Pirometr stacjonarny do pomiaru temperatury płomienia CO2 Optris CTlaser F2

Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury płomieni CO i CO2 Optris CTlaser F2/F6

Zadzwoń i zapytaj o cenę!
(22) 118 99 89 info@autemo.pl 
OPTCTLF2SF
Optris
Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury płomieni CO i CO2 Optris CTlaser F2/F6 - najważniejsze informacje:
Zastosowanie: do płomieni CO2 (F2/F2H) lub CO (F6/F6H)
Zakres pomiarowy: 200°C ... 1,450°C (CTlaser F2/F6)
400°C ... 1,650°C (CTlaser F2H/F6H)
Zakres spektralny: 4.24 µm (CTlaser F2/F2H)
4.64 µm (CTlaser F6/F6H)
Dokładność: ±1%
Czas reakcji: 10 ms
Wyjścia: 0-10V
4-20mA
termopara typ J / K
wyj. alarmowe

opcja: USB, RS232, RS485, Moduł wyjść przekaźnikowych, Ethernet, Profibus DP, CAN-Bus

Masz pytanie na temat tego produktu?

Skontaktuj się z nami aby zadać pytanie. Nasi specjaliści chętnie udzielą Ci potrzebnych informacji od poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00.

INFOLINIA
(22) 118 99 89  lub +48 505 691 153
EMAIL
info@stacjonarne.pl

Opis

Pirometry stacjonarne z serii Optris CTlaser F2 i F6 zostały zaprojektowane specjalnie do prowadzenia ciągłego lub chwilowego monitoringu temperatury płomieni w których produktem ubocznym spalania jest tlenek węgla CO („czad”) lub dwutlenek węgla CO2.

Odpowiednio dobrany zakres promieniowania podczerwonego (w którym dokonywany jest pomiar temperatury) pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników pomiarowych w szerokim zakresie temperatur od 200 do 1650°C.

Pirometr w wersji F2, którego optyka jest wyposażona w specjalny filtr, skalibrowany na fale promieniowania podczerwonego o długości 4.24 µm, jest dedykowany do pomiarów temperatury płomieni, których produktem spalania jest dwutlenek węgla CO2.

Urządzenie o oznaczeniu F6 posiada analogiczny filtr dla zakresu 4.64 µm i może być zastosowany do pomiarów temperatury w procesach, w których produktem ubocznym jest tlenek węgla CO (popularny „czad”).

Powyższe pirometry mogą być z powodzeniem stosowane do monitoringu w procesie np. spalania odpadów, spopielania oraz w reaktorach chemicznych.
Pirometr stacjonary Optris CTlaserPirometr stacjonarny Optris CTlaser
Wymiary głowicy pirometrów z serii High PerformanceWymiary głowicy pirometrów z serii High Performance

Warianty wykonania

Pirometry stacjonarne Optris CTlaser F2/F6 do pomiaru temperatury płomieni (produktów procesu spalania), oferujemy w 4 różnych konfiguracjach:

 • CTlaser F2: 200 … 1450°C / 4,24 µm / do płomieni CO2
 • CTlaser F2H: 400 … 1650°C / 4,24 µm / do płomieni CO2
 • CTlaser F6: 200 … 1450°C / 4,64 µm / do płomieni CO
 • CTlaser F6H: 400 … 1650°C / 4,64 µm / do płomieni CO

Pozostałe parametry techniczne takie, jak dokładność czy powtarzalność oraz specyfikacja elektryczna, są w zasadzie wspólne dla każdego z powyższych modeli.

Konstrukcja

Urządzenia z serii CT (CT, CTlaser, CTratio) charakteryzują się dwuczęściową, modułową konstrukcją, na którą składa się:

 • głowica pirometryczna ze zintegrowaną soczewką, z której wyprowadzony jest przewód połączeniowy o długości od 3 do 15 metrów – długość i typ do wyboru podczas składania zamówienia
 • odseparowanej elektroniki, wyposażonej w wyświetlacz i klawiaturę funkcyjną (umożliwiającą konfigurację podstawowych parametrów pracy urządzenia) a także szereg wbudowanych wyjść analogowych i opcjonalne wyjścia cyfrowe
Widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaserRys.: widok wnętrza elektroniki pirometrów CTlaser
Charakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High PerformanceCharakterystyka plamki pomiarowej dla soczewki SF w pirometrach G5, P7, MT i F z serii High Performance

Cechą charakterystyczną pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser jest wspomniana dwuczęściowa konstrukcja oraz odseparowana elektronika, która w istotny sposób odróżnia je od urządzeń z serii CSlaser (oferowanych w formie jednoelementowej głowicy, z ograniczoną liczbą dostępnych wyjść).

Odseparowana elektronika sterująca w znaczący sposób podnosi komfort pracy z urządzeniem oraz istotnie rozszerza jego funkcjonalności o możliwość zastosowania opcjonalnych wyjść cyfrowych do komunikacji np. ze sterownikami PLC.

W pirometrach stacjonarnych do płomieni CTlaser F2 i CTlaser F6, rozdzielczość optyczna zastosowanej optyki wynosi 45:1. W połączeniu z odpowiednio dobraną soczewką, urządzenie może być przeznaczone do wykonywania pomiarów temperatury obiektów o średnicy nawet 1,6 mm.

Wielkość uzyskanej plamki pomiarowej oraz odległość od głowicy w której następuje jej skupienie, determinowana jest doborem odpowiedniego rodzaju i typu soczewki. W przypadku mierników z serii CTlaser F2/F6 użytkownik ma do wyboru soczewkę standardową SF (standard focus) oraz 4 rodzaje soczewek skupiających CF (close focus) o różnej ogniskowej – konkretny typ soczewki użytej w głowicy wskazuje się podczas składania zamówienia.

Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - frontRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z przodu
Skrzynka elektroniki pirometru CTlaser - lewyRys.: wymiary elektroniki pirometru CTlaser - widok z lewej

Detektor i wskaźnik laserowy

Pirometr stacjonarne Optris CTlaser F2/F6 dokonują pomiaru temperatury w oparciu o zintegrowany detektor, działający w zakresie promieniowania podczerwonego, dla fali świetlnej o długości:

 • 4.24 µm w przypadku pirometru w wersji F2 i zastosowania do pomiaru CO2
 • 4.64 µm dla pirometru w wersji F6 i zastosowania do pomiaru CO

Taka konfiguracja pozwala na przeprowadzenie miarodajnych pomiarów temperatury w procesie spalania, spopielania lub podczas reakcji chemicznych zachodzących w reaktorach, w szerokim zakresie temperatur od 200 do 1650°C.

Dwupunktowy celownik laserowyZdj.: widok głowicy z dwupunktowym celownikiem laserowym
Płaszcz chłodzony cieczą ACCTLWZdj.: Płaszcz chłodzony obiegiem wodnym ACCTLW pomaga w skuteczny sposób poszerzyć zakres temperatur pracy pirometrów CTlaser

W odróżnieniu od oferowanej przez nas, jednoczęściowej serii pirometrów Compact CSmicro, urządzenia wchodzące w skład grupy produktów CSlaser i CTlaser charakteryzują się najwyższą możliwą do osiągnięcia precyzją wykonywanych pomiarów oraz opatentowaną konstrukcją, na którą składa się jedyny w swoim rodzaju, dwupunktowy celownik laserowy.

Wskaźnik miejsca wykonywania pomiarów został wykonany w taki sposób, że dwa punkty wyznaczające przeciwległe krańce obszaru pomiarowego, zmieniają odległość pomiędzy sobą wraz ze zmianą odległości głowicy pirometrycznej od obiektu, wskazując tym samym dokładne miejsce wykonywania pomiarów oraz niwelując błędy spowodowane np. niekorzystnym zjawiskiem pomiaru temperatury tzw. tła.

Głowica pirometryczna pirometrów CTlaser F2/F6 została wykonana ze stali nierdzewnej i może pracować bez dodatkowego chłodzenia w temperaturach dochodzących nawet do +85°C.

Konstrukcja i wymiary głowicy (M48) a także możliwość jej swobodnego odłączenia od elektroniki sterującej, pozwalają na maksymalne uproszczenie oraz skrócenie integracji z innymi urządzeniami. Tylną część głowicy stanowi demontowalna pokrywa, pod którą znajduje się 6-pinowy terminal połączeniowy, do którego podpina się przewód łączący głowicę z elektroniką pirometru.

Jeżeli warunki pracy pirometru wymagają zastosowania dodatkowej ochrony, możemy zaproponować rozwiązania bazujące na specjalnie dobranych akcesoriach chłodzących: płaszczach i kołnierzach, które mogą być podłączone np. do obiegu wody lodowej i tym samym pozwolić na zastosowanie naszych urządzeń w Twojej aplikacji.

Bezpośrednie połączenie głowicy z elektroniką może być zrealizowane na dwa sposoby:

 • z wykorzystaniem przepustu kablowego, zainstalowanego w dolnej części głowicy pirometrycznej (prostopadle do soczewki) – wykonanie standardowe
 • lub jako 7-pinowe złącze M8, wyprowadzone na tylnej (demontowalnej) pokrywie głowicy – opcja

Standardowo dostarczamy pirometry w wykonaniu z przepustem.

Tylna część głowicy pirometrycznej CTlaserTylna część głowicy pirometrycznej CTlaser
Głowica z wyprowadzeniem w formie przepustuGłowica z wyprowadzeniem w formie przepustu
Głowica z wyprowadzeniem w formie złączaGłowica z wyprowadzeniem w formie złącza

Wersja ze złączem

Wariant pirometru ze złączem 7-pinowym powinien być zamówiony w sytuacji, gdy:

 • pirometr będzie okresowo odłączany / demontowany i uciążliwe byłoby jego każdorazowe odpinanie od terminala połączeniowego (znajdującego się pod pokrywą głowicy)
 • pirometr będzie zamontowany w płaszczu wodnym lub obudowie chłodzącej Cooling Jacket (wyposażenie w złącze 7-pinowe jest w tej sytuacji niezbędne)

Pirometr w obydwu wariantach wykonania głowic można zamawiać w zestawie z przewodem połączeniowym, który dostępny jest w trzech długościach do wyboru: 3 m, 8 m lub 15 m.

Dodatkowo, każdy przewód może być dostarczony w specjalnym wykonaniu, dedykowanym do konkretnego środowiska pracy:

 • przewody w wykonaniu standardowym (ogólnego zastosowania) – oznaczenie C
 • przewód wysoko temperaturowy, do stosowania przede wszystkim z obudową chłodzącą i płaszczem wodnym (oznaczenie HC)
 • przewód przeznaczony do stosowania w przenośnikach kablowych (oznaczenie FC)

Pełną listę wszystkich akcesoriów połączeniowych, znajdziesz poniżej w zakładce „Akcesoria dodatkowe”.

Soczewka

Każdy pirometr CTlaser jest dostarczany w zestawie z jedną, dowolnie wybraną, preinstalowaną soczewką (do wyboru podczas składania zamówienia). W przypadku urządzenia w wersji P7 do wyboru dostępnych jest 5 różnych wariantów wykonania, pozwalających na wykonywanie pomiarów temperatury bardzo małych obiektów (nawet 1,6 mm) z różnych odległości.

Standardowo, pirometr dostarczany jest w zestawie z optyką SF (standard focus), dla której średnica obszaru pomiarowego rośnie lub maleje wprost proporcjonalnie do odległości z jaką pirometr oddala się lub zbliża od / do obiektu mierzonego.

Alternatywą dla soczewek o standardowym, „stożkowym” sposobie zwiększania średnicy plamki pomiarowej, są soczewki skupiające CF (close focus), w przypadku których charakterystyka zmian średnicy plamki pomiarowej w zależności od odległości głowicy od obiektu przyjmuje kształt klepsydry (skupienie następuje w jednym, konkretnym punkcie).

Wielkość plamki pomiarowej w funkcji odległości od powierzchni mierzonej (dla każdego z dostępnych wariantów pirometrów i soczewek) możesz w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z poniższego kalkulatora średnicy plamki pomiarowej:

Kalkulator plamki pomiarowej

Wyjścia analogowe i komunikacja cyfrowa

Elektronika pirometru stacjonarnego Optris CTlaser została wyposażona w następujące, w pełni programowalne wyjścia analogowe:

 • kanał 1: 0/4-20 mA, 0-5/10V, termopara typ J/K
 • kanał 2: wyjście alarmowe 24V/50mA (normalnie otwarte)

oraz programowalne wejście funkcyjne, które może służyć do:

 • zewnętrznej regulacji emisyjności obiektu
 • kompensacji temperatury otoczenia
 • wstrzymywania pomiaru (funkcja hold) oraz resetowania tejże funkcji
Zdjęcie elektroniki pirometru z wpiętym modułem USBZdj.: widok elektroniki pirometru CT z wpiętym modułem (interfejsem) USB
Wizualizacja zdarzeń alarmowych na wyświetlaczuKolor podświetlenia różni się w zależności od osiągniętego progu alarmowego

Wyjścia analogowe pirometru są w pełni skalowalne – użytkownik może w prosty sposób (za pomocą klawiatury lub poprzez oprogramowanie) przypisać odpowiednie wartości sygnału wyjściowego do przewidywanego zakresu mierzonych temperatur (np. 4mA = 0°C, 20mA = 500°C).

Oprócz tego, użytkownik ma możliwość zaprogramowania w pamięci pirometru zarówno dolnych jak i górnych progów alarmowych, po przekroczeniu których urządzenie może zmieniać stan logiczny wbudowanego wyjścia alarmowego lub modułu wyjść przekaźnikowych.

Przy okazji wystąpienia alarmu, zmienia się również kolor podświetlenia wyświetlacza LCD: zielony: pomiary w normie, czerwony: przekroczony górny alarm, niebieski: przekroczony dolny alarm.

Moduły cyfrowej transmisji danych

Oprócz szeregu dostępnych wyjść analogowych, funkcjonalności pirometrów Optris CTlaser G5 mogą być w łatwy sposób rozszerzone poprzez zastosowanie opcjonalnych modułów wyjść cyfrowych, wpinanych bezpośrednio w elektronikę urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz następujące moduły transmisji danych:

 • USB
 • RS232
 • RS422/485 (z adapterem USB)
 • Ethernet
 • Profibus DP
 • CAN-BUS (protokół CANOpen)

oraz opcjonalny moduł dwóch wyjść przekaźnikowych: 2 x 60 V DC/42 V ACeff; 0.4 A; optycznie izolowanych.

W danej chwili, elektronika może obsłużyć wyłącznie jeden moduł cyfrowy – mogą być one jednak stosowane zamiennie (możesz najpierw zaprogramować urządzenie z wykorzystaniem modułu USB, a następnie wymienić go na moduł wyjść przekaźnikowych).

Wyjścia analogowe z kanału 1 i kanału 2 mogą działać niezależnie od wejścia programowalnego oraz modułu wyjść cyfrowych – pozwala to na jedoczesne wykorzystanie sygnału analogowego oraz np. równoległą rejestrację temperatur w dedykowanym oprogramowaniu Compact Connect.

Moduły interfejsów komunikacyjnych do pirometrów CTPirometry CTlaser mogą współpracować z różnymi interfejsami komunikacji cyfrowej: USB, RS-232, RS-485, Ehernet lub Profibus DP
Akcesoria Optris High Performance SeriesPrzykładowe akcesoria, kompatybilne z pirometrami CTlaser

Akcesoria

Do pirometrów stacjonarnych z serii CTlaser oferujemy duży wybór opcjonalnych akcesoriów dodatkowych, które w istotny sposób rozszerzają możliwości urządzeń oraz zwiększają obszar potencjalnych zastosowań:

 • uchwyty I flansze montażowe, regulowane w jednej lub kilku płaszczyznach
 • lusterka do pomiaru pod kątem, rurki dystansowe, adaptery gwintu
 • kołnierze do przedmuchu soczewki strumieniem laminarnym lub sprężonym powietrzem
 • flansze do montażu w maszynach próżniowych, masywne obudowy do stabilizacji termicznej głowicy

oraz pozostałe elementy optyczne, mechaniczne i interfejsy, wymieniony w sekcji „Akcesoria dodatkowe”.

Podobne pirometry stacjonarne

Pirometry stacjonarne z serii CTlaser F2 i CTlaser F6, z uwagi na bardzo nietypowe, specjalnie dobrane zakres długości promieniowania podczerwonego, nie mają w naszej ofercie żadnego odpowiednika, który byłby zdolny do przeprowadzenia pomiarów temperatury płomieni CO lub CO2.

Jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego stricte do pomiaru temperatury przez płomienie, zapoznaj się z pirometrami stacjonarnymi z serii Optris CTlaser MT.

Pirometry stacjonarne do pomiaru temperatury przez płomienie Optris CTlaser MT - zastosowanie

Specjalnie dobrane widmo promieniowania podczerwonego (4.24 µm dla pirometru w wersji F2 oraz 4,64 µm dla pirometru w wersji F6) pozwala na prowadzenie monitoringu temperatury w procesach związanych ze spalaniem, spopielaniem lub reaktorach chemicznych, w których głównym produktem spalania jest dwutlenek (CO) lub tlenek węgla (CO2).

Urządzenia z tej serii charakteryzują się szerokim zakresem mierzonych temperatur (do 1650°C) oraz dwuczęściową, modułową konstrukcją, ułatwiającą integrację z innymi elementami automatyki.

Konfigurator

Przewiń w poziomie
OPTKonfigurator pirometru
+pirometr:
CTLF2Pirometr stacjonarny Optris CTlaser F2
CTLF2HPirometr stacjonarny Optris CTlaser F2H
CTLF6Pirometr stacjonarny Optris CTlaser F6
CTLF6HPirometr stacjonarny Optris CTlaser F6H
+soczewka:
SFSoczewka SF: 27mm @ 1200mm
CF1Soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm
CF2Soczewka CF2: 3.4mm @ 150mm
CF3Soczewka CF3: 4.5mm @ 200mm
CF4Soczewka CF4: 10mm @ 450mm
+przewód:
CB3HPrzewód 3m, odporny na wysokie temperatury
CB3FPrzewód 3m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB8Przewód 8m
CB8HPrzewód 8m, odporny na wysokie temperatury
CB8FPrzewód 8m, do stosowania w przenośnikach kablowych
CB15Przewód 15m
CB15HPrzewód 15m, odporny na wysokie temperatury
CB15FPrzewód 15m, do stosowania w przenośnikach kablowych
+złącze:
-standardowy terminal połączeniowy
CWersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej
Uwaga! Przewód połączeniowy nie wchodzi w skład wyposażenia podstawowego!
przykład:
OPTCTLF6HCF1CB8FCPirometr stacjonarny Optris CTlaser F6H, soczewka CF1: 1.6mm @ 70mm, przewód 8m, do stosowania w przenośnikach kablowych, wersja z 7-pinowym złączem, do montażu pirometru w obudowie chłodzącej

Dane techniczne

Specyfikacja pomiarowa
Zakres pomiarowy (skalowalny)200°C ... 1450°C (CTlaser F2/F6)
400°C ... 1650°C (CTlaser F2H/F6H)
Zakres spektralny (90% energii)4.24 µm (CTlaser F2/F2H)
4.64 µm (CTlaser F6/F6H)
Rozdzielczość optyczna45:1
Dokładność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±1% 1)2)
Powtarzalność (w temp. otoczenia 23 ±5°C)±0.5% lub ±0.5°C 2)
Czułość termiczna (NETD)0.1 K
Czas odpowiedzi (90% wartości), regulowany:10 ms 3)
Emisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury, wejścia analogowego lub oprogramowania)
Transmisyjność0.100 ... 1.100 (regulowana z poziomu klawiatury lub oprogramowania)
Przetwarzanie sygnałuMAX / MIN / AVG / rozszerzona funkcja wstrzymania pomiarów z progiem i histerezą
Podstawowe dane techniczne
Stopień ochronyIP 65 (NEMA-4)
Temperatura pracygłowica pirometryczna: -20°C ... 85°C (50°C z włączonym laserem)
elektronika: 0°C ... 85°C
Temperatura przechowywaniagłowica pirometryczna: -40°C ... 85°C
elektronika: -40°C ... 85°C
Wilgotność otoczenia10 - 95%, bez kondensacji
WibracjeIEC 68-2-6: 3 G, 11-200 Hz, w każdej osi
WstrząsyIEC 68-2-27: 50 G, 11 ms, w każdej osi
Wagagłowica pirometryczna: 600 g
elektronika: 420 g
Specyfikacja elektryczna
Wyjścia analogowe0 / 4-20 mA, 0 - 5 / 10 V lub termopara typ J, K
Wyjścia alarmowe24 V / 50 mA (otwarty kolektor)

opcjonalny moduł przekaźnikowy: 2 x 60 V DC / 42 V ACeff; 0.4 A, optycznie izolowany
Wyjścia cyfrowe(opcja): USB, RS232, RS485, CAN-Bus, Profibus DP, Ethernet
Wejście analogowe (0-10V)programowalne wejście funkcyjne do zewnętrznej regulacji emisyjności / kompensacji temp. otoczenia, sterowania sygnałem wyjściowym lub funkcją wstrzymywania pomiaru
ImpedancjamA max. 500 Ω (8-36 V DC)
mV min. 100 kΩ impedancji obciążenia
termopara 20 Ω
Długość przewodu3 m (standard), 8 m, 15 m
Zasilanie8-36 V DC
Pobór prądumax. 160 mA
Wskaźnik laserowy1mW, uruchamiany z poziomu elektroniki
1) temperatura obiektu > 300°C
2) Ɛ = 1, czas odpowiedzi 1 s
3) z dynamiczną adaptacją do niskich poziomów sygnału

Pliki do pobrania

Karta kat. Optris CTlaser F2

Karta katalogowa - pirometr Optris CTlaser F2 [EN]

Pliki do pobrania (531.05k)
Instrukcja obsł. Optris CTlaser

Instrukcja obsługi - pirometry Optris CTlaser [EN]

Pliki do pobrania (2.62M)

Akcesoria mechaniczne

   

Interfejsy i certyfikaty

 
Moduł interfejsu USB, wpinanego w elektronikę pirometru z serii CT/ CTLaser/ CT XL, z opcją programowania przy użyciu komputera PC lub smartfona, w zestawie z przejściówką USB typu C oraz USB-A.
ACCTIAC
   

Przewody i złącza

     

Powiązane produkty z Optris OPTCTLF2SF