Na czym polega bezkontaktowy pomiar temperatury?

Bezdotykowy pomiar temperatury opiera się na technologii pomiaru z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Urządzenia do bezdotykowych pomiarów temperatury wykorzystują fakt, że każde ciało (obiekt) emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które, zgodnie z prawem Plancka jest niezależne od jego temperatury.

W celu przeprowadzenia bezdotykowych pomiarów temperatury stosuje się różne typy detektorów podczerwieni. Urządzenia działające w oparciu o tę metodę pomiarową dzieli się w zasadzie na dwa podstawowe typy: pirometry (do pomiarów punktowych) i kamery termowizyjne (do ustalania temperatury na większych obszarach). W zależności od odległości między obiektem pomiarowym a czujnikiem, a także rodzajem mierzonej powierzchni, stosuje się różne urządzenia pomiarowe. Na przykład, ze względu na właściwości fizyczne niektórych materiałów (np. szkła), stosuje się wyspecjalizowane urządzenia działające w wąskim paśmie zakresu widmowego.

W wielu zastosowaniach przemysłowych, technologia pomiaru temperatury w podczerwieni może być wdrażana tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu, bardzo często oferującego szerokie możliwości rozbudowy.