Menu

Urządzenia wykorzystywane w branży medycznej rozwijają się bardzo szybko, przez co rosną także wymagania odnośnie dostawców komponentów maszyn. Firma Optris zdaje sobie z tego sprawę i stale ulepsza i dostosowuje swoje produkty do bezkontaktowego pomiaru temperatury w celu zapewnienia bezkompromisowej jakości wytwarzanych pirometrów stacjonarnych i kamer termowizyjnych.

Pirometr stacjonarny Optris CSmed LT Pirometr stacjonarny Optris CSmed LT Urządzenia medyczne są często małego rozmiaru, w związku z tym konstrukcja urządzeń do pomiaru temperatury ma w tym przypadku wyjątkowe znaczenie. Dzięki ścisłej współpracy z naszymi klientami, udało nam się dostosować pirometr Optris CS LT specjalnie dla zastosowań branży medycznej.

Z uwagi na niewielkie, kompaktowe rozmiary: długość 87 mm i średnicę 12mm pirometr Optris CS LT pasuje idealnie nawet do najmniejszych urządzeń i wyrobów medycznych. Pirometr stacjonarny Optris CSmed LT jest specjalną wersją serii pirometrów CS. Oferuje ogromną zaletę dla klientów – wyjątkowo krótki kabel z wtyczką, który pozwala na szybkie i proste podłączanie lub odłączenie go w zależności od zapotrzebowania, co jest szczególnie cenione np. w regularnych kalibracjach.

Kontrola temperatury w procesie krioterapii

Pomiar temperatury skóry w procesie krioterapii Pomiar temperatury skóry w procesie krioterapii Optris CS LT znajduje zastosowanie podczas wielu technologicznych procesów medycznych - jednym z takich procesów jest krioterapia, znana także jako metoda niskich temperatur. Technika ta wykorzystywana jest w celu generowania bardzo niskich temperatur dochodzących nawet do -150°C i jest szerzej znana pod nazwą terapii szokowej (spowodowanej skrajnie niską temperaturą). Terapia szoku termicznego jest wykorzystywana w takich przypadkach, jak : kontuzje sportowe, obrzęki, stany zapalne, stłuczenia, zesztywnienia mięśni, krwiaki oraz przy leczeniu blizn. Dzięki wspomnianej terapii stany zapalne mogą zostać zażegnane znacznie szybciej, a ból może zostać uśmierzony skuteczniej.

Jeden z klientów firmy Optris do wcześniej wspomnianej terapii szokowej używa butli wypełnionej ciekłym dwutlenkiem węgla. Skroplony gaz wydostaje się z butli pod ciśnieniem wynoszącym ok. 1-2 bara i jest aplikowany bezpośrednio na skórę w formie suchego lodu. Podczas całego procesu w czasie 30 sekund skóra pacjenta jest wychładzana z początkowej temperatury wynoszącej ok. 32°C do temperatury wynoszącej od 2°C do 4°C. Stały monitoring temperatury procesu jest niezbędny w celu uniknięcia przechłodzenia skóry pacjenta i zadania mu tym samym bólu.

W celu zapewnienia maksymalnie łatwej kontroli temperatury w tym przypadku pirometr Optris CS LT został zintegrowany bezpośrednio z pistoletem urządzenia chłodzącego umożliwiając tym samym bieżący odczyt temperatury z wyświetlacza. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatury urządzenia (-40°C – 1030°C) pirometr Optris CS LT doskonale odnajduje się przy zastosowaniu terapii szokowej. Skóra pacjenta nigdy nie zostanie uszkodzona na wskutek przechłodzenia, dzięki dokładnemu odczytowi w czasie rzeczywistym z wyświetlacza.

Termoformowanie produktów dentystycznych

Termoformowanie produktów dentystycznych Termoformowanie produktów dentystycznych Jednym z najważniejszych zastosowań urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury jest implementacja ich w procesie termoformowania medycznych produktów dentystycznych. W tym przypadku za przykład posłuży jeden z klientów firmy Optris, produkujący urządzenia do termoformowania dla laboratoriów dentystycznych, a mówiąc konkretniej – maszyny wytwarzające ochraniacze na zęby w rozmiarach dopasowanych do ust danego pacjenta, które używane są jako osłona podczas niebezpiecznych aktywności sportowych.

Zanim jeszcze zacznie się właściwe formowanie ochraniacza, specjalne ogrzewacze podgrzewają materiał do docelowej temperatury w celu uzyskania plastycznej jednorodnej masy. Wysoka jednorodność masy i odpowiednie dostosowanie temperatury pozwala na uzyskanie produktu końcowego o wysokiej jakości. Temperatura podczas procesu musi być stale monitorowana, w celu uzyskania produktu o oczekiwanej wysokiej jakości oraz aby zapobiec miejscowym pęknięciom lub przepaleniom materiału.

W starszych maszynach wspomniana wcześniej firma stosowała pomiar dotykowy, kontrolując bezpośrednio temperaturę podgrzewacza. Ostatnio jednak klient zdecydował się na skorzystanie z dobrodziejstw jakie oferuje bezkontaktowy pomiar temperatury. Pirometr Optris CS LT zainstalowany tuż pod podgrzewaczem wskazuje bezpośrednio temperaturę formowanego produktu, pozwalając tym samym na zatrzymanie podgrzewania w idealnym momencie i przejście do właściwego procesu formowania.

Pirometr Optris CS LT oferuje więcej niż tylko dokładne wskazania temperatury – jego kolejną zaletą jest to, że może być używany w temperaturze otoczenia dochodzącej nawet do 80°C bez dodatkowego chłodzenia.

Zobacz również: