CTlaser G5 posiada analogiczne do CT G5 funkcjonalności komunikacyjne (odseparowaną elektronikę z możliwością wpięcia zewnętrznych modułów), natomiast urządzenie w wersji CSlaser G5HF dostarczane jest w wariancie 1-częściowym, z wyjściem analogowym w formie 2-przewodowego wyjścia prądowego 4-20mA.

W sytuacji, gdy koniecznie jest wykonanie pomiaru temperatury powierzchni szklanej w wąskim, dolnym zakresie temperatur (~ od temperatury otoczenia), dopuszcza się zastosowanie pirometru CT P7, który działa w zakresie widma promieniowania podczerwonego (7.9 µm) w którym szkło również jest nieprzeźroczyste, a niekorzystne zjawiska związane z emisyjnością, transmisyjnością są w istotny sposób zredukowane.

Aplikacje wykorzystujące pirometry do szkła Optris CT G5

Nietypowy, specjalnie dobrany zakres długości fali promieniowania podczerwonego (5.0 µm) na której urządzenie dokonuje pomiaru temperatury sprawia, że urządzenie jest dobrane idealnie do wszelkich zastosowań związanych z pomiarem temperatury szkła, pod praktycznie każdą postacią.

Dla wspomnianej wyżej długości fali świetlnej, powierzchnia szklana jest nieprzeźroczysta oraz do minimum zredukowane są wszelkie błędy pomiarowe, wynikające z nieodpowiednio dobranej emisyjności, transmisyjności obiektu oraz jego reflektancji.

Dzięki temu, pirometry z serii G5 znajdują zastosowanie w kontroli procesu typu float, podczas laminowania i hartowania szkła, w wytwórstwie szklanych opakowań, szyb samochodowych i okiennych a także w fotowoltaice, przy produkcji tafli szkła na panele solarne.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTG5L10Pirometr stacjonarny Optris CT G5L10
CTG5H20Pirometr stacjonarny Optris CT G5H20
+przewód:
-Przewód standardowy 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
OPTCTG5L10CB15Pirometr stacjonarny Optris CTG5L10, przewód 15m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)100°C ... 1200°C (G5L)
250°C ... 1650°C (G5H)
Zakres spektralny (90% energii)5.0 µm
Rozdzielczość optyczna10:1 (G5L)
20:1 (G5H)
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±2°C 1)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 1)
Czułość termiczna (NETD)0.1°C (G5L)
0.2°C (G5H)
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:80 ms (G5H)
120 ms (G5L)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna 40 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowekanał 1: 0 / 4-20 mA, 0-5 / 10 V, termopara typ J, K
kanał 2: temperatura głowicy pirometrycznej (-20°C … 85°C jako 0-5 V lub 0-10 V), wyjście alarmowe
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) która jest większa

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CT G5

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CT G5 [EN]

Pliki do pobrania (163.48k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

 

Akcesoria mechaniczne

                

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Powiązane produkty z Optris OPTCTG5L10

Numer kat.: OPTCTLG5 
Zastosowanie: do szkła
Zakres pomiarowy: 100°C ... 1200°C (G5L)
250°C ... 1650°C (G5H)
200°C ... 1650°C (G5HF)
Zakres spektralny: 5.0 µm
Dokładność: ±1% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 10 ms (G5HF) / 80 ms (G5H) / 120 ms (G5L)
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus