Menu

Każdego roku, na całym świecie wytwarza się prawie 1 miliard ton odpadów, które w wielu krajach następnie poddawane są utylizacji i procesowi recyclingu. W bunkrach w których składowane są śmieci, często pojawiają się tzw. "tlące gniazda" będące wynikiem zachodzenia procesów gnilnych biomasy, których zignorowanie może w konsekwencji prowadzić do pojawienia się niszczącego pożaru. System wczesnego wykrywania pożaru zbudowany z kamer termowizyjnych pozwala na natychmiastowe wykrycie i usunięcie potencjalnego zagrożenia.

"Badania pokazują, że z roku na rok na całym świecie rośnie liczba odpadów wytwarzanych przez ludzi. W dzisiejszych czasach neutralizowanie odpadów musi być wydajne a przy tym nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Oferowana przez nas technologia bezkontaktowych pomiarów temperatury pozwala na skuteczną realizację powyższego założenia przy jednoczesnym, niewielkim nakładzie środków."

Obraz hałdy śmieci zarejestrowany za pomocą kamery termowizyjnej Śmieciarki transportują odpady od odbiorców do zakładów recyclingu lub przekazują je bezpośrednio do bunkra na odpady. Bunkry mają różne pojemności, np. zakład przetwórstwa odpadów w niemieckim mieście Bonn dysponuje bunkrem mieszczącym 14 000 metrów sześciennych śmieci o wadze nawet 7000 ton. Składowanie tak dużej ilości odpadów w jednym miejscu jest powodem zachodzenia procesów gnilnych, które często przyczyniają się do powstania tlących się gniazd. Zautomatyzowany chwytak, służący do transportu odpadów do kosza zasypowego, często generuje przemieszczenia cieplne i inne zjawiska fizyczne, które mogą być przyczyną pojawienia się pożaru. W rezultacie w zakładzie mogą pojawić się nieplanowane, kosztowne przestoje a w przypadku wystąpienia bardzo rozległego pożaru, konieczne może być przeprowadzenie kosztownej operacji oczyszczania lub nawet odbudowy bunkra.

Kamery termowizyjne potrafią w bardzo prosty i dokładny sposób wskazać różnice temperatur oraz zmierzyć temperaturą absolutną. Zastosowanie kamer termowizyjnych pozwala na prowadzenie zautomatyzowanego monitoringu temperatury on-line, 24 godziny na dobę. Rozwiązanie tego typu pozwala na szybką reakcję i eliminację potencjalnego zagrożenia oraz może być w łatwy sposób zintegrowane z innymi systemami detekcji np. tradycyjnymi czujnikami dymu lub systemami tryskaczowymi.

Ostatecznym celem jest możliwość prowadzenia monitoringu temperatury całej powierzchni składowiska odpadów, która może być zrealizowana z wykorzystaniem jednej lub większej ilości kamer termowizyjnych (w zależności od jego rozmiarów).

Polecane rozwiązanie w cenie poniżej 8000 euro!

Schemat systemu monitoringu temperatury w składowiskach odpadów i spalarniach śmieci

Schemat systemu monitoringu temperatury w składowiskach odpadów i spalarniach śmieci Schemat systemu monitoringu temperatury w składowiskach odpadów i spalarniach śmieci
Zobacz również:

Powiązane produkty

Numer kat.: OPTPI640 

Stacjonarna kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości VGA (640x480 pikseli) do profesjonalnych zastosowań, związanych z badaniem rozkładu temperatury powierzchni np. na obwodach drukowanych, wyposażona w komunikację cyfrową oraz wbudowane wejścia analogowe (z opcją podłączenia interfejsu Industrial PIF)