Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury przez płomienie Optris CTlaser MT

Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury przez płomienie Optris CTlaser MT

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTLMTSF
Optris
Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury przez płomienie Optris CTlaser MT - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do pomiaru przez płomienie
Zakres pomiarowy: MT: 200°C ... 1450°C
MTH: 400°C ... 1650°C
Zakres spektralny: 3.9 µm
Dokładność: ±1%
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe
opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometr stacjonarny CTlaser MT został zaprojektowany specjalnie do wykonywania pomiarów temperatury przez płomienie. Przedział długości fali promieniowania podczerwonego, w którym urządzenie dokonuje pomiaru temperatury (3.9 µm), pozwala na skuteczne zniwelowanie wpływu produktów spalania (np. sadzy) i gazów unoszących się w płomieniu (CO, CO2), na dokładność uzyskanych wyników pomiarowych.

Pirometr może zmierzyć przez płomienie obiekty o temperaturze w zakresie od 200 do 1650°C. Urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w procesie kontroli elementów obrabianych wewnątrz pieców, przy pomiarach w reaktorach chemicznych a także np. podczas testowania okładzin ogniotrwałych.

Pirometr stacjonary Optris CTlaserPirometr stacjonarny Optris CTlaser
Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance

Dostępne opcje

Pirometry stacjonarne Optris CTlaser MT do pomiaru temperatury przez płomienie, biorąc pod uwagę parametry techniczne takie, jak przede wszystkim zakres mierzonych temperatur, dostępne są w dwóch wariantach wykonania:

 • CTlaser MT: 200 … 1450°C / 3,9 µm / 10 ms
 • CTlaser MTH: 400 … 1650°C / 3,9 µm / 10 ms

Pozostałe parametry techniczne takie, jak dokładność czy powtarzalność oraz specyfikacja elektryczna, są w zasadzie wspólne dla każdego z powyższych wariantów.

Konstrukcja

Pirometry stacjonarne z tej serii składają się zasadniczo z dwóch elementów:

 • głowicy pirometrycznej, która jest wyposażona w przewód połączeniowy o długości od 3 m (standard dla pirometrów z serii CTlaser) do 15 metrów – do wyboru podczas składania zamówienia
 • „skrzynki” z elektroniką, wyposażoną w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD
Widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaserRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaser
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High Performance

Optyka

Główną cechą charakterystyczną pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser, odróżniającą je w istotny sposób od urządzeń z serii CSlaser (które również należą do serii pirometrów High Performance), jest dwuczęściowa konstrukcja oraz wspomniana, odseparowana elektronika, która znacznie rozszerza możliwości urządzenia w zakresie dostępnych sygnałów analogowych i cyfrowej transmisji danych a także umożliwia przeprowadzenie doraźnej konfiguracji podstawowych parametrów pracy.

Głowica pirometryczna pirometru CTlaser MT charakteryzuje się rozdzielczością optyczną na poziomie 45:1 i może być oferowana w 5 różnych wariantach, w zależności od zastosowanej soczewki. W zależności od wyboru konkretnego rozwiązania, pirometr może być wykorzystany do pomiaru obiektów o średnicy nawet 1,6 mm!

W przypadku pirometrów do tworzyw CTlaser MT mamy do czynienia z dwoma typami optyk:
 • standardowo instalowaną soczewką SF (standard focus)
 • czterema typami soczewek skupiających CF (close focus) o różnej ogniskowej

Rodzaj odpowiedniej optyki należy wskazać podczas składania zamówienia.

Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z lewej

Detektor i wskaźnik laserowy

Pirometr stacjonarny CTlaser MT został wyposażony w detektor podczerwieni, za pomocą którego urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w ściśle określonym paśmie promieniowania podczerwonego, na fali o długości 3,9 µm.

Taka konfiguracja pozwala na skuteczne zniwelowanie wpływu produktów spalania (np. sadzy) i gazów unoszących się w płomieniu (CO, CO2), na dokładność uzyskanych wyników pomiarowych.

Pirometr może zmierzyć przez płomienie obiekty o temperaturze w zakresie od 200 do 1650°C. Urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w procesie kontroli elementów obrabianych wewnątrz pieców, przy pomiarach w reaktorach chemicznych a także np. podczas testowania okładzin ogniotrwałych.

Dwupunktowy celownik laserowyZdj.: widok głowicy z dwupunktowym celownikiem laserowym
Płaszcz chłodzony cieczą ACCTLWZdj.: Płaszcz chłodzony obiegiem wodnym ACCTLW pomaga w skuteczny sposób poszerzyć zakres temperatur pracy pirometrów CTlaser

Głowica pirometryczna

Jedną z podstawowych funkcjonalności urządzeń wchodzących w skład pirometrów stacjonarnych z serii High Performance (pirometrów CSlaser i CTlaser) jest opatentowana konstrukcja głowicy pirometrycznej, która została wyposażona w dwupunktowy celownik laserowy, precyzyjnie wyznaczający miejsce a także wielkość obszaru pomiarowego.

Rozwiązanie tego typu pozwala na łatwe pozycjonowanie głowicy względem powierzchni mierzonej oraz stałą kontrolę wielkości plamki pomiarowej a także weryfikację, czy pomiar dokonywany jest dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy.

Celownik laserowy wbudowany w głowicę pirometryczną został wykonany w taki sposób, że dwa punkty lasera, wyznaczające przeciwległe krańce obszaru (okręgu pomiarowego), zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz z przybliżaniem / oddalaniem głowicy pirometrycznej od obiektu mierzonego. Plamka pomiarowa, generowana przez wskaźniki laserowe, wskazuje zatem dokładny obszar badań temperatury, niwelując tym samym ewentualne błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru tzw. temperatury tła (obiektów o innej temperaturze, których docelowo nie chcieliśmy badać).

Odłączalna głowica pirometryczna o średnicy M48, została wykonana ze stali nierdzewnej i może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturach dochodzących do nawet +85°C.

Konstrukcja pirometru pozwala na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji pirometru z procesem. Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy do którego podpina się przewód łączący głowicę z elektroniką pirometru.

W sytuacji, gdy konieczna byłaby instalacja głowicy pirometrycznej w podwyższonej temperaturze otoczenia, możemy go doposażyć w specjalne akcesoria mechaniczne, rozszerzające w sposób istotny zakres temperatur pracy: płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, które mogą być podłączone do obiegu wody lodowej lub sprężonego powietrza.

Głowica pirometryczna jest połączona z elektroniką za pomocą przewodu, który może być wyprowadzony z głowicy na dwa sposoby:

 • poprzez przepust kablowy, zainstalowany w dolnej części głowicy (prostopadle do jej długości)
 • w formie 7-pinowego złącza M8, wyprowadzonego na tylnej pokrywie głowicy – opcja

Standardowo dostarczamy pirometry w wykonaniu z przepustem.

Tylna część głowicy pirometrycznej CTlaserTylna część głowicy pirometrycznej CTlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Zastosowanie wersji ze złączem 7-pinowym jest polecane lub wymagane w sytuacji, gdy:

 • urządzenie będzie okresowo odłączane od elektroniki (np. będzie zmieniane jego położenie) i uciążliwe byłoby każdorazowe odkręcanie pokrywy i odpinanie przewodów od terminala
 • pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)

Pirometr w obydwu wariantach wykonania (tj. z przepustem lub ze złączem) dostarczamy w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech długościach do wyboru: 3 m, 8 m lub 15 m. Ważne jest, aby podczas składania zamówienia wybrać przewód o wystarczającej długości, gdyż niemożliwe jest jego przedłużenie we własnym zakresie (może to mieć bezpośredni wpływ na np. dokładność przyrządu).

Każdy przewód połączeniowy może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:

 • przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
 • przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
 • przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)

Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce „Akcesoria dodatkowe”.

Plamka pomiarowa

Każdy pirometr CTlaser MT jest dostarczany w standardzie z jedną, dowolnie wybraną, zintegrowaną soczewką – domyślnie jest to soczewka typu SF (standard focus), która charakteryzuje się plamką pomiarową o średnicy rosnącej wprost proporcjonalnie do odległości pirometru od obiektu.

Alternatywą jest zastosowanie jednej z 4 soczewek skupiających CF (close focus), w przypadku których skupienie plamki pomiarowej następuje w punkcie znajdującym się w określonej odległości od głowicy.

Dla przykładu, zastosowanie soczewki CF1 w pirometrze CTlaser MT pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o średnicy nawet 1,6 mm z odległości ok. 70 mm od obiektu.

Jeżeli chcesz sprawdzić średnicę plamki pomiarowej dla założonej przez Ciebie odległości instalacji pirometru od obiektu, dla każdej z możliwych kombinacji urządzeń, skorzystaj ze specjalnie przygotowanego kalkulatora:

Kalkulator plamki pomiarowej

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Elektronika pirometru stacjonarnego Optris CTlaser została wyposażona w następujące, w pełni programowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego progu alarmowego

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Moduły cyfrowej transmisji danych

Niezależnie od dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów stacjonarnych CTlaser mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności pirometrów z serii CTlaser jest możliwość równoległego działania komunikacji cyfrowej z urządzeniem zewnętrznym oraz przekazywania sygnału analogowego do odbiornika (np. odpowiednio wyskalowanego wyświetlacza).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych. Rozwiązanie takie daje możliwość jednoczesnej akwizycji danych (np. na dysku twardym komputera, z wykorzystaniem własnego lub dedykowanego oprogramowania) i przekazywaniu sygnału analogowego do zewnętrznego urządzenia odbiorczego (w celu np. sterowania procesem).

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CTlaser mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP
Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CTlaser

Akcesoria

Pirometry stacjonarne CTlaser MT posiadają w naszej ofercie duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają ich możliwości oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

 • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Podobne pirometry stacjonarne

Pirometry stacjonarne z serii CTlaser MT, z uwagi na bardzo nietypowy, specjalnie dobrany zakres długości promieniowania podczerwonego, nie mają w naszej ofercie żadnego odpowiednika, który byłby zdolny do przeprowadzenia pomiarów temperatury przez płomienie.

Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego stricte do pomiaru temperatury płomieni (w procesach spalania, w których skutkiem ubocznym jest wydzielenie się gazów CO lub CO2), zapoznaj się z pirometrami stacjonarnymi z serii Optris CTlaser F2/F6.

Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury przez płomienie Optris CTlaser MT - zastosowanie

Pirometry z tej serii znajdują szerokie zastosowanie w procesach związanych z obróbką termiczną obiektów z wykorzystaniem otwartego płomienia. Pirometry CTlaser MT można spotkać w aplikacjach związanych z testowaniem okładzin ogniotrwałych, obiektów których obudowy muszą być czasowo odporne na otwarty płomień (np. gaśnic), w procesach związanych z obróbką płomieniem oraz wewnątrz np. reaktorów chemicznych.

Specjalnie dobrany przedział promieniowania podczerwonego w którym dokonywany jest pomiar temperatury (3.9 µm), pozwala na skuteczne zniwelowanie wpływu produktów spalania (np. sadzy) i gazów unoszących się w płomieniu (CO, CO2) na dokładność uzyskanych wyników pomiarowych.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTLMTPirometr stacjonarny Optris CTlaser MT
CTLMTHPirometr stacjonarny Optris CTlaser MTH
+soczewka:
SFSoczewka SF: 27mm @ 1200mm
CF1Soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm
CF2Soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm
CF3Soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm
CF4Soczewka CF4: 10mm @ 450mm
+przewód:
CB3HPrzewód 3m, odporny na wysokie temperatury
CB3FPrzewód 3m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB8Przewód 8m
CB8HPrzewód 8m, odporny na wysokie temperatury
CB8FPrzewód 8m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB15Przewód 15m
CB15HPrzewód 15m, odporny na wysokie temperatury
CB15FPrzewód 15m, do stosowania w przenośnikach kablowych
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
CWersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCTLMTHCF2CB8HCPirometr stacjonarny Optris CTlaser MTH, soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm, przewód 8m, odporny na wysokie temperatury, wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)CTlaser MT: 200°C ... 1450°C
CTlaser MTH: 400°C ... 1650­°C
Zakres spektralny (90% energii)3.9 µm
Rozdzielczość optyczna45:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 2)
Czułość termiczna (NETD)0.1°C
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:10 ms 3)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.000 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna: 600 g
elektronika: 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowekanał 1: 0 / 4-20 mA, 0-5 / 10 V, termopara typ J, K
kanał 2: temperatura głowicy pirometrycznej (-20°C … 85°C jako 0-5 V lub 0-10 V)
wyjście alarmowe
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Długość przewodu3 m (standard), 8 m, 15 m
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 160 mA
Wskaźnik laserowy1mW, uruchamiany z poziomu elektroniki
1) Ɛ = 1, czas odpowiedzi 1 s
2) temperatura obiektu > 300°C
3) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CTlaser MT

Karta katalogowa - pirometr Optris CTlaser MT [EN]

Pliki do pobrania (688.42k)
Instrukcja obsł. Optris CTlaser

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CTlaser [EN]

Pliki do pobrania (2.62M)

Akcesoria mechaniczne

   

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Przewody i złącza

     

Powiązane produkty z Optris OPTCTLMTSF

Numer kat.: OPTCTLF 
Zastosowanie: do płomieni CO2 (F2/F2H) lub CO (F6/F6H)
Zakres pomiarowy: 200°C ... 1,450°C (CTlaser F2/F6)
400°C ... 1,650°C (CTlaser F2H/F6H)
Zakres spektralny: 4.24 µm (CTlaser F2/F2H)
4.64 µm (CTlaser F6/F6H)
Dokładność: ±1%
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus