Pirometr stacjonarny do cienkich tworzyw sztucznych i szkła Optris CTlaser P7

Pirometr stacjonarny do cienkich tworzyw sztucznych i szkła Optris CTlaser P7

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTLP7SF
Optris
Pirometr stacjonarny do cienkich tworzyw sztucznych i szkła Optris CTlaser P7 - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do tworzyw sztucznych
Zakres pomiarowy: 0°C ... 710°C
Zakres spektralny: 7.9 µm
Dokładność: ±1% lub ±1.5°C
Czas reakcji: 150 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometry stacjonarne do tworzyw sztucznych Optris CTlaser P7 zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wykonywaniu pomiarów cienkich folii z tworzyw takich, jak: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester) a także do wyznaczania temperatury szklanych powierzchni.

Cechą szczególną urządzeń z serii P7 jest specjalnie dobrany zakres spektralny (przedział długości fali promieniowania podczerwonego) w którym dokonywany jest pomiar temperatury. W przypadku pirometrów CTlaser P7 wynosi on dokładnie 7,9 µm i pozwala na przeprowadzenie miarodajnych pomiarów temperatury wskazanych wyżej tworzyw sztucznych oraz szkła, ze znacznym ograniczeniem niekorzystnych zjawisk, jakimi są: zmieniająca się lub błędnie dobrana emisyjność obiektu oraz transmisyjność (przepuszczalność) i reflektancja (odbijanie promieniowania).

Pirometr stacjonary Optris CTlaserPirometr stacjonary Optris CTlaser
Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance

Warianty wykonania

Pirometr stacjonarny do tworzyw i szkła CTlaser P7, biorąc pod uwagę parametry takie, jak: zakres pomiarowy, zakres spektralny, czas reakcji czy rozdzielczość optyczna, oferujemy w zasadzie w jednym wariancie wykonania:

  • CTlaser P7: 0 … 710°C /7.9 µm / 150 ms / 45:1

Konstrukcja - pirometr stacjonarny do cienkich tworzyw sztucznych i szkła

Urządzenia z serii CT (CT, CTlaser, CTratio) charakteryzują się dwuczęściową, modułową konstrukcją, na którą składa się:

  • głowica pirometryczna ze zintegrowaną soczewką, z której wyprowadzony jest przewód połączeniowy o długości od 3 do 15 metrów – długość i typ do wyboru podczas składania zamówienia
  • odseparowanej elektroniki, wyposażonej w wyświetlacz i klawiaturę funkcyjną (umożliwiającą konfigurację podstawowych parametrów pracy urządzenia) a także szereg wbudowanych wyjść analogowych i opcjonalne wyjścia cyfrowe
Widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaserRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaser
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High Performance

Optyka

Cechą charakterystyczną pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser jest wspomniana dwuczęściowa konstrukcja oraz odseparowana elektronika, która w istotny sposób odróżnia je od urządzeń z serii CSlaser (oferowanych w formie jednoelementowej głowicy, z ograniczoną liczbą dostępnych wyjść).

Odseparowana elektronika sterująca w znaczący sposób podnosi komfort pracy z urządzeniem oraz istotnie rozszerza jego funkcjonalności o możliwość zastosowania opcjonalnych wyjść cyfrowych do komunikacji np. ze sterownikami PLC.

Głowica pirometryczna pirometru CTlaser P7 charakteryzuje się rozdzielczością optyczną na poziomie 45:1 i może być oferowana w 5 różnych wariantach, w zależności od zastosowanej soczewki. W zależności od wyboru konkretnego rozwiązania, pirometr może być wykorzystany do pomiaru obiektów o średnicy nawet 1,6 mm!

W przypadku pirometrów do tworzyw CTlaser P7 mamy do czynienia z dwoma typami optyk:

  • standardowo instalowaną soczewką SF (standard focus)
  • czterema typami soczewek skupiających CF (close focus) o różnej ogniskowej

Rodzaj odpowiedniej optyki należy wskazać podczas składania zamówienia.

Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z lewej

Detektor

Pirometr stacjonarny Optris CTlaser P7 dokonuje pomiaru temperatury w oparciu o zintegrowany detektor, działający w zakresie promieniowania podczerwonego dla fali świetlnej o długości 7,9 µm.

Taka konfiguracja pozwala na przeprowadzenie miarodajnych pomiarów temperatury cienkich folii (nawet poniżej 25 µm) z tworzyw takich, jak PET, PU, PTFE, PA oraz CTA. W przypadku najczęściej stosowanego zakresu spektralnego 8-14µm, powyższe tworzywa są częściowo przeźroczyste dla promieniowania podczerwonego, w związku z czym pomiar temperatury wykonany za pomocą „typowego” pirometru może być obarczony zbyt dużym błędem.

Odpowiednia konfiguracja pirometru CTlaser P7 pozwala na wykonanie miarodajnych pomiarów temperatury przy jednoczesnym, istotnym zredukowaniu błędu jakim transmisyjność powierzchni tego typu tworzyw.

Dodatkowo, z uwagi na właściwości fizyczne szkła przy długości fali świetlnej 7,9 µm, urządzenia te mogą być z powodzeniem stosowane przy pomiarach temperatury w procesie produkcji i obróbki szklanych powierzchni (opakowań, szyb itp.).

Dwupunktowy celownik laserowyZdj.: widok głowicy z dwupunktowym celownikiem laserowym
Płaszcz chłodzony cieczą ACCTLWZdj.: Płaszcz chłodzony obiegiem wodnym ACCTLW pomaga w skuteczny sposób poszerzyć zakres temperatur pracy pirometrów CTlaser

Głowica pirometryczna

Jedną z podstawowych funkcjonalności urządzeń wchodzących w skład pirometrów stacjonarnych z serii High Performance (pirometrów CSlaser i CTlaser) jest opatentowana konstrukcja głowicy pirometrycznej, która została wyposażona w dwupunktowy celownik laserowy, precyzyjnie wyznaczający miejsce a także wielkość obszaru pomiarowego.

Rozwiązanie tego typu pozwala na łatwe pozycjonowanie głowicy względem powierzchni mierzonej oraz stałą kontrolę wielkości plamki pomiarowej a także weryfikację, czy pomiar dokonywany jest dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy.

Celownik laserowy wbudowany w głowicę pirometryczną został wykonany w taki sposób, że dwa punkty lasera, wyznaczające przeciwległe krańce obszaru (okręgu pomiarowego), zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz z przybliżaniem / oddalaniem głowicy pirometrycznej od obiektu mierzonego. Plamka pomiarowa, generowana przez wskaźniki laserowe, wskazuje zatem dokładny obszar badań temperatury, niwelując tym samym ewentualne błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru tzw. temperatury tła (obiektów o innej temperaturze, których docelowo nie chcieliśmy badać).

Odłączalna głowica pirometryczna o średnicy M48, została wykonana ze stali nierdzewnej i może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturach dochodzących do nawet +85°C.

Konstrukcja pirometru pozwala na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji pirometru z procesem. Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy do którego podpina się przewód łączący głowicę z elektroniką pirometru.

Jeżeli warunki pracy pirometru wymagają zastosowania dodatkowej ochrony, możemy zaproponować rozwiązania bazujące na specjalnie dobranych akcesoriach chłodzących: płaszczach i kołnierzach, które mogą być podłączone np. do obiegu wody lodowej i tym samym pozwolić na zastosowanie naszych urządzeń w Twojej aplikacji.

Głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą przewodu, który może być wyprowadzony z głowicy na dwa sposoby:

  • poprzez przepust kablowy, zainstalowany w dolnej części głowicy (prostopadle do jej długości)
  • w formie 7-pinowego złącza M8, wyprowadzonego na tylnej pokrywie głowicy – opcja

Standardowo dostarczamy pirometry w wykonaniu z przepustem.

Tylna część głowicy pirometrycznej CTlaserTylna część głowicy pirometrycznej CTlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Zastosowanie wersji ze złączem 7-pinowym jest polecane lub wymagane w sytuacji, gdy:

  • urządzenie będzie okresowo odłączane od elektroniki (np. będzie zmieniane jego położenie) i uciążliwe byłoby każdorazowe odkręcanie pokrywy i odpinanie przewodów od terminala
  • pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)

Pirometr w obydwu wariantach wykonania głowic można zamawiać w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech długościach do wyboru: 3 m, 8 m lub 15 m.

Dodatkowo, każdy przewód może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:

  • przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
  • przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
  • przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)

Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce „Akcesoria dodatkowe”.

Soczewka

Każdy pirometr CTlaser jest dostarczany w zestawie z jedną, dowolnie wybraną, preinstalowaną soczewką (do wyboru podczas składania zamówienia). W przypadku urządzenia w wersji P7 do wyboru dostępnych jest 5 różnych wariantów wykonania, pozwalających na wykonywanie pomiarów temperatury bardzo małych obiektów (nawet 1,6 mm) z różnych odległości.

Standardowo, pirometr dostarczany jest w zestawie z optyką SF (standard focus), dla której średnica obszaru pomiarowego rośnie lub maleje wprost proporcjonalnie do odległości z jaką pirometr oddala się lub zbliża od / do obiektu mierzonego.

Alternatywą dla soczewek o standardowym, „stożkowym” sposobie zwiększania średnicy plamki pomiarowej, są soczewki skupiające CF (close focus), w przypadku których charakterystyka zmian średnicy plamki pomiarowej w zależności od odległości głowicy od obiektu przyjmuje kształt klepsydry (skupienie następuje w jednym, konkretnym punkcie).

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od powierzchni mierzonej (dla każdego z dostępnych wariantów pirometrów i soczewek) możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Elektronika pirometru stacjonarnego Optris CTlaser została wyposażona w następujące, w pełni programowalne wyjścia analogowe:

  • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
  • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

  • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
  • kompensacji temperatury otoczenia
  • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego progu alarmowego

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Moduły cyfrowej transmisji danych

Niezależnie od dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów stacjonarnych CTlaser mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

  • USB
  • RS232
  • RS422/485 (z adapterem USB)
  • Ethernet
  • Profibus DP
  • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

W danej chwili, elektronika może obsłużyć wyłącznie jeden moduł cyfrowy – mogą być one jednak stosowane zamiennie (możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CTlaser mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP
Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CTlaser

Akcesoria

Do pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

  • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
  • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
  • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
  • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Podobne pirometry stacjonarne

Pirometr stacjonarny Optris CTlaser P7 stanowi w naszej ofercie najbardziej rozbudowany wariant urządzenia, dedykowanego do pomiaru temperatury folii z cienkich tworzyw sztucznych takich, jak: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester) a także do wyznaczania temperatury szklanych powierzchni.

Bezpośrednim odpowiednikiem powyższego modelu pirometru, który posiada zminiaturyzowaną głowicę pirometryczną bez celownika laserowego, jest pirometr stacjonarny CT P7.

Urządzeniem o podobnych funkcjonalnościach co CT P7, lecz dedykowanym do nieco innych tworzyw sztucznych, jest pirometr w wersji CT P3, który nadaje się idealnie do pomiaru temperatury cienkich folii wykonanych z PE (polietylenu), (polipropylenu) lub PS (polistyrenu).

Jeżeli poszukujesz urządzenia stricte do zastosowań związanych z pomiarem temperatury szkła na każdym z etapów jego obróbki, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednego z urządzeń z serii G5:

  • CT G5 lub CTlaser G5, które charakteryzują się dwuczęściową konstrukcją, lub
  • CSlaser G5HF w formie jednoczęściowego pirometru ze zintegrowanym celownikiem laserowym i wyjściem prądowym 4-20mA.

Aplikacje wykorzystujące pirometry stacjonarne do cienkich tworzyw sztucznych i szkła Optris CTlaser P7

Zakres spektralny 7.9 µm (przedział promieniowania podczerwonego w którym następuje pomiar) został dobrany w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru temperatury cienkich folii z tworzyw sztucznych, które dla „standardowego” przedziału długości fali (8 - 14 µm) są częściowo przeźroczyste.

W związku z powyższym, pirometry z serii P7 nadają się perfekcyjne do wszelkich aplikacji związanych z przetwarzaniem i obróbką tworzyw sztucznych takich, jak: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester).

Dodatkowo, z uwagi na właściwości fizyczne szkła w podanym zakresie promieniowania podczerwonego, pirometry z serii P7 mogą być również wykorzystane do pomiarów temperatury w procesach związanych z obróbką np. szklanych opakowań (słoików, butelek), szyb samochodowych lub paneli fotowoltaicznych.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTLP7Pirometr stacjonarny Optris CTlaser P7
+soczewka:
SFSoczewka SF: 27mm @ 1200mm
CF1Soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm
CF2Soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm
CF3Soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm
CF4Soczewka CF4: 10mm @ 450mm
+przewód:
CB3HPrzewód 3m, odporny na wysokie temperatury
CB3FPrzewód 3m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB8Przewód 8m
CB8HPrzewód 8m, odporny na wysokie temperatury
CB8FPrzewód 8m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB15Przewód 15m
CB15HPrzewód 15m, odporny na wysokie temperatury
CB15FPrzewód 15m, do stosowania w przenośnikach kablowych
+złącze:
-Standardowy terminal połączeniowy
CWersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCTLP7CF3CB15FCPirometr stacjonarny Optris CTlaser P7, soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm, przewód 15m, do stosowania w przenośnikach kablowych, wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)0°C ... 710°C
Zakres spektralny (90% energii)7.9 µm
Rozdzielczość optyczna45:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% lub ±1.5°C 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 2)
Czułość termiczna (NETD)0.5 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:150 ms 3)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna: 600 g
elektronika: 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Długość przewodu3 m (standard), 8 m, 15 m
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 160 mA
Wskaźnik laserowy1mW, uruchamiany z poziomu elektroniki
1) Ɛ = 1, czas odpowiedzi 1 s
2) która jest większa
3) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CTlaser P7

Karta katalogowa - pirometr Optris CTlaser P7 [EN]

Pliki do pobrania (532.93k)
Instrukcja obsł. Optris CTlaser

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CTlaser [EN]

Pliki do pobrania (2.62M)

Akcesoria mechaniczne

      

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
      

Przewody i złącza

         

Powiązane produkty z Optris OPTCTLP7SF