Pirometry stacjonarne do cienkich folii z PE, PP lub PS Optris CT P3 - widok głowicy

Pirometry stacjonarne do cienkich folii z PE, PP lub PS Optris CT P3

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTP315
Optris
Pirometry stacjonarne do cienkich folii z PE, PP lub PS Optris CT P3 - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do tworzyw PE, PP lub PS
Zakres pomiarowy: 50°C ... 400°C
Zakres spektralny: 3.43 µm
Dokładność: ±3°C lub ±1%
Czas reakcji: 100 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Widok kompletnego pirometru Optris CT P3 - głowicy pirometrycznej połączonej z elektronikąWidok kompletnego pirometru Optris CT P3 - elektroniki oraz głowicy wyposażonej w masywną obudowę

Przemysłowe pirometry stacjonarne Optris CT P3, uwagi na niestandardowy zakres długości promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury (3,43 µm), są szczególnie polecane do zastosowań związanych z pomiarem cienkich folii wykonanych z tworzyw sztucznych takich, jak: PE (polietylen), PP (polipropylen) lub PS (polistyren) a także z celofanu, akrylu i poliwęglanu.

Funkcjonalnością wyróżniającą pirometry CT P3 na tle innych rozwiązań jest specjalnie dobrany zakres spektralny (przedział długości fali promieniowania podczerwonego) w którym dokonywany jest pomiar temperatury. W przypadku pirometrów CT P3 wynosi on dokładnie 3,43 µm i pozwala na przeprowadzenie miarodajnych pomiarów temperatury wskazanych wyżej tworzyw sztucznych, ze znacznym ograniczeniem niekorzystnych zjawisk, jakimi są: zmieniająca się lub błędnie dobrana emisyjność obiektu oraz transmisyjność (przepuszczalność) i reflektancja (odbijanie promieniowania).

Pirometry do cienkich folii z PE, PP lub PS Optris CT P3 - konstrukcja

Jak każdy pirometr z serii Optris CT, urządzenia CT P3 składają się z dwóch elementów:

  • głowicy pirometrycznej, wyposażonej w standardzie w zintegrowaną soczewkę SF (standard focus)
  • odseparowanej elektroniki, wyposażonej w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD, która steruje pracą głowicy pirometrycznej oraz daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości istotnych parametrów pracy urządzenia, z pominięciem komputera PC
Wymiary masywnej obudowy pirometru CT G5Wymiary masywnej obudowy, preinstalowanej na głowicy pirometru CT P3
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB

Urządzenia z tej serii są standardowo wyposażone w soczewkę SF (standard focus) i nie ma na tę chwilę możliwości zamówienia urządzenia w wariancie z soczewką skupiającą CF (close focus) lub zastosowania zewnętrznego akcesorium tego typu, nakręcanego bezpośrednio na głowicę pirometryczną.

Soczewka standardowa SF charakteryzuje się zmianą średnicy obszaru pomiarowego, proporcjonalną do odległości głowicy pirometrycznej od obiektu. Dla przykładu, w przypadku pirometru z serii P3, średnica plamki pomiarowej bezpośrednio przy soczewce wynosi 6.5 mm, w odległości 50 cm od obiektu będzie to już 35 mm, a dla jednego metra, średnica plamki wyniesie dokładnie 76,5 mm.

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od obiektu dla każdej kombinacji pirometr + soczewka, możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej
Skrzynka elektroniki pirometru CT - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CT - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CT - widok z lewej

Głowica pirometryczna i elektronika

Pirometry do tworzyw CT P3 są wyposażone w głowicę pirometryczną, która może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze do 75°C.

Każda głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą 4-żyłowego przewodu, którego nie powinno się przedłużać z uwagi na zachowanie odpowiednich dokładności pomiarów.

W przypadku uszkodzenia głowicy pirometrycznej lub skrzynki z elektroniką, możesz wymienić uszkodzone elementy pirometru na nowe. Wymiana głowicy pirometrycznej wiąże się z wprowadzeniem do pamięci pirometru jej 16 znakowego kodu kalibracyjnego, który posiada zakodowane dane na temat typu głowicy oraz jej parametrów pomiarowych.

Głowica pirometryczna posiada w standardzie przewód o długości 3 metrów, który może być zamówiony w wariancie 8- lub 15-metrowym.

Drugim z kolei elementem, charakterystycznym dla dwuczęściowej konstrukcji pirometrów CT z serii Compact, jest odseparowany moduł elektroniki, wyposażony w następujące (w pełni konfigurowalne) wyjścia analogowe:

  • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
  • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

  • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
  • kompensacji temperatury otoczenia
  • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Elektronika pirometrów CT P3 jest wyposażona w czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD oraz klawiaturę funkcyjną, która daje możliwość przeprowadzenia konfiguracji większości podstawowych parametrów pracy pirometru.

Widok wnętrza elektroniki pirometrów CT LTRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CT
Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CT mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Z poziomu elektroniki, użytkownik ma do dyspozycji następujące, w pełni konfigurowalne wyjścia analogowe:

  • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
  • kanał 2: temperatura głowicy w funkcji wyjścia napięciowego (0-5/10V), wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz pojedyncze, programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

  • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
  • kompensacji temperatury otoczenia
  • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego produ alarmowego
Skalowanie wyjścia analogowego z poziomu oprogramowaniaZdj.: Skalowanie wyjścia analogowego z wykorzystaniem oprogramowania Compact Connect

Niezależnie od dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów stacjonarnych CT P3 mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

  • USB
  • RS232
  • RS422/485 (z adapterem USB)
  • Ethernet
  • Profibus DP
  • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

W danej chwili, elektronika może obsłużyć wyłącznie jeden moduł cyfrowy – mogą być one jednak stosowane zamiennie (możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Akcesoria - pirometry do cienkich folii z PE, PP lub PS Optris CT P3

Do pirometrów stacjonarnych z serii CT 3M oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

  • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
  • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
  • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
  • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymienione w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Przykładowe akcesoria do pirometrów stacjonarnych z masywną obudowąRys.: zdjęcia przykładowych akcesoriów, kompatybilnych z pirometrami CT P3

Alternatywne rozwiązania

Pirometry stacjonarne do tworzyw z serii CT P3, z uwagi na bardzo nietypowy, specjalnie dobrany zakres długości promieniowania podczerwonego, nie mają w naszej ofercie żadnego odpowiednika, który byłby zdolny do przeprowadzenia miarodajnych pomiarów temperatury poliamidu, celofanu, polietylenu czy akrylu.

Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego do zastosowania przy pomiarze innych tworzyw sztucznych, tj.: PET (Politereftalan polietylenu), PU (poliuretan), PTFE (teflon), PA (poliamid) oraz CTA (kopoliester), możesz wykorzystać do tego celu dwa spośród oferowanych przez nas typów pirometrów:

  • CT P7, o budowie i funkcjonalnościach analogicznych do CT P3
  • CTlaser P7 z głowicą wyposażoną w dwupunktowy celownik laserowy, precyzyjne wyznaczający miejsce wykonywania pomiarów

Pirometr do tworzyw sztucznych CT P3 - zastosowanie

Specjalnie dobrane widmo promieniowania podczerwonego (3,43 µm) w oparciu o które dokonywany jest pomiar temperatury, pozwala na prowadzenie monitoringu w procesach związanych z przetwarzaniem i obróbką cienkich folii, wykonanych z tworzyw sztucznych takich, jak: polietylen (PE), polipropylen (PP), celofan, polistyren (PS), a także akryl i poliester (dla folii o grubości powyżej 10 µm).

Zakres spektralny urządzenia warunkuje możliwość wykonania dokładnych i powtarzalnych pomiarów temperatury powyższych tworzyw, co nie jest możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem tradycyjnych pirometrów.

Wynika to z faktu, iż dla zakresu 8 - 14 µm (w oparciu o który działają „tradycyjne” mierniki bezdotykowe), powyższe materiały mogą być częściowo przeźroczyste – w tej sytuacji urządzenia mierzą temperaturę samej folii oraz tego, co znajduje się za nią.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTP315Pirometr stacjonarny Optris CT P315
+przewód:
-Przewód standardowy 3m
CB8Przewód 8m
CB15Przewód 15m
przykład:
OPTP315CB8Pirometr stacjonarny Optris CT P315, przewód 8 m

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)50°C ... 400°C
Zakres spektralny (90% energii)3.43 µm
Rozdzielczość optyczna15:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±3°C lub ±1% 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)1.5°C
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:100 ms
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: 0°C ... 75°C
elektronika: 0°C ... 75°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna z obudową masywną 200 g
elektronika 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 100 mA
1) temperatura obiektu ≥ 25°C
2) która jest większa

Pliki do pobrania

Karta katalogowa Optris CT P3

Karta katalogowa - pirometr stacjonarny Optris CT P3 [EN]

Pliki do pobrania (960.63k)
Instrukcja obsługi Optris CT

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CT [EN]

Pliki do pobrania (2.37M)

Akcesoria optyczne

  

Akcesoria mechaniczne

             

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
      

Powiązane produkty z Optris OPTCTP315