Pirometr stacjonarny do szkła Optris CTlaser G5
Zastosowanie: | do szkła |
Zakres pomiarowy: | 100°C ... 1200°C (G5L) 250°C ... 1650°C (G5H) 200°C ... 1650°C (G5HF) |
Zakres spektralny: | 5.0 µm |
Dokładność: | ±1% lub ±1.5°C |
Czas reakcji: | 10 ms (G5HF) / 80 ms (G5H) / 120 ms (G5L) |
Wyjścia: | 0-10V 4-20mA termopara typ J / K wyj. alarmowe opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus |
Masz pytanie na temat tego produktu?
Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.
INFOLINIA (22) 118 99 89 lub +48 505 691 153 |
EMAIL info@stacjonarne.pl |
Opis
Pirometr stacjonarny Optris z serii CSlaser G5 HF został zaprojektowany specjalnie z myślą o prowadzeniu nieprzerwanej kontroli jakości w procesach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem szkła pod każdą postacią. Urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w wąskim paśmie promieniowania podczerwonego (5.0 µm), dla którego szkło stanowi warstwę nieprzeźroczystą (nieprzepuszczalną dla fali o tej długości).
Dzięki temu, pirometr ten daje możliwość przeprowadzenia miarodajnych pomiarów temperatury podczas procesu typu float, w trakcie laminowania szkła, przy produkcji szklanych butelek, kubków i innych naczyń, a także podczas wytwarzania szyb samochodowych czy też przy produkcji paneli fotowoltaicznych.
Pirometr stacjonarny do szkła - warianty wykonania
Pirometry do szkła z serii CTlaser G5 dostępne są jako 3 niezależne modele:
- CTlaser G5L - zakres pomiarowy: 100 … 1200°C, rozdzielczość: 45:1, czas reakcji: 120 ms
- CTlaser G5H - zakres pomiarowy: 250 … 1650°C, rozdzielczość: 70:1, czas reakcji: 80 ms
- CTlaser G5HF - zakres pomiarowy: 200 … 1650°C, rozdzielczość: 45:1, czas reakcji: 10 ms
Pozostałe parametry techniczne takie, jak dokładność czy powtarzalność oraz specyfikacja elektryczna, są w zasadzie wspólne dla każdego z powyższych modeli.
Konstrukcja
Pirometry stacjonarne z tej serii składają się zasadniczo z dwóch elementów:
- głowicy pirometrycznej, która jest wyposażona w przewód połączeniowy o długości od 3 m (standard dla pirometrów z serii LT) do 15 metrów – do wyboru podczas składania zamówienia
- „skrzynki” z elektroniką, wyposażoną w klawiaturę funkcyjną oraz podświetlany wyświetlacz LCD
Głowica pirometryczna
Główną cechą charakterystyczną pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser, odróżniającą je w istotny sposób od urządzeń z serii CSlaser (które również należą do serii pirometrów High Performance), jest dwuczęściowa konstrukcja oraz wspomniana, odseparowana elektronika, która znacznie rozszerza możliwości urządzenia w zakresie dostępnych sygnałów analogowych i cyfrowej transmisji danych a także umożliwia przeprowadzenie doraźnej konfiguracji podstawowych parametrów pracy.
W zależności od modelu, rozdzielczość optyczna zastosowanej optyki wynosi 70:1 (dla wersji G5H) lub 40:1 dla wersji G5L i G5HF. W połączeniu z odpowiednio dobraną soczewką, urządzenie może być przeznaczone do wykonywania pomiarów temperatury obiektów o średnicy nawet 1 mm.
Wielkość uzyskanej plamki pomiarowej oraz odległość od głowicy w której następuje jej skupienie, determinowana jest doborem odpowiedniego rodzaju i typu soczewki. W przypadku mierników z serii CTlaser G5 użytkownik ma do wyboru soczewkę standardową SF (standard focus) oraz 4 rodzaje soczewek skupiających CF (close focus) o różnej ogniskowej – konkretny typ soczewki użytej w głowicy wskazuje się podczas składania zamówienia.
Detektor i celownik laserowy
Pirometr stacjonarny CTlaser G5 został wyposażony w detektor podczerwieni, za pomocą którego urządzenie dokonuje pomiaru temperatury w ściśle określonym paśmie promieniowania podczerwonego, na fali o długości 5 µm.
Taka konfiguracja pozwala na wykonanie miarodajnych pomiarów temperatury powierzchni szklanych w szerokim zakresie mierzonych temperatur, nawet do 1650°C, zarówno w procesach wolno jak i szybkozmiennych. Pirometry do szkła CTlaser G5 znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas procesów typu float, w procesach związanych z pokrywaniem szkła warstwą laminatu (szkło bezpieczne), przy produkcji szklanych opakowań (słoików, butelek, kubków) a także w procesach związanych z wytwarzaniem np. paneli słonecznych.
Głowica pirometryczna
W odróżnieniu od oferowanej przez nas, jednoczęściowej serii pirometrów Compact CSmicro, urządzenia wchodzące w skład grupy produktów CSlaser i CTlaser charakteryzują się najwyższą możliwą do osiągnięcia precyzją wykonywanych pomiarów oraz opatentowaną konstrukcją, na którą składa się jedyny w swoim rodzaju, dwupunktowy celownik laserowy.
Celownik laserowy wyznacza dwa przeciwległe krańce obszaru pomiarowego, a odległość pomiędzy jego punktami zmienia się w zależności od odległości pirometru od powierzchni, a także od typu zastosowanej soczewki. „Plamka pomiarowa” generowana przez pirometr wskazuje zatem dokładny obszar pomiaru temperatury, niwelując tym samym ewentualne błędy wynikające np. z nieprecyzyjnego pozycjonowania głowicy względem powierzchni i – w efekcie – pomiar temperatury tzw. tła.
Odłączalna głowica pirometryczna o średnicy M48, została wykonana ze stali nierdzewnej i może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturach dochodzących do nawet +85°C.
Konstrukcja pirometru pozwala na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji pirometru z procesem. Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy do którego podpina się przewód łączący głowicę z elektroniką pirometru.
W sytuacji, gdy konieczna byłaby instalacja głowicy pirometrycznej w podwyższonej temperaturze otoczenia, możemy go doposażyć w specjalne akcesoria mechaniczne, rozszerzające w sposób istotny zakres temperatur pracy: płaszcz wodny lub kołnierz chłodzący, które mogą być podłączone do obiegu wody lodowej lub sprężonego powietrza.
Bezpośrednie połączenie głowicy z elektroniką może być zrealizowane na dwa sposoby:
- z wykorzystaniem przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (prostopadle do soczewki) – wykonanie standardowe
- lub jako 7-pinowe złącze M8, wyprowadzone na tylnej (demontowalnej) pokrywie głowicy – opcja
Standardowo dostarczamy pirometry w wykonaniu z przepustem.
Wersja ze złączem - pirometr stacjonarny do szkła Optris CTlaser G5HF
Wariant pirometru ze złączem 7-pinowym powinien być zamówiony w sytuacji, gdy:
- pirometr będzie okresowo odłączany / demontowany i uciążliwe byłoby jego każdorazowe odpinanie od terminala połączeniowego (znajdującego się pod pokrywą głowicy)
- pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)
Pirometr w obydwu wariantach wykonania (tj. z przepustem lub ze złączem) dostarczamy w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech długościach do wyboru: 3 m, 8 m lub 15 m. Ważne jest, aby podczas składania zamówienia wybrać przewód o wystarczającej długości, gdyż niemożliwe jest jego przedłużenie we własnym zakresie (może to mieć bezpośredni wpływ na np. dokładność przyrządu).
Każdy przewód połączeniowy może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:
- przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
- przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
- przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)
Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce Akcesoria dodatkowe”.
Soczewka
Każdy pirometr CTlaser G5 jest dostarczany w standardzie z jedną, dowolnie wybraną, zintegrowaną soczewką – domyślnie jest to soczewka typu SF (standard focus), która charakteryzuje się plamką pomiarową o średnicy rosnącej wprost proporcjonalnie do odległości pirometru od obiektu.
Alternatywą jest zastosowanie jednej z 4 soczewek skupiających CF (close focus), w przypadku których skupienie plamki pomiarowej następuje w punkcie znajdującym się w określonej odległości od głowicy.
Dla przykładu, zastosowanie soczewki CF1 w pirometrze CTlaser G5H pozwala na osiągnięcie plamki pomiarowej o średnicy nawet 10 mm z odległości ok. 70 mm od obiektu.
Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od powierzchni mierzonej (dla każdego z dostępnych wariantów pirometrów i soczewek) możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:
Kalkulator plamki pomiarowejWyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa
Elektronika pirometru stacjonarnego Optris CTlaser została wyposażona w następujące, w pełni programowalne wyjścia analogowe:
- kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
- kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)
oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:
- zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
- kompensacji temperatury otoczenia
- wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).
Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.
Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.
Moduły cyfrowej transmisji danych
Oprócz szeregu dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów Optris CTlaser G5 mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.
W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:
- USB
- RS232
- RS422/485 (z adapterem USB)
- Ethernet
- Profibus DP
- CAN-BUS (protokół CANOpen)
oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.
Jedną z ważniejszych funkcjonalności pirometrów z serii CTlaser jest możliwość równoległego działania komunikacji cyfrowej z urządzeniem zewnętrznym oraz przekazywania sygnału analogowego do odbiornika (np. odpowiednio wyskalowanego wyświetlacza).
Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych. Rozwiązanie takie daje możliwość jednoczesnej akwizycji danych (np. na dysku twardym komputera, z wykorzystaniem własnego lub dedykowanego oprogramowania) i przekazywaniu sygnału analogowego do zewnętrznego urządzenia odbiorczego (w celu np. sterowania procesem).
Akcesoria
Do pirometrów stacjonarnych do szkła z serii CTlaser oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:
- uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
- lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
- kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
- flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy
oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”
Podobne pirometry stacjonarne
Pirometr stacjonarny CTlaser G5 stanowi najwyższy, oferowany przez nas model urządzeń dedykowanych typowo do zastosowań związanych z szeroko pojętym przemysłem wytwarzania i przetwórstwa szkła. Powyższy pirometr posiada w naszej ofercie w zasadzie tylko dwie alternatywy w postaci urządzenia o oznaczeniu CT G5 oraz CSlaser G5HF.
Pirometr CT G5 posiada analogiczne funkcjonalności w zakresie dostępnych sygnałów wyjściowych (komunikacji analogowej i cyfrowej), nie posiada jednak wbudowanego celownika laserowego.
W przypadku pirometru CSlaser G5HF mamy do czynienia z urządzeniem w formie jednoelementowej głowicy z wbudowanym celownikiem laserowym, która dysponuje wyłącznie programowalnym wyjściem prądowym 4-20mA oraz wyjściem cyfrowym USB i alarmowym.
W sytuacji, gdy koniecznie jest wykonanie pomiaru temperatury powierzchni szklanej w wąskim, dolnym zakresie temperatur (~ od temperatury otoczenia), dopuszcza się zastosowanie pirometru CT P7, który działa w zakresie widma promieniowania podczerwonego (7.9 µm) w którym szkło również jest nieprzeźroczyste, a niekorzystne zjawiska związane z emisyjnością, transmisyjnością są w istotny sposób zredukowane.
Pirometr stacjonarny do szkła Optris CTlaser G5 - zastosowanie
Nietypowy, specjalnie dobrany zakres długości fali promieniowania podczerwonego (5.0 µm) na której urządzenie dokonuje pomiaru temperatury sprawia, że urządzenie jest dobrane idealnie do wszelkich zastosowań związanych z pomiarem temperatury szkła, pod praktycznie każdą postacią.
Dla wspomnianej wyżej długości fali świetlnej, powierzchnia szklana jest nieprzeźroczysta oraz do minimum zredukowane są wszelkie błędy pomiarowe, wynikające z nieodpowiednio dobranej emisyjności, transmisyjności obiektu oraz jego reflektancji.
Dzięki temu, pirometry z serii G5 znajdują zastosowanie w kontroli procesu typu float, podczas laminowania i hartowania szkła, w wytwórstwie szklanych opakowań, szyb samochodowych i okiennych a także w fotowoltaice, przy produkcji tafli szkła na panele solarne.
Konfigurator pirometru
OPT | Konfigurator pirometru | ||
+ | pirometr: | ||
CTLG5L | Pirometr stacjonarny Optris CTlaser G5L | ||
CTLG5H | Pirometr stacjonarny Optris CTlaser G5H | ||
CTLG5HF | Pirometr stacjonarny Optris CTlaser G5HF | ||
+ | soczewka: | ||
SF | Soczewka SF: 27mm @ 1200mm (G5L / G5HF), 17mm @ 1200mm (G5H) | ||
CF1 | Soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm (G5L / G5HF), 1mm @ 70mm (G5H) | ||
CF2 | Soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm (G5L / G5HF), 2.2mm @ 150mm (G5H) | ||
CF3 | Soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm (G5L / G5HF), 2.9mm @ 200mm (G5H) | ||
CF4 | Soczewka CF4: 10mm @ 450mm (G5L / G5HF), 6.5mm @ 450mm (G5H) | ||
+ | przewód: | ||
CB3H | Przewód 3m, odporny na wysokie temperatury | ||
CB3F | Przewód 3m, do stosowania w przenośnikach kablowych | ||
CB8 | Przewód 8m | ||
CB8H | Przewód 8m, odporny na wysokie temperatury | ||
CB8F | Przewód 8m, do stosowania w przenośnikach kablowych | ||
CB15 | Przewód 15m | ||
CB15H | Przewód 15m, odporny na wysokie temperatury | ||
CB15F | Przewód 15m, do stosowania w przenośnikach kablowych | ||
+ | złącze: | ||
- | Standardowy terminal połączeniowy | ||
C | Wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej | ||
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego! | |||
przykład: | |||
CTLG5LCF1CB3HC | Pirometr stacjonarny Optris CTlaser G5L, soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm (G5L / G5HF), 1mm @ 70mm (G5H), przewód 3m, odporny na wysokie temperatury, wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej |
Dane techniczne
Specyfikacja pomiarowa | |
Zakres pomiarowy (skalowalny) | 100°C ... 1200°C (G5L) 250°C ... 1650°C (G5H) 200°C ... 1650°C (G5HF) |
Zakres spektralny (90% energii) | 5.0 µm |
Rozdzielczość optyczna | 45:1 (G5L, G5HF) 70:1 (G5H) |
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±1% lub ±1.5°C 1)2) |
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C) | ±0.5% lub ±0.5°C 2) |
Czułość termiczna (NETD) | 0.1 K (G5L) 0.2 K (G5H, G5HF) |
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany: | 10 ms (G5HF) 3) 80 ms (G5H) 3) 120 ms (G5L) 3) |
Emisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania) |
Transmisyjność | 0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania) |
Przetwarzanie sygnału | MAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą |
Podstawowe dane techniczne | |
Stopień ochrony | IP 65 (NEMA-4) |
Temperatura pracy | głowica pirometryczna: -20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem) elektronika: 0°C ... 85°C |
Temperatura przechowywania | głowica pirometryczna: -40°C ... 85°C elektronika: -40°C ... 85°C |
Wilgotność otoczenia | 10 - 95%, bez kondensacji |
Wibracje | IEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi |
Wstrząsy | IEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi |
Waga | głowica pirometryczna: 600 g elektronika: 420 g |
Specyfikacja elektryczna | |
Wyjścia analogowe | 0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K |
Wyjścia alarmowe | 24 V / 50 mA (otwarty kolektor) opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany |
Wyjścia cyfrowe | (opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet |
Wejście analogowe (0-10V) | programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru |
Impedancja | mA max. 500 Ω (8-36 V DC) mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia termopara 20 Ω |
Długość przewodu | 3 m (standard), 8 m, 15 m |
Zasilanie | 8-36 V DC |
Pobór prądu | max. 160 mA |
Wskaźnik laserowy | 1mW, uruchamiany z poziomu elektroniki |
1) Ɛ = 1, czas odpowiedzi 1 s 2) która jest większa 3) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału |